Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Потребители: "Драстично!", "Вече са непосилни!", "Спекулата е грамадна"

Макроикономист: Търговците вдигат цените с психологическа техника. Залагат се буферни печалби

"Да видим до какво ниво, психологическо, потребителите ги боли"

Снимка: БГНЕС

Скъпо и прескъпо - така обрисуват ежедневния си сблъсък с високите цени жители на Кюстендил. 

"Само един хляб и даже не всеки ден. Свръхпечалби имат, постоянно завишават цените и излиза, че търговците най печелят."

"Кило лютеница вече струва 19 лева. Това е безумие. Страната е залята от украинско зърно. Нали това зърно трябваше да отиде в гладуваща Африка? Спекулата е грамадна като във военно време", отбелязва инженер, пенсионер от областния град.

Пенсионерка, бивш театрален работник, която продава цветя в центъра на Кюстендил, пита "няма ли закони в тази държава" и "каква вина имат възрастните хора, които не могат да си купят литър мляко".

Бившият геолог Благой Анастасов, който живее в малкото село Кутугерци, коментира:

"Изкупуват го на стотинки млякото, хоп - 3.80 прясното мляко. Цялата работа у нас се обърка от 30 години. 1000 човека съсипаха хубавата, прекрасна България. Може ли да изнасяме жито и хлябът да е като в Европа?!"

Някои са склонни да свържат безумно високите цени с предстоящото въвеждане на еврото и влизането в еврозоната

"Според мен се готвим за еврото. Ще изравним цените, за да няма негативен ефект", предполага юрист от града.

"Щом правителството е умувало, ще си останем само с умуване. Това е бошлаф и пиар. Никой няма да намали цените. Контрол от правителството – това е фантазия", заключава един от събеседниците на кореспондента на БНР в Кюстендил.

Снимка: БГНЕС

Проверка на "Хоризонт" в Пазарджик улови идентични настроения за спекулативно високи според запитаните цени.

"Драстично! Храната е скъпа. Не може едно яйце да е 50 стотинки", "Всичко е завишено", "Вече са непосилни", "Вече сме на ръба за оцеляване", "Не може килограм краве сирене да го дава за 32 лева – това е абсурдно", недоволстват жители на града.

Васил Караиванов Снимка: БГНЕС

"Усещането идва от това, че в последните няколко години нямаше инфлация. Даже по едно време имаше дефлация. Доходите по малко растяха, нарастваха и това беше добре за хората. Изведнъж имаме скок на цените и той започна още от 2021 г., 2022-ра много се изостри. Сега сме в онази фаза, в която имаме продължаващият цикъл на повишаване на цените", посочи пред БНР макроикономистът гл. ас. Васил Караиванов, преподавател в Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Имаме около 2 години процес на инфлация. Същевременно търговците, които не знаят колко ще им бъдат повишени на тях цените, използват стара техника да вдигнат цените повече, а пък по-нататък, ако потребителите не могат да издържат на тези цени, ще ги свалят, обясни той.

"Да видим до какво ниво, психологическо, ги боли."

Залага се една буферна печалба поради несигурността дали в бъдеще цените няма да се повишат пак, изтъкна Караиванов.

Снимка: БГНЕС

България е голям вносител на хранителни продукти, напомни макроикономистът. Той уточни защо енергийните помощи не водят до спад на цените.

"И всъщност имаме чужд производител, търговци на няколко нива, плюс търговеца на дребно, които по никакъв начин не се влияят от енергийните помощи. Това е съвсем друг канал."

Държавната регулация може да подейства като успокоение на хората, но може би ще генерира и доста разочарование, изрази мнение Караиванов.

"Може да има и обратният ефект. Може да се стигне дотам да се скрият количества – различни механизми за заобикаляне на регулирани цени."

Чуйте повече по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Здравко Петров за БНР Топ 20: Предстоят изненади и голямо шоу

На 3 май от 20 часа в столичния клуб "Строежа" БНР ще раздаде годишните музикални награди на класацията БНР Топ 20.  Предстоят изненади и наистина голямо шоу, отбеляза музикалният редактор от БНР Здравко Петров. Той посочи, че на живо ще пеят едни от най-големите български музиканти, които определят облика на съвременната българска поп и рок..

публикувано на 01.05.24 в 12:21

Петя Иванова: Ниската безработица поражда криза

Във Велико Търново безработицата устойчиво е 3 процента и е близо два пъти под средната за страната . Бизнесът се задъхва за кадри, внася си ги от съседните общини, от чужбина или си ги обучава. Безработните се оплакват, че трудно се срещат очакванията им с предлагането от работодателите . По данни на националната статистика към края на миналата..

публикувано на 01.05.24 в 07:40

Окончателно и без дебат: Забранява се рекламата на хазарта в медиите

Без дебат и с единодушие депутатите приеха окончателно промените в Закона за хазарта, с които се забранява рекламата на хазартни игри в медиите. Изключение се прави единствено за излъчването на тиражите на „Български спортен тотализатор“.  Забранени са рекламите на обществени места, допускат се само на съоръжения тип билборд, но те трябва да са на..

публикувано на 30.04.24 в 17:09

Днес изтича срокът за подаване на данъчна декларация

Крайният срок за подаване на данъчна декларация и плащане за данъка за довнасяне на доходите на физическите лица изтича днес, припомнят от Националната агенция за приходите (НАП). Данни за доходите си подават всички, които са се възползвали от данъчното облекчение за родители, имат хонорари или доходи от наем, както и други дейности. Анна..

публикувано на 30.04.24 в 07:36

"Екзакта": Над 9% преднина за ГЕРБ-СДС

40 дни преди изборите изследване на "Екзакта рисърч груп" регистрира преднина на ГЕРБ-СДС пред ПП-ДБ от над 9%. Към днешна дата за ГЕРБ-СДС биха гласували 25,9% от гласуващите, а за ПП-ДБ - 16,4. ДПС има подкрепата на 14% от гласуващите, "Възраждане" - 13,8. 9,6% декларират, че ще гласуват за БСП, 5,2% - за ИТН. За други партии биха гласували..

публикувано на 29.04.24 в 17:11
Корал

Скандалът с Кирил Петков за "Корал" се разраства, замесиха Никола Минчев и Пашата

Журналистическо разследване на сайта "Биволъ" твърди, че Кирил Петков е влязъл във властта като министър на икономиката в служебно правителство в нарушение на закона.   Според изнесените данни подписите под документ, уверяващ, че той вече не е член на ръководството на неправителствената организация "Да запазим Корал", са фалшифицирани от адвокат..

публикувано на 29.04.24 в 12:46
Александър Симов

Ал. Симов: Експертно управление - за да може политическата система да продължи напред

" Може би се налага да минем през експертно, надпартийно управление, което да реши конкретни икономически задачи. Това е единственият начин политическата система да продължи напред . Иначе сме обречени на Делян Пеевски, сглобки, ГЕРБ, Бойко Борисов и градска десница до откат. В България вече няма лесни решения ". Това коментира пред БНР..

публикувано на 27.04.24 в 14:45