Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлияна Методиева: Дъвката "Паметник на Съветската армия" ще бъде най-позорно употребена

Става дума за пресметнат жест, който най-вероятно има общо с изборите, смята журналистът за решението на ГЕРБ да подкрепи демонтажа на монумента

Снимка: Ани Петрова

"Тази дъвка - "Паметник на Съветската армия", ще бъде най-позорно употребена на гърба на гражданите."

Това каза в интервю за БНР Юлияна Методиева, журналист от платформата Маргиналия.

"Става дума за пресметнат жест, който има най-вероятно общо с изборите", заяви Методиева относно решението на ГЕРБ да предприеме хода да подкрепи демонтажа на паметника на комисия в Столичния общенски съвет.

Партийните мобилизации сега ще решават не проблема за паметта, а ще протекат в посока "кой е повече евроатлантик, кой повече обича своята история, баби, китки", смята тя. Според нея гражданите не могат да се преборят "с това високо 45 метра унижение" и го оставят на партиите.

Снимка: БГНЕС

Относно правомощията на областния управител по казуса с паметника Юлияна Методиева коментира:

"Областният управител се назначава от президента на страната, а Румен Радев не е много склонен да прелистим страницата на историята така, че съвременниците ни, нашите деца и внуци да разберат какво се  е случило с една страна, която толкова години тъне в тотална изолация от европейските стандарти на живот и когато ги разгърне тези страници, може би ще открие един виновник, който по някакъв особен начин не се разпознава от президента Радев – виновникът Съветски съюз."

Според журналиста по време на обсъждането вчера в Общинския съвет "в уж диалогичния тон липсваше грам истина по отношение на усилията да се сложи началото на демонтажа на този паметник".

Юлияна Методиева  Снимка: БГНЕС

Методиева изказа мнение, че паметникът е "направен с пропагандна цел", "има позорна табела", дебатът за него е устойчив, а столичани са "изстрадали по тази тема".

Мавзолеят беше още по-срамен, изтъкна тя.

"Ние изчистихме паметта си. Нямаме тази "светиня", която караше пионерчета и чавдарчета от онези години да коленичат като пред култ. Сега, в случая с Паметника на Съветската армия можем да кажем - господа, този паметник се свързва пряко с Владимир Путин."

Методиева прогнозира, че за малкото дни до изборите на 2 април "може само папка 1 да се придвижи до съседна сграда" и ще има единствено пиар.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11