Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тони Николов: Това ли е апотеозът на българската история, за да властва ПСА над столицата ни?

Тони Николов
Снимка: Юлияна Корнажева

"Това ли е апотеозът на българската история, за да властва Паметникът на Съветската армия над столицата на България? Това трябва да се запитат хората, независимо на коя страна са. ... Самата идея в центъра на столицата това да е най-обемният и висок паметник, трябва да се замислят хората, дори и да са разделени".

Коментара направи пред БНР Тони Николов, философ, журналист, главен редактор на "Портал Култура" и списание "Култура".

Той подчерта, че през годините са правени социологически проучвания за този паметник:

"Оценките на столичното гражданство оценките за ПСА са доста недвусмислени. Аргументите са няколко и те са съвсем прости. Първият е, че всеки паметник поддържа определена памет. Каква памет поддържа този паметник? Ако това е "армията освободителка", препращам хората към филма на Николай Овчаров и проф. Евелина Келбечева "Второто освобождение", където се вижда с влизането в България на Червената армия, защото това е коректното наименование, а не Съветската армия, Червената армия обявява война на България и влиза. Известно е какво се случва след това - колко са платените суми, какви са щетите, какви политически репресии, как изчезват всички политически свободи". 

Журналистът изтъкна, че в Централна и Източна Европа е минала вълна, която в последните 2-3 години помете т.нар. съветски паметници на признателността:  

"Те всички бяха пометени и нищо не остана от тях в Полша, Чехия също започна да сваля своите паметници, Финландия премахна своите, в Естония вече няма нито един. Живеем в една мемориална революция, в която паметници се махат в целия свят. Войната в Украйна възпалява допълнително неизлекувани стари рани, защото тук има травматичен синдром. Когато една рана не бъде затворена, тя боли. Тези конвулсии изригват, в други настроения се появяват чуковете. Затова трябва да намерим някакво решение, за да не се изправят едни хора срещу други. ... Да кажем на русофилите още нещо - защо никой не е против паметника на Цар Освободител?".    

Според него идеята, че паметниците по-безболезнено се пренасят в музеите и там също играят важна роля, е важна

"Документацията от този период - 50-те години - изобщо не е изрядна. В онова време почти всичко е било незаконно. Мавзолеят също нямаше нотариален акт. Министерството на културата издаде едно становище, че то няма никакво отношение към този паметник, защото той не е защитен като културно наследство. Всичко опира до областния управител на София, ако се деактува, едва тогава Общинският съвет може да реши за преместване и т.н.", обясни още Николов.

Интервю на Людмила Железова с Тони Николов и репортаж на Евелина Стоянова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Досъдебно производство за пожара край Монтана, който заплашваше да навлезе в гробищния парк

Пожар изпепели 10 декара сухи треви край квартал "Кошарник"  в Монтана днес. По случая е заведено досъдебно производство Пожар край Монтана, горяха сухи треви Огънят е изпепели към 10 декара сухи треви и храсти между квартал "Кошарник" и гробищния парк. Сигналът е подаден преди 12:00 часа. На място първоначално е изпратен един пожарен..

публикувано на 31.07.24 в 18:44

Палестинците от Газа се опасяват, че след убийството на Хания кръвопролитията няма да имат край

Радикалната палестинска групировка "Хамас" заплаши с отмъщение след убийството в Техеран на лидера ѝ Исмаил Хания, за което обвини Израел. Малко по-рано Израел обяви, че при атака в Бейрут е убит най-висшият военен командир на проиранската групировка "Хизбула".  Редица държави осъдиха покушенията.  Двете убийства имат потенциала да..

публикувано на 31.07.24 в 18:42

Инициативен комитет във Варна иска от държавата да се възстанови Международния балетен конкурс

Във Варна се е зародила идеята за възраждането на балетния конкурс, създаден 1964 г, който е международен и е бил прекратен по финансови причини. Инициативен комитет, в който има и прима балерина, са изпратили писмо до МС и всички инстанции за възстановяването на Международния балетен конкурс. Петицията е подписана и от емблематичните..

публикувано на 31.07.24 в 18:35

Частично е ограничен пожарът на гръцка територия в планината Славянка

Само частично е ограничен пожарът на гръцка територия в планината Славянка. На Пелопонес и Евбея отново се запалиха нови пожари. Огнеборците в Гърция и днес не успяха да потушат напълно пожара по билото на планина Славянка, който гори и на българска територия.  Тази нощ огънят се разрасна от силния вятър и заплаши да навлезе в близкото село..

публикувано на 31.07.24 в 18:13
Директорът на ГДПБЗН Александър Джартов (вляво) е в кризисния щаб в село Микрево, сформиран във връзка големия пожар в община Струмяни - 31 юли 2024 г.

Пожарът в Малешевската планина не е овладян, чакаме 2 шведски самолета да се включат в гасенето

Пожарът в Малешевската планина над село Микрево не е овладян и няма повод за спокойствие.  В гасенето на пожара в планината Славянка на българо-гръцката граница от днес се включи хеликоптер "Кугър", а от петък и в двата пожара се включват два шведски самолета - каза директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН)..

публикувано на 31.07.24 в 18:09

Директори на детски градини: Дори и изкуственият интелект няма да замести учителите в преподаването на малки деца

Прилагането на технологии и дори изкуствен интелект в образованието може да подържа интереса на децата към ученето. Етично и под ръководството на човек, но и с указанията, които Министерството на образованието най-после даде за използването на компютърните системи.  Евелина Кръстева казва, че от детската градина, през училището до целия..

публикувано на 31.07.24 в 17:57

Отново смениха областния управител на Разград

Владимир Димитров поема поста областен управител на Разградска област, реши правителството. Той е заемал същата длъжност от 28 юли миналата година до 3 юли тази година, а след това е назначен за заместник областен управител. Досегашният областен на Разград Севджан Садъков е освободен от поста, който получи в началото на този месец...

публикувано на 31.07.24 в 17:33