Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът Стамен Гешев: Град Баня се слави като курортен град. Нищо културно не виждаме в парковете, в сградите

Челен сблъсък между общината и НИНКН за историческата стойност на обекти в град Баня

Арх. Петър Петров: Туристите не търсят само лечебни процедури, а да усетят останалото от историческата среда

Снимка: https://banispa.com/

Благоустрояване на всяка цена, дори за сметка на културното наследство в град Баня? Защо се сблъскват диаметрално гледните точки на местната управа и Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН)? Предложението е центърът, паркът и някои прилежащи сгради и терени да влязат в регистъра на недвижимото културно наследство. 

В интервю за БНР кметът на Баня втори мандат Стамен Гешев се обяви срещу процедурата на НИНКН да се впишат части от центъра на градчето в регистъра на недвижими културни ценности

"Не ни радва. Град Баня се слави като курортен град. Нищо културно не виждаме в парковете, в сградите, които имаме. Единствено сградата на банята, която е строена от известни архитекти. Не виждам нуждата да обявяват като недвижима културна ценност. Буди недоумение защо се прави това нещо."

На проведено снощи обществено обсъждане гражданите са били запознати с уведомлението на НИНКН.

"Архитектите от НИНКН дойдоха да свалят тези сгради от този регистър, да ги заличат, тъй като от тях дори няма помен. Всичко е разрушено. А в същото време са вкарали всичките тези имоти – общински, частни, в процедура, в нов регистър искат да ги вкарат", даде своите пояснения кметът.

От общината се опасяват, че това ще възпрепятства последващо кандидатстване за европейски средстваОбщинският съвет е единодушно против предложението за вписване в регистъра за недвижимо културно наследство, заяви Гешев.

"Абсолютно "против"! Почти всички граждани са "против" и ще се инициира подписка. Ще се подписват жителите на град Баня и хората, които притежават имоти."

Снимка: Фейсбук/Баня Карловско
Снимка: Фейсбук/Баня Карловско

Гледната точка на Община Карлово и на Общинския съвет не съвпада с нашата гледна точка, контрира Мартин Стоянов, който е сред защитниците на паветата в Баня.

"Едва ли не няма никакви обекти, които са ценни исторически. Баня започва да се оформя като курортно място по времето на цар Борис Трети. Цялата инфраструктура, включително паважните настилки - 30-те години на много малко места в България е имало такива. Ремонтните дейности не изключват да бъде запазена паважната настилка."

Баня всички я знаят като "царска Баня", не става дума само за паважната настилка, изтъкна Стоянов и посочи като ценни за града не само паветата, но и бившето казино, банята, парка.

"Паркът е цял комплекс. Когато говорим за туризъм, не е само да имаш хотели в едно населено място."

Снимка: Фейсбук/ Баня Карловско
Снимка: Фейсбук/ Баня Карловско

Миналата година са започнали териториални програми в няколко населени места у нас. Процедурата се случва по Закона за културното наследство, уточни в предаването "Хоризонт до обед" арх. Петър Петров.

"Говорим за паважните настилки. В София цялата паважна настилка в централната градска част вече е защитена по Закона за културното наследство. В Пловдив самата община преосмисли намеренията си и върна паветата обратно, така че да се запази историческия характер. В Брацигово при вече спечелена процедура по европроекти общината също задейства и там паветата бяха запазени", коментира арх. Петров. По думите му някои от каменните бордюри например днес не могат да бъдат произведени.

арх. Петър Петров Снимка: БГНЕС
арх. Петър Петров Снимка: БГНЕС

Хората в Баня са откровено заблудени, смята архитектът.

"Да не кажа излъгани. Имаме неразбиране, незнание, некомпетентност или нещо повече. Снощи хората са били наплашени."

Много е жалко, че кметът не вижда културно наследство в града, отбеляза още Петър Петров. По думите му е добре туристите да могат да усетят и онова, което е останало от историческата среда на града, защото те не търсят само лечебни процедури.

Рухналите ханове например могат да бъдат реставрирани, а никой не предприема действия, посочи той.

Трите гледни точки чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16