Това каза в интервю за БНР Генади Кондарев, старши сътрудник за региона на Централна и Източна Европа към E3G - организация, работеща за постигане на безопасно климатично бъдеще.
Заради краткосрочните проблеми с енергийната криза можем "да се превърнем в заложници на един сектор, който отмира", изтъкна той относно въглищната енергетика.
По думите му не трябва да си правим илюзии, че евтиният ток, който получаваме от АЕЦ "Козлодуй" сега, ще продължи да бъде евтин и с изграждането на нови мощности, защото една нова ядрена мощност ще бъде много скъпа.
Трябва да сме готови, че ако предвиждаме една ядрена мощност да бъде готова между 2035 и 2040 г., то тя най-вероятно ще е факт след 2040 г., посочи той.
"Много обществена енергия и пари ще бъдат вложени в това нещо."
Превръщаме новите ядрени мощности в единствен политически консенсус какво трябва да се прави в процеса на декарбонизация, коментира Генади Кондарев в предаването "Преди всички".
Относно ядрената и въглищната енергетика Генади Кондарев заяви още, че "има само микс от минало" и "бъдещето не принадлежи на нито една от двете технологии".
"В момента навсякъде има отлив от енергетиката, свързана с въглища. Няма нови инвестиции. Много международни инвеститори се отказват да инвестират в подобен тип енергия. Да, в момента забелязваме където има въглищна енергетика, че има известно възраждане", каза той.
Кондарев отбеляза, че войната в Украйна е изпреварила събитията и възможността да имаме заместващи мощности и инвестиции в енергийна ефективност, а в момента възобновяемата енергия е около 20% от нашия микс.
Вървеше се много към "фалшивото решение да се залага на газ като преходно гориво", а след няколко години тези инвестиции ще бъдат обезсмислени, допълни той.
Относно целта за 40% съкращаване на емисиите от производство на въглища Кондарев изтъкна, че при достатъчно алтернативни източници, въглищните централи могат да работят в по-малка част от годината.
Може да се окаже "по-евтино да субсидираме това хората да не работят, отколкото да работят", заяви той и подчерта, че хората във въглищния сектор трябва да започнат да започнат да търсят алтернативи за себе си.
"Дава се празен чек на правителството – задължение изцяло и безсрочно да отпадне целта от 40%, защото се казва, че до 2026 г. пазарите няма да се успокоят", обобщи Генади Кондарев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..
Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..
Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...
"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..
"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..
Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Години наред политиците ни не спират да атакуват държавната администрация, която изпълнява техните политики на терен . В последно време ескалират..