Вотът изглежда ще се реши с фотофиниш, важно е кого ще подкрепят решилите да гласуват в последния момент.
С тази констатация започна анализа си социологът Марчела Абрашева, регионален директор на Международната социологическа агенция "Кантар" /Kantar/.
"От няколко години поне има една немалка част от хората - между 10 и 15 %, които в последния момент решават дали ще гласуват и за кого ще гласуват. Обикновено изборът им не се колебае между противостоящи си страни, а между варианти на нещо, което те считат за близко на техните предпочитания", обясни още тя.
По думите ѝ последните дни от предизборната кампания са важни за мобилизиране на привържениците на двата големи лагера в политиката у нас през последните 2 години:
"Единият лагер е на т.нар. хартиена коалиция, а другият - идентифициращите се с промяната. Тези две страни имат различен потенциал сред колебаещите се хора. Колко от колебаещите се хора ще отидат да гласуват, това ще определи в някаква степен коя политическа формация ще е първа и дали дистанцията между първия и втори ще голяма, или малка".
Прогнозата на Абрашева е, че и след тези избори първият или вторият няма да съберат достатъчно мнозинство, за да съставят редовно правителство с мандата, който ще получат:
"И в обществото има разделение, има реални червени линии, не е само да седнат политиците и да се разберат".
Трябва да има правителство с ярка политическа физиономия и отговорности, категорично подчерта Марчела Абрашева:
"Трябва да се разберат (политическите формации) какво ще правят, но няма съгласие по това. ... Трябва да се обсъжда работещо правителство, а не какво да е. Като се състави - тогава нещата започват, а не завършват. Трябва да е работещо и траещо правителство, в противен случай не е решение".
Според нея местните избори са важни и дори по-важни от парламентарните, защото вотът за Народно събрание може да се повтори.
Интервюто на Людмила Железова с Марчела Абрашева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..
Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП. Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..
Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит - грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..
Общини от Кюстендилско се включват в кампанията срещу употребата на вейпове под надслов #НеДишайСмърт. Тя насочена срещу нарастващата употреба на вейп устройства с неустановено и често опасно съдържание от деца и младежи. По общини се организират срещи с представители на полицията и прокуратурата, педагози и психолози, за да се обмислят..
Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева – това сочат данните на Комисията за финансов надзор към 31 декември 2024 г. За една година те бележат ръст от близо 16% или над 3 млрд. лева. С най-голям дял от близо 87 процента са средствата в най-масовите, универсални фондове, в които задължително се осигуряват всички..
През февруари списание ЛИК посвети брой на Българското национално радио (БНР). На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
"Доминира аритметиката. Икономиката изобщо я няма. Това представено упражнение звучи несериозно". Така икономистът проф. Гарабед Минасян..