Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Бранислав Сланчев: Докато Русия и Украйна не се откажат от част от целите си, няма шанс за мир

"Руснаците са народ, който си пати от собственото си правителство, никой не иска да ги напада допълнително, а да си си тръгнат от Украйна"

Снимка: Pexels

"Новите авантюри, които руснаците се готвят да предприемат в Украйна през следващите месец-два, са обречени на неуспех". Това каза проф. Бранислав Сланчев от Калифорнийския университет в Сан Диего в интервю за специалното, последно за 2022 г., издание на предаването "Събота 150" по програма "Хоризонт" на БНР. Той изучава военната принуда, военновременните преговори, начините на водене на война и как се прекратяват войни.

"От гледна точка на руснаците нова тяхна офанзива трябва непременно да има, защото те не могат да задържат териториите, които искат да вземат, само с отбрана", смята проф. Сланчев.

Въпросът е от колко места ще тръгне атаката. Едното е Запорожие. Другото е при Бахмут, където се водят най-ожесточените боеве от началото на руското нашествие: "Като Първата световна война е там – целта на руснаците е да пробият към Краматорск и Словянск". Третото направление е край Луганск.

Може и на трите места да тръгнат едновременно – за да разконцентрират усилията на украинската армия. А в Беларус се предполага, че руснаците нямат достатъчно жива сила за същинско нахлуване. Маневрите там се свързват с опити да се попречи на доставките на западни оръжия за Украйна. 

Преподавателят от Сан Диего призовава да не се подценяват руските сили. Защото те са били "на косъм" да изпълнят задачата си в началото на нахлуването през февруари. Срещу Киев тогава, от северното направление, превесът им в жива сила е бил 12 срещу 1 за руснаците. А боеприпасите на украинците буквално са свършвали.

"Това, че успяха да се задържат за мен беше най-голямата изненада и все още си остава такава", каза професорът. Защото през февруари руснаците нахлуха с 200 000 души, включително с най-опитните военни, и с най-добрите си оръжия и бойна техника. "Голяма заслуга на украинската армия е, че успя да ги спре. Коментарите сега колко са некомпетентни и некадърни руснаците принизяват успеха на украинското оръжие", каза проф. Сланчев.

Русия, според него, вече е изчерпала възможностите си да постигне със сила това, което иска, и се надява да устиска до тогава, докато подкрепата за Украйна на Запад се разпадне. Протакането на войната обаче е голям проблем и за Москва. "Много скоро ще има втора вълна на мобилизация и ще има допълнителни вълнения, защото продължава да е трудно да се обясни на руснаците за какво точно воюват". 

Проблеми Москва има и със запасите си от оръжия и боеприпаси. "Не могат да поддържат сегашното темпо на изразходване на артилерийските снаряди. Средно изстрелват по 20 000 на ден, а като се добавят горещи точки като Бахмут с голяма интензивност на боевете, броят на изстреляните снаряди стига дори 60 000-70 000 на ден. От началото на войната са използвали 7 милиона, а капацитетът им е да произвеждат от 1,5 млн. до 2 млн. на година", пресмята проф. Сланчев.

Мирът обаче още е далечна перспектива. Украинците искат да възстановят установените през 1991 година граници на страната си. Руснаците пък не демонстрират никакво желание да се откажат от сухопътния си коридор към Крим, даже искат да вземат Одеса и цялото украинско Черноморие. "До момента, в който и двете страни не се откажат от част от абсолютно несъпоставимите си цели, няма никакъв шанс за каквито и да било преговори", категоричен е проф. Сланчев.

Интервюто на Деян Йотов с проф. Бранислав Сланчев можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Алекси Кесяков: Глобите за драстичните нарушения на пътя трябва да бъдат по-високи

" Глобите за драстичните, умишлените нарушения на пътя трябва да бъдат по-високи. Те коригират поведението ". Това каза пред БНР Алекси Кесяков - експерт по пътна безопасност и бивш шеф на КАТ - София. Според него предложеното от министър Калин Стоянов за нарушителите на пътя е в правилната посока. " Когато говорим за глоби, трябва..

публикувано на 17.05.24 в 13:28

От НСО заявяват, че оказват пълно съдействие на следствието за катастрофата край Аксаково

От Националната служба за охрана заявяват в съобщение до медиите, че оказват пълно съдействие на компетентните органи по воденото във  връзка с катастрофата край Аксаково следствие. Мъж е загинал, а двама души са в болница след катастрофа с кола на НСО Стабилизирано е състоянието на жената, пострадала при катастрофата с кола на НСО..

публикувано на 17.05.24 в 13:04

Данчо Славов: Няма данни в колата на НСО да е имало видеорегистратор

Разследването на вчерашната катастрофа край Аксаково, в която участва и кола на НСО, ще бъде проведено обективно , увери в интервю за БНР Данчо Славов – военен прокурор във Военно-следствения участък – Варна. Още вечерта четиримата пътуващи в автомобила на НСО са разпитани лично от него. По думите на шофьора на автомобила – той се е движил..

публикувано на 17.05.24 в 13:03

"Приказка за стълбата" на Смирненски или есе "Мълчанието - сила или безсилие" на матурата по БЕЛ

Интерпретативно съчинение по разказа "Приказка за стълбата" на Христо Смирненски или есе на тема "Мълчанието - сила или безсилие" - избор между тези текстове е включвала матурата по български език и литература - БЕЛ, която приключи в 12:30 часа днес. Това казаха за БНР ученици, които положиха изпита в столичното 7-о училище...

публикувано на 17.05.24 в 12:50

Над 35 000 са жертвите на бойните действия в Ивицата Газа

Броят на потвърдените жертви на бойните действия в Ивицата Газа от началото на октомври насам е вече 35 303 души, съобщиха от палестинските здравни власти в анклава. Същевременно от Американското централно командване обявиха, че камиони с хуманитарна помощ започват да се разпределят от изграден временен кей на брега на Газа. На фона..

публикувано на 17.05.24 в 12:48
Снимката е архивна

Полицаи на палатков лагер пред парламента в Атина

Гръцки полицаи протестират пред парламента в Атина срещу условията на труд и ниското заплащане. Издигнат е и палатков лагер. Синдикатът на полицаите съобщава за липса на достатъчно средства за униформените. Полицаите работят при голям риск при ниско заплащане. Въпреки предложенията към ресорното министерство за промени нощните..

публикувано на 17.05.24 в 12:38

Затваря ли единствената денонощна библиотека в Студентски град?

Първата денонощна библиотека в София ще затвори след по-малко от месец . Това споделиха нейните създатели в публикация в социалните мрежи и благодариха на повече от 3000 читатели, посетили уникалното място в Студентски град. Причините за затваряне на библиотеката са липсата на доброволци, които да посрещат желаещите да четат, както и на..

публикувано на 17.05.24 в 12:18