Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейската агенция по лекарствата проверява медикаменти, съдържащи псевдоефедрин

Причината: докладвани случаи на свиване на кръвоносните съдове в мозъка след употреба на лекарствени продукти, съдържащи съставката

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Европейската агенция по лекарствата започва преглед на медикаменти, съдържащи псевдоефедрин.

Причината са докладвани случаи на свиване на кръвоносните съдове в мозъка след употреба на лекарствени продукти, съдържащи съставката. Предстои да бъде направена научна оценка.

Новите данни са достатъчно основание да започне преглед на безопасността на този продукт, обясни за БНР д-р Мария Попова, директор на Дирекция "Проследяване на лекарствената безопасност и клинични изпитвания" в Изпълнителна агенция по лекарствата, представител на България в европейския комитет по лекарствената безопасност. 

По думите ѝ употребата на тези продукти е много голяма, а нежеланият ефект е доста сериозен, затова трябва да се изясни дали има връзка.

През 2022 г. във Франция е завършило подобно проучване със заключението, че няма връзка между инсулти и инфаркти и употребата на медикаменти с псевдоефедрин, уточни тя.

"Връзката не е по никакъв начин доказана."

Д-р Попова подчерта, че съставката е много разпространена.

"Например нашите продукти за грип и простуда, които са около 10-12. Има и три продукта за лечение на алергичен ринит, те съдържат псевдоефедрин."

Според експерта при проверките се следва "т.нар. сакрално правило" за благоприятното съотношение между ползите и рисковете.

"И когато то се наруши, един лекарствен продукт може да бъде свален от пазара. Ако това съотношение не е добро. Ако то лекува нещо много тежко и има тежък нежелан ефект, все пак би могло да се приеме, но ако има тежък нежелан ефект и показанията му са за нещо, което може да мине от само себе си или да бъде лекувано с други продукти, тогава това не е приемливо."

Потенциални рискове от употребата на псевдоефедрин съществуват. Предупрежденията са описани в листовките, посочи д-р Мария Попова.

У нас случаите на проявени реакции са няколко и всички те са станали известни след сигнали на пациенти.

"За последните 5 години имаме получени 7 съобщения. Това са съобщения за реакции, които са леки по тежест."

Процедурата за проверка няма срокове. Първоначалният график предвижда 30 дни фармацевтичните производители да предоставят своите данни и анализи.

За да бъдат отстранени от пазара дадени продукти, са необходими много сериозни доказателства без алтернативно обяснение. Това за момента не е налице, обобщи в заключение Мария Попова.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15