Има ли шанс в настоящия парламент да се отключи законодателно преработката на индустриален коноп у нас?
Парламентарни комисии обсъждат проектопромени в Закона за контрол на наркотичните вещества, които да отворят пътя за инвестиции в тази сфера.
Законопроектът либерализира една индустрия, върху която има незаслужено стигма и ще съживи най-бедните региони в България - това мнение изрази пред БНР Владислав Панев, автор на единия от законопроектите.
В предишното Народно събрание законопроектът е минал на комисия, но не е стигнало времето за разглеждането му в пленарна зала.
"Мнозинството в земеделска комисия и тогава, и сега беше огромно", каза Панев.
"Става въпрос за коноп, който не е за пушене, а за индустриален коноп, който може да се използва в доста други сфери на икономиката", подчерта той, мотивирайки легализирането на обработката на индустриален коноп.
В момента сеитбата и добивът на индустриален коноп са разрешени с лицензионен режим, но преработката не е, поясни Панев.
Той разказа, че предприемачите сеят конопа, после го изнасят масово в Румъния, "където са построили фабрики, съответно работните места, добавената стойност, данъците остават в Румъния", а след това готовата продукция се връща в България и се продава в магазините – масла, хартия, текстил и т.н.
Земеделското и здравното министерство подкрепят законопроекта. Предстои между първо и второ четене да се реши кой ще осъществява контрола, уточни депутатът.
В предаването "Преди всички" Владислав Панев отбеляза, че става дума за изключително важна индустрия, а заявките от предприемачи са за инвестиции в най-бедните райони у нас, което може да спре обезлюдяването им.
Конопът е с висока добавена стойност. Неговият състав може да се използва за много индустрии пълноценно - и листата, и семената. Има дори понятие "конопени къщи", обясни Панев.
След като при този утежнен лицензионен режим го правят редица предприемачи, значи си заслужава, допълни той и посочи, че предприемачите дори са съгласни да не получават земеделски субсидии, заради това, че сеят коноп, защото печалбата от конопа е по-голяма от субсидията на декар.
"Дотолкова е конкурентноспособна тази суровина."
"Всички са наясно в парламента за какво става въпрос, само че някои плащат данък обществено мнение", коментира още Владислав Панев. Според него "основният аргумент е - какво ще си кажат хората и някои жълти медии, които могат да изтълкуват, че се борим за легализация на марихуаната, което не е така".
На критиките, че става дума за лобистки закон, Владислав Панев отговори:
"Става въпрос за закон, който трябва да отпуши предприемаческата активност в държавата, независимо в чия полза. Лобистко е това, че една напълно нормална индустриална дейност досега е била забранена. Това е лобисткото. Това обслужва и хората, които се занимават с продажбата на марихуана."
"В последните седмици парламентът се занимава само с допълнителни бюджетни разходи и намаление на приходите, което ще отвори огромна дупка в държавните финанси. Конопът може да попълни част от този дефицит, който се отваря", заяви Владислав Панев.
По думите му сега ние сме една от двете държави в ЕС, които "зорлем се лишаваме от тези приходи".
Панев изрази очакване за "стотици милиони" инвестиции, да бъдат отворени "хиляди работни места в най-бедните, обезлюдяващи се региони".
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение..