При сегашните политики постигането на климатична неутралност остава много далеч. При алтернативни политики до 2030 г. може да се постигне много дълбока декарбонизация, а до 2050 г. пълна климатична неутралност.
Това каза в интервю за БНР Костанца Рангелова, старши анализатор в Програма "Енергетика и климат" на ЦИД. Тя смята, че политиките трябва да са по-амбициозни, а вместо това ноблюдаваме митове и внушения по темата.
"В момента няма едно разбиране за това, че тази упоритост за запазването на въглищните централи на всяка цена до безкрай, спъва много повече икономиката и данъкоплатците", посочи Рангелова в предаването "Преди всички".
По думите ѝ България е единствената страна в ЕС, която все още няма одобрени планове за справедлив преход, което е червена лампичка. Нямаме ясен план и стратегия как да се случи този преход, подчерта тя. Според нея парите за справедлив преход трябва "да бъдат похарчени умно", с ясна стратегия, а не "да изтекат в канала".
Рискуваме след 5-6 години, когато повечето държави вече ще са извели въглищните централи, нашите да стават все по-неикономични и да не могат да се конкурират на пазара, изтъкна Костанца Рангелова.
"Ситуация, в която енергийният ни сектор да бъде в още по-лошо състояние и все повече ще тежи на бюджета. Нашите въглищни централи ще бъдат използвани като някакъв динозавър в енергийния сектор."
В момента се поддържат много закостенели митове, че въглищните централи са крайъгълният камък на нашата енергетика. Създава се и впечатлението, че икономиката няма да може да поеме трансформацията, коментира Рангелова.
Хората правят асоциация с ранните години на демокрацията и затварянето на предприятия. В момента обаче не сме в такава ситуация, защото има рекордно ниска безработица и икономика, жажда за работна ръка, поясни тя.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..