Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Смут в образователния сектор на Великобритания заради изкуствения интелект

Снимка: Pixabay

Британските училища са объркани от бързия темп на развитие на изкуствения интелект и не вярват, че технологичните фирми ще защитават интересите на учениците и учебните заведения. Това стана ясно след като група директори на училища публикува във вестник "Таймс" тревожно писмо. В него дори се казва, че изкуственият интелект е най-голямата заплаха за образованието и се отправят критики към правителството, че реагира твърде бавно на тази опасност. При това става дума за едни от най-елитните училища във Великобритания.

Начело на тази група е сър Антъни Селдън - директор на Epsom College. Групата на практика създава нов орган, който да съветва и защитава училищата от рисковете от изкуствения интелект. Според директорите е много важно училищата да си сътрудничат, за да се гарантира, че изкуственият интелект работи в техен най-добър интерес и този на учениците, а не на големите компании за образователни технологии. Учредяването на този орган става въпреки че правителството на премиера Риши Сунак обяви, че е наясно с проблема и се вземат мерки за "предпазни рамки" за изкуствения интелект, така че той да бъде успешно регулиран. Директорите смятат, че вече е късно за обещания и трябва да вземат нещата с собствените си ръце. А иначе самият Антъни Селдън бе казал по-рано, че изкуственият интелект може и да донесе най-голямата полза за човечеството след откриването на печатната преса, но рисковете са "по-сериозни от всяка заплаха, пред която са се изправяли някога училищата"Изкуственият интелект би могъл да бъде "зловещ и опасен", са думи на Селдън.  "Ученето е най-добро, човешките същества са най-добри, когато са изправени пред предизвикателства и преодоляват тези предизвикателства. AI ще улесни живота и ще премахне ученето и преподаването – освен ако не го изпреварим", казва още той за "Таймс".

Цитиран е също един от "кръстниците" на изкуствения интелект - професор Стюарт Ръсел, че министрите не правят достатъчно, "за да избегнат възможността свръхинтелигентните машини да унищожат човечеството". Междувременно "Файненшъл таймс" излезе с интересна статия за изкуствения интелект, започвайки с пример с 16-годишна ученичкаот Южен Лондон, която използвала ChatGPT — мощен, свободно достъпен софтуер с изкуствен интелект, способен да пише сложни отговори на поставени задания. Ученичката е била приятно изненадана как софтуерът ѝ е намерил много подходяща и изчерпателна информация по нейната тема, каквато тя преди това не успявала да намери.

Интензивни са спекулациите относно дългосрочните последици върху множество индустрии и дейности. Никъде обаче въздействието не се усеща толкова незабавно, колкото в образованието. За една нощ, вместо да се трудят чрез традиционни упражнения, предназначени да развиват обучението и уменията, учениците могат просто да инструктират компютър да съставя есета, да отговаря на математически въпроси или бързо да изпълнява сложни курсови задачи и да предават резултатите като свои собствени.

Притесненията относно базираното на AI плагиатство накараха редица институции да наложат пълна забрана на така наречените "ботове" като ChatGPT. Прилагането на забраната обаче е трудно, тъй като откриването кога технологията е била използвана досега е ненадеждно. Като се има предвид колко широко разпространена е технологията, някои преподаватели се движат в обратната посока и предпазливо експериментират с начини за използване на генеративен изкуствен интелект, за да подобрят своите уроци. "Файненшъл таймс" пише, че в резултат на всички тези емоции около изкуствения интелект училищата и университетите са били принудени фундаментално да преосмислят начина, по който провеждат както обучението, така и академичните тестове.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още 3000 домакинства в Кипър със субсидия за фотоволтаици

Още около 3000 домакинства в Кипър ще могат да получат субсидия заинсталирането на соларни системи в домовете им. Днес започваподаването на заявления за участие във втората, разширена фаза напрограмата "Фотоволтаици за всички", съобщиха от енергийнотоминистерство. С промени в условията на програмата се разширява нейната ефективност идостъпът..

публикувано на 05.11.24 в 09:11

Милен Керемедчиев: Резултатите от вота в САЩ са непредсказуеми

Резултатите от изборите в САЩ са непредсказуеми . Това заяви пред БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката. Харис или Тръмп? В САЩ гласуват за президент Двамата кандидати заложиха на различни стратегии . Екипът на Камала Харис заложи на активна кампания за привличане на колебаещи се..

публикувано на 05.11.24 в 08:27

Два нови случая на маймунска шарка в Лондон

Още два случая на нов щам на вируса емпокс (mpox) или маймунска шарка бяха открити в Лондон в същото домакинство, в което бе регистриран първият пациент преди седмица, съобщиха британските здравните власти. Двамата новозаразени сега са под специализирани грижи в болницата Guy's and St Thomas' на националното здравеопазване. И тримата пациенти..

публикувано на 05.11.24 в 08:19
Теменужка Петкова

Теменужка Петкова: С условията си ПП-ДБ минират целия процес

С тези условия и ултиматуми ПП-ДБ не помагат на процеса да се състави правителство. Така минират целия процес на водене на преговори. Това заяви пред БНР Теменужка Петкова от ГЕРБ, бивш министър на енергетиката, в коментар за предложената декларация от коалицията ПП-ДБ.  Според нея от коалицията трябва да разберат, че не могат да поставят..

публикувано на 05.11.24 в 08:13
Изглед към сградите на Оксфордския университет.

Вдигат таксите за университет в Англия

Студентите от Обединеното кралство ще плащат повече за университет в Англия през следващата година, тъй като таксите за бакалавърско обучение се повишават до 9535 паунда на година. Това е увеличение от 285 паунда на таксите, които са замразени на максимум 9250 паунда от 2017 година. Министърът на образованието Бриджит Филипсън каза пред..

публикувано на 05.11.24 в 08:10

Взривяват стара сграда на бивш пазар в Бургас

От 14:30 до 16.00 часа на територията на бившия пазар "Пиргос" в Бургас ще бъде взривена стара сграда. Предупредителна звукова сигнализация ще има преди, по време на и след взривните дейности. Хората от близките до мястото жилищни сгради не трябва да стоят до прозорците. Ще бъде въведена и временна организация на движението на колите и..

публикувано на 05.11.24 в 08:03

Над 1200 българи са обжалвали намалена под 50% инвалидност, определена от ТЕЛК

Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Жалбите са изпратени до Националната експертна лекарска комисия от хора, губещи право на документ от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни - 15..

публикувано на 05.11.24 в 07:59