Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Със сигурност в кабинета, който ще предложим, ще има и политически лица"

Никола Минчев: Няма реална причина ГЕРБ да не подкрепят програмна декларация с приоритети Шенген и еврозона

"Не поставяме условия, а залагаме приоритети"

Снимка: Мария Филева

"Търсим подкрепа за политики, които поне на теория се подкрепят от широк спектър от парламентарни партии. В програмната декларация има конкретни политики и точки - за тях търсим подкрепа. Не поставяме условия, а залагаме приоритети. Стремим се да изведем тези политики, които имат мнозинство в пленарната зала и могат да бъдат прокарвани от едно бъдещо правителство. Фокусът е върху темите и върху политиките. Няма реална причина ГЕРБ-СДС да не подкрепят програмна декларация, в която се съдържат приоритети Шенген и еврозона. Но да видим как ще гласуват в пленарната зала".

Това заяви пред БНР депутатът от "Продължаваме промяната" Никола Минчев, заместник-председател на Народното събрание. 

Той съобщи, че изготвянето на програмната декларация и внасянето ѝ за разглеждане в Народното събрание ще стане след Нова година.

"Със сигурност в кабинета, който ще предложим, ще има и политически лица, защото няма формула "чисто експертен кабинет". Експертното начало е важно, но трябва да има и достатъчно политическо представителство, за да е ясно кой носи отговорността. Засега не са обсъждани имена за конкретен състав на правителство, само името на премиера е уточнено - Николай Денков", обясни той.

Според Минчев шансовете за кабинет с втория мандат не са големи, но "това не означава, че ПП няма да положат усилия".

"Ако третият мандат бъде връчен на "Демократична България", хипотезата пред нас е една, но ако бъде връчен на ДПС, примерно, няма как да ги подкрепим", подчерта той.

Минчев изказа очакване, че законопроектът за промени в Изборен кодекс, върху който президентът наложи вето, няма да бъде прегласуван в същия му вид:

"Надявам се да има преосмисляне от страна на политическите сили, които подкрепят законопроекта, че връщането на хартиените бюлетини и обезсмислянето на машинния вот, което беше направено, не е стъпка напред в изборния процес", каза той в предаването "12+3" с Даниела Големинова. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Рияд и Париж започват важни преговори за Украйна и европейската отбрана

Днес в столицата на Саудитска Арабия Рияд започват предварителните преговори между американски и руски представители за примирие в Украйна, предадоха световните агенции. За тази седмица е планирана и среща между руския външен министър Сергей Лавров и американския държавен секретар Марко Рубио. Това е първата подобна среща между двете държави за последните..

публикувано на 17.02.25 в 05:24

В Северна Ирландия са унищожени над 60 хил. птици заради птичи грип

Около 64 000 птици са унищожени в Северна Ирландия след предполагаем случай на птичи грип в комерсиална птицеферма, съобщиха от британското министерство на земеделието, околната среда и селските райони. Главният ветеринарен лекар на Северна Ирландия Брайън Духър заяви пред "Скай нюз", че е било взето решение всички птици в птицефермата в Дънганън,..

публикувано на 17.02.25 в 05:20

Топло време се очаква тази седмица във Великобритания

Във Великобритания температурите може да достигнат 14 градуса до средата на седмицата след продължителен период на изключително мрачно и студено време, съобщиха от метеорологичната служба. Синоптиците съобщиха добрата новина, че хората могат най-сетне да се порадват на слънчевите лъчи още днес в някои части на страната.  Почти през целия февурари досега..

публикувано на 17.02.25 в 04:59

Ще бъдат подписани първите договори за газовите находища около Кипър

Първите споразумения за търговска експлоатация на газови находища в кипърската изключителна икономическа зона ще бъдат подписани днес в Кайро. Те са между Кипър, Египет и 5 международни енергийни компании, работещи в региона. На церемонията ще присъстват президентите на Кипър и Египет Никос Христодулидис и Абдел Фатах Ас-Сиси и вицепремиерът на Италия..

публикувано на 17.02.25 в 04:56
Марко Рубио

Марко Рубио за разговорите в Рияд: Предварителни, истинските ще включват Украйна и Европа

Както Украйна, така и Европа трябва да играят роля в сериозните преговори със САЩ и Русия за прекратяване на войната, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио пред Си Би Ес, цитирана от БГНЕС. Разговорите в Саудитска Арабия са предварителни, уточни Рубио, а "истинските преговори" ще включват Украйна и Европа. Рубио се подготвя да пътува до..

публикувано на 16.02.25 в 22:29
Френският външен министър Жан-Ноел Баро.

Френският външен министър не изключи връщане на Русия в Г-8 при постигнат "справедлив и траен мир" в Украйна

Френският външен министър Жан-Ноел Баро днес заяви, че е "немислимо" Русия да се присъедини към Г-7, предаде АФП. Изявлението на Баро е във връзка с казаното от американския президент Доналд Тръмп. Президентът на САЩ каза, че Русия трябва да бъде допусната отново в Г-7 "Днес това е немислимо. Г-7 е група на най-развитите големи демокрации...

публикувано на 16.02.25 в 22:20
Снимката е илюстративна, архив.

Висока избирателна активност на вота в селата Лесковец и Крива бара

74 на сто активност е отчетена в края на изборния ден за кмет оряховското село Лесковец, съобщиха от Общинската избирателна комисия в Оряхово. Гласуването премина спокойно, без драстични нарушения. Частични местни избори за кмет на две врачански села Също без нарушения и при висока активност - близо 80 на сто, премина частичният местен вот..

публикувано на 16.02.25 в 22:05