Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очакват се инвестиции за стотици милиони и хиляди работни места, каза депутатът от ДБ

Владислав Панев: Преработката на индустриален коноп ще спре обезлюдяването на най-бедните региони

"Лобистко е това, че една напълно нормална индустриална дейност досега е била забранена"

Владислав Панев
Снимка: БГНЕС

Има ли шанс в настоящия парламент да се отключи законодателно преработката на индустриален коноп у нас?

Парламентарни комисии обсъждат проектопромени в Закона за контрол на наркотичните вещества, които да отворят пътя за инвестиции в тази сфера. 

Законопроектът либерализира една индустрия, върху която има незаслужено стигма и ще съживи най-бедните региони в България - това мнение изрази пред БНР Владислав Панев, автор на единия от законопроектите.

В предишното Народно събрание законопроектът е минал на комисия, но не е стигнало времето за разглеждането му в пленарна зала. 

"Мнозинството в земеделска комисия и тогава, и сега беше огромно", каза Панев.

"Става въпрос за коноп, който не е за пушене, а за индустриален коноп, който може да се използва в доста други сфери на икономиката", подчерта той, мотивирайки легализирането на обработката на индустриален коноп.

В момента сеитбата и добивът на индустриален коноп са разрешени с лицензионен режим, но преработката не е, поясни Панев.

Той разказа, че предприемачите сеят конопа, после го изнасят масово в Румъния, "където са построили фабрики, съответно работните места, добавената стойност, данъците остават в Румъния", а след това готовата продукция се връща в България и се продава в магазините – масла, хартия, текстил и т.н.

Земеделското и здравното министерство подкрепят законопроекта. Предстои между първо и второ четене да се реши кой ще осъществява контрола, уточни депутатът.

Индустриален коноп  Снимка: Алами/Ройтерс

В предаването "Преди всички" Владислав Панев отбеляза, че става дума за изключително важна индустрия, а заявките от предприемачи са за инвестиции в най-бедните райони у нас, което може да спре обезлюдяването им.

Конопът е с висока добавена стойност. Неговият състав може да се използва за много индустрии пълноценно - и листата, и семената. Има дори понятие "конопени къщи", обясни Панев.

След като при този утежнен лицензионен режим го правят редица предприемачи, значи си заслужава, допълни той и посочи, че предприемачите дори са съгласни да не получават земеделски субсидии, заради това, че сеят коноп, защото печалбата от конопа е по-голяма от субсидията на декар.

"Дотолкова е конкурентноспособна тази суровина."

"Всички са наясно в парламента за какво става въпрос, само че някои плащат данък обществено мнение", коментира още Владислав Панев. Според него "основният аргумент е - какво ще си кажат хората и някои жълти медии, които могат да изтълкуват, че се борим за легализация на марихуаната, което не е така".

На критиките, че става дума за лобистки закон, Владислав Панев отговори:

"Става въпрос за закон, който трябва да отпуши предприемаческата активност в държавата, независимо в чия полза. Лобистко е това, че една напълно нормална индустриална дейност досега е била забранена. Това е лобисткото. Това обслужва и хората, които се занимават с продажбата на марихуана."

"В последните седмици парламентът се занимава само с допълнителни бюджетни разходи и намаление на приходите, което ще отвори огромна дупка в държавните финанси. Конопът може да попълни част от този дефицит, който се отваря", заяви Владислав Панев.

По думите му сега ние сме една от двете държави в ЕС, които "зорлем се лишаваме от тези приходи".

Панев изрази очакване за "стотици милиони" инвестиции, да бъдат отворени "хиляди работни места в най-бедните, обезлюдяващи се региони".

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заплаха ли е старостилната църква за БПЦ?

В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..

публикувано на 31.12.24 в 15:02

Военен обзор за отминаващата 2024-а

Под знака на 20-ата годишната от членството в НАТО българската армия посрещна и изпрати 2024-а година. Но във времето на навлизането в третото десетилетие от членството ни вече стават ясни много истини за състоянието на отбраната. " Прекалено много се криехме в тези 20 години зад колективната отбрана - те ще ни помогнат, те ще ни спасят...

публикувано на 31.12.24 в 12:39

Скандалите в земеделието и земеделието извън скандалите

" Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов . Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие". Това коментира пред БНР Анета Божидарова от..

публикувано на 31.12.24 в 11:54

Историята на Теди: История за човечност, дарителство и вяра в чудеса

Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност.  Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената..

публикувано на 30.12.24 в 10:48

Кметът на Ловеч: Ще имаме колективен иск към електроразпределителното предприятие, отделно ще искаме компенсации от държавата

В 12 села все още има абонати без ток - това са над 150 абоната , съобщи пред БНР кметът на Ловеч Страцимир Петков. Това е и причината днес жители на ловешки села да излязат на протест . Обявено е, че ще блокират пътя София - Варна при пътен възел "Абланица" . По информация на "Електрохолд" без ток има населени места в общините Троян, Тетевен и..

публикувано на 30.12.24 в 09:26
Колаж от онлайн групата на Анастасия Карнаух

На онлайн среща Анастасия Карнаух днес разказва как да си поставим "50 цели за 2025 година"

Нужно ли е да си поставяме цели, които да изпълним през Новата година, която чука вече на вратата ни? И к олко е добре да бъдат те, за да бъдат реализирани - ще може да научите днес от 15 часа на онлайн срещата, организирана в социалната мрежа "Фейсбук" от Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на..

публикувано на 29.12.24 в 08:44

Екатерина Ангелова за тревожността: Ако не се потърси помощ, нещата се задълбочават

" Когато преживееш нещо лично, след това искаш по всякакъв начин да измъкнеш хората, които в момента преживяват това, защото си разбирал болката, трудността и начина, по който те се чувстват ".  Това обясни пред БНР Екатерина Ангелова, която създаде платформата "Поговори с мен", насочена към хора с множествена склероза и депресия. Самата тя е с..

публикувано на 27.12.24 в 11:49