"Наблюдаваме поредна стъпка в поредна сага с генезис отпреди повече от 2-3 години с начина, по който по времето на ГЕРБ е възлагано пътното строителство. Решението на Конституционния съд не решава спора за това дали са дължими едни суми. То казва, че не е работа на Народното събрание да се занимава с този казус, а е работа на министъра на регионалното развитие. И се връщаме отново към генезиса".
Това каза пред БНР Андрей Цеков, депутат от ПП, зам.-министър на финансите в правителството на Кирил Петков.
Коментарът му е във връзка с решение на КС да обяви за противоконституционно решението на 47-ото Народно събрание, с което беше разпоредено да бъдат платени половината от парите по договорите за пътно поддържане.
И посочи, че в продължение на години ГЕРБ са прилагали един подход към строителството на пътищата - трябва да се строят скъпо, бързо и от определен кръг от фирми.
"Единият начин е на принципа на черната кутия - инхаус договор с кухо държавно дружество "Автомагистрали", през което се наливат огромни милиарди. Без обществена поръчка - по цена, върху която няма конкурентен натиск. Другият принцип е с т.нар. договори за текущ ремонт и поддръжка - сключва се договор с всяка една от групите с минимална стойност от около 20 млн. до 30 млн. лева. В рамките на този договор те трябва да изкърпват дупки по пътищата. С допълнителни възлагания започват да се възлагат основни ремонти".
По думите на депутата е незаконно това, че Законът за обществените поръчки е заобиколен:
"Строителството по АМ "Хемус" и по всички договори за текущ ремонт и поддръжка е осъществявано без проекти, без разрешение за строеж, без строителен надзор... Големият проблем на държавата е как да въведе в експлоатация незаконно строителство на стойност милиарди и как да го разплати", обобщи Цеков в предаването "Нещо повече".
Той подчерта, че единственият правилен път е този на правото.
Интервюто с Андрей Цеков можете да чуете в звуковия файл.
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...