"Случилото се в Сърбия е в резултат на подмяна на ценностите, силно катализирана с участието на социалните медии, и в пречупване на ценностите в режим на неолиберално и твърде плуралистично разбиране на свободата".
Това каза пред БНР проф. д-р Дроздстой Стоянов, психиатър, бивш национален консултант по психиатрия.
И допълни, че мерките, които се предприемат в Сърбия, са по-скоро пожарогасене и са предприети ад хок в аварийна ситуация.
"Здравият подход към ограничаване на всяка форма на рисково поведение в тази възраст е превенцията. В нашата страна подход за скриниране на рискови поведения и форми на опасни поведения сред подрастващите официално няма. Има редица препоръки. Мерките, които могат и трябва да бъдат взети, не могат да се осъществят в спешен порядък. Стратегически решения и политики не се осъществяват по спешност, а след дълбоко преосмисляне. Такива решения трябва да бъдат прокарвани внимателно, да бъдат подкрепени от широка експертна група и да бъдат налагани чрез междусекторни политики".
В предаването "12+3" проф. Стоянов посочи, че националната стратегия за психично здраве и планът за нейното приложение са били програмен документ, видял бял свят преди повече от две години и половина и приведен в действие преди около девет месеца.
"Стратегията има и твърди, и меки мерки. Инвестиране в наличната инфраструктура не може да реши проблем като този, тай като е насочено към битов комфорт. Превенцията на форми на обществено опасно поведение е свързана с меки мерки - законодателни инициативи. Те изискват много внимателно съгласуване на междусекторните политики. Политиците се изкушават постоянно да демонстрират волята си със строително-ремонтни дейност, с увеличаване на заплатите, което обаче се случва избирателно. Акцентът върху този клас мерки е несъразмерен".
По думите му системата на образованието в сътрудничество със системата на здравеопазването трябва да поеме отговорност за психичното здраве на децата.
"Сериозният проблем, за който трябва да се безпокоят родителите и да търсят специализирана помощ, е затваряне в себе си, влошаване на академичния успех, загуба на съществували интереси, възникване на натрапливи идеи, хипохондрични прояви. Това са индикатори, че в бъдеще може да се развие голяма психична болест, която да доведе до деградация на личността".
Интервюто на Даниела Големинова с проф. д-р Дроздстой Стоянов в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
От днес всички училища в Ямболска област преминават към обучение в електронна среда. От вчера в областта е обявена грипна епидемия, тъй като са достигнати критичните за района стойности на заболяемост от 349 на 10 000 души население. Мерките ще продължат да действат до 27 януари включително. След решението на областния съвет по здравеопазване, заповед..
Един от българите в руската шионска клетка във Великобритания, е казал на полицията, че вече е говорил с британската служба за вътрешно разузнаване МИ-5, когато е бил арестуван, стана ясно в рамките на процеса в Централния наказателен съд – Олд Бейли, съобщи Би Би Си. В съда беше пуснато интервю с Тихомир Иванчев от февруари 2024 година, в което той..
Бившият британски премиер Риши Сунак смята да приеме нова работа в Калифорния, но няма намерение да напуска депутатското си място в Камарата на общините, казват негови приближени, цитирани от „Индипендънт“. „Индипендънт“ припомня, че бившият министър-председател на торите е срещнал своята съпруга именно в Калифорния и е притежавал Зелена карта, преди..
Днес в Турция е ден на национален траур заради трагедията в ски курорта Карталкая, съобщи снощи президентът Реджеп Тайип Ердоган. 76 души загинаха при пожар в хотел в курорта. Тежкият инцидент станал в курорта Карталкая в планината Болу, Северозападна Турция. Смъртоносният пожар се разразил в 12-етажния четиризвезден хотел „Гранд Картал“. Потушен е с..
Броят на жертвите на пожара в турския ски курорт Карталкая нарасна на 76, съобщи министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая, цитиран от агенция Ройтерс. Десетки пострадали при инцидента остават в болница. Причината за пожара остава неясна. Смята се, че е възникнал в ресторанта на хотела и бързо се разпространил по дървената конструкция...
Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане на дете през изминалата година. Със средства от общинския бюджет са подпомогнати и 55 лица с репродуктивни проблеми. Общинският съвет увеличи размера на предоставените средства. Еднократните помощи за раждане на дете се отпускат по реда на Наредба № 38 на Общинския..
Австрийският бизнес в България смята икономическата среда за стабилна и дава прогноза за икономически растеж от 2,5% през тази година. Оценката се съдържа в годишната анкета сред австрийските инвеститори у нас. В проучването са участвали 98 компании в края на 2024 година. Въпреки политическите и икономически проблеми в страната,..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...