Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Василева: Държавата да организира безплатни курсове по български за украинците, останали тук

Украинските бежанци са високообразовани и много квалифицирани. За нас ще бъде голям късмет, ако успеем да ги задържим, смята тя

Снимка: архив

Държавата трябва да предостави безплатни курсове по български език на украинците, останали у нас, за да се интегрират, като си намерят работа. 

Това мнение изразява в интервю за БНР Мария Василева, която съдейства за организирането на такъв курс в частната академия "Никола Тесла" в София. Средства за провеждането на курсовете се набират чрез дарения.

"Хората, които търсят работа, са високообразовани и изведнъж се оказва, че те са непригодни. Какво предлагат на пазара на труда – нискоквалифицирани дейности. Украинците, които са потърсили подслон у нас, не могат да оцелеят, без да знаят български език и да си потърсят някаква работа", коментира Мария Василева в предаването "Хоризонт до обед".

"През приятели и колеги журналисти се поиска помощ за семейство, което се обучава там на български език, но не могат да намерят работа. Много ми беше странно, че мога да активирам отново руския си език – трябваше да се превежда и в бюрото по труда, след това при потенциалните работодатели", спомня си тя.

Тези бежанци, които са използвали България като транспортен хъб, вече са се отлели към други европейски държави. Останалите тук се опитват да си намерят работа, подчертава Мария Василева.

"Държавата трябва да им предостави тези безплатни курсове, а не частни организации, каквато е академия "Никола Тесла", категорична е тя. По думите ѝ МОН трябва да активира своите центрове за чуждестранно обучение.

"Дори, ако щете, трябва с приоритет да им се признаят дипломите."

За година само в София 1000 украинци са пожелали да учат български език, съобщи още Василева, позовавайки се на информация от курсовете към "Тесла".

"За да можеш да се впишеш, трябва да можеш да говориш езика на държавата домакин. Как декларираме, че искаме тези хора да останат у нас? Те са високообразовани, много квалифицирани. За нас ще бъде голям късмет, ако успеем да ги задържим."

В курса, който Мария Василева е организирала през миналото лято, е имало от 13-годишно момиче до пенсионери.

"Те самите бяха объркани и не очакваха, че ще изкарат още една зима в България. Психологически трябваше да си наместят отново пъзелите на живота. Не гледаха българска телевизия. Следяха само новините от вкъщи, от Украйна. За да можем да трептим на една честота, започнах да гледам украинска телевизия. Разбрах колко е страшно."

Ние сме в грях към таврийските българи, смята Василева, която разказва историята на Оксана Романова от Бердянск.

"Оксана е начална учителка. Тя е тук с двамата си сина. Това, което тази жена ми разказа, е едно достойнство, което поколения наред в рода на тези българи е запазено и съхранено. (…) Разбрах нещо, което те повтаряха непрекъснато – Украйна няма да падне на колене. (…) Войната, която е започнала в 4 часа сутринта – ти скачаш, грабиш… Много от тях са в България със своите домашни любимци. (…) Бях изумена, когато разбрах, че заплатата там на учител е 360 лева… Ако имаш много години натрупан стаж, може да се вдигне до 600, но толкова. Това видях аз."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06