Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлин Тачев: Наблюдаваме тънка игра. Никой не иска да изглежда зависим от политическия си опонент

Разковничето е дали ПП-ДБ биха направили отстъпка пред ГЕРБ относно някои кадри, смята социологът

Светлин Тачев
Снимка: БНР

"Всъщност стоим на едно място. Това е много тънка политическа игра. Игра, в която всеки гледа така да прави ситуацията, че да не излезе той виновен. Дори да състави правителство, да може да отговори на електоралните очаквания на своите избиратели и заявките, които бяха дадени преди и след изборите."

Този коментар направи пред БНР социологът от "Галъп интернешънъл болкан" Светлин Тачев.

ГЕРБ е в по-изгодна ситуация, а ПП нямат толкова възможности за маневра. ГЕРБ излязоха от изолация, но друга страна им трябва легитимация, а тя минава през ПП-ДБ, посочи той.

Правителство на малцинството на ПП-ДБ винаги може да попадне в ситуация на плаващи мнозинства, отбеляза Тачев в предаването "Преди всички".

По думите му "никой не иска да изглежда зависим от политическия си опонент".

"Правителство може да се случи чисто практически с втория мандат, на ПП-ДБ. Правителство на малцинството, подкрепено от ГЕРБ. Разковничето е дали те биха направили отстъпка пред ГЕРБ относно някои кадри, предложени в проектокабинета. Този път сме доста по-близко до правителство, отколкото в предишното Народно събрание", смята Светлин Тачев.

Отстъпките вероятно ще дойдат от ГЕРБ, прогнозира социологът. По думите му "възможните отстъпки при тях са много по-големи".

"Всеки друг вариант, в който се направи опит за кабинет с първия мандат, би ги пакетирал в коалиция "Магнитски", което не е добре за ГЕРБ и те не биха стъпили в подобна посока. Това ще дискредитира ГЕРБ, ще навреди електорално."

Демокрацията ни функционира на половин оборот, обобщи ситуацията Светлин Тачев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти провериха чиста ли е водата на река Огоста край Монтана

Водата в река Огоста край Монтана е чиста. Това установи проверка на експерти. Ученици от математическата гимназия проведоха открит урок по повод Световния ден на водата. Специалисти от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана и Регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околна среда и води София направиха..

публикувано на 20.03.25 в 16:49

Разкриха иманярска група, действала в Кюстендилско и Благоевградско

Организирана престъпна група, занимаваща се с иманярство и незаконно държане, и отчуждаване на археологически обекти, и действала в Кюстендилско, и Благоевградско е разкрита при операция на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност".  Работата по случая продължава под ръководството на Окръжна прокуратура-Кюстендил, на този етап няма..

публикувано на 20.03.25 в 16:31

ЕС продължава подхода за "мир чрез сила" за конфликта в Украйна

"ЕС е готов да продължи натиска срещу Русия, в т.ч. и чрез допълнителни санкции, за да отслаби способностите й да продължи да води войната в Украйна" - това се казва в насоките, които европейските лидери приеха за Украйна. В тях се допълва, че руските активи в ЕС трябва да останат блокирани, докато тя не спре войната и не компенсира Украйна за..

публикувано на 20.03.25 в 16:15
Кирил Петков

Кирил Петков за избора на Орлин Колев: Няма димки, всичко е ясно

От ПП-ДБ не изключиха възможността да атакуват в КС избора на Орлин Колев за съдия в КС от квотата на парламента. Това заяви Лена Бориславова в кулоарите на парламента след гласуването в пленарната зала: Opлин Koлeв е избран за ĸoнcтитyциoнeн cъдия "Това е въпрос, който ще обсъдим с нашите колеги - експерти по темата и в следващите няколко..

публикувано на 20.03.25 в 16:05
В град Кочани, Северна Македония, 20 март 2025 г.

Скръб в Кочани: Семействата на жертвите на пожара ги изпратиха в последния им път

Семействата на жертвите от трагедията в Кочани изпратиха своите деца в последния им път в няколко градове и села. Хиляди хора дойдоха с цветя в ръка, за да почетат своите съграждани, предаде БГНЕС. По-голямата част от починалите са родом от Кочани, а другите от Чешиново-Облешево, Щип, Пробищип и Скопие. Кочани се сбогува с жертвите от трагедията в..

публикувано на 20.03.25 в 15:55

Българските младежи са загрижени и притеснени за своето бъдеще, показва проучване

Българските младежи между 14 и 29 години са по-загрижени и притеснени за своето бъдеще. Те са водени от ценности като човешки права и сигурност и са по-големи оптимисти за себе си, отколкото за обществото като цяло. Тези и още тенденции откроиха екип от български изследователи след направено проучване на Фондация "Фридрих Еберт" върху..

публикувано на 20.03.25 в 15:53
Председателят на Еврогрупата Паскал Донахю

В разговор с Росен Желязков председателят на Еврогрупата е похвалил България за усилията ѝ по пътя към еврозоната

Председателят на Еврогрупата Паскал Донахю е разговарял сутринта с премиера Росен Желязков, съобщава "Политико".   Според изданието той е похвалил усилията на страната ни по координирането на нейния бюджет с този на еврозоната и е заявил, че по-късно ще представи действията на България по пътя ѝ към приемането на еврото в контекста на..

публикувано на 20.03.25 в 15:47