Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Harmonature: в Хармония с природата на Нусантара" - завладяващ концерт - спектакъл

Концерт за богатото културно наследство на Индонезия и България

Нусантара - устойчив горски град и нова столица на Индонезия от 2024 година

2
Маргарета Пуспита и Калоян Стоянов
Снимка: Пламена Бачийска

Индонезия отблизо преди един специален концерт - спектакъл в Пловдив. Посолството на Република Индонезия в България представя в Античния театър в Пловдив на 8 юни от 21.00 часа "Harmonature: в Хармония с природата на Нусантара", един завладяващ концерт - спектакъл, който ще отбележи богатото културно наследство на Индонезия и България.

Harmonature е празник на дълбоко вкоренената връзка между природата и музиката, предлагайки хипнотизиращ синтез от традиционни и съвременни индонезийски звуци.

Темата -  "В Хармония с природата на Нусантара" е избрана, за да популяризира Нусантара като устойчив горски град и нова столица на Индонезия, разположена на остров Калимантан. Harmonature има за цел да насърчи културния обмен и да засили връзките между Индонезия и България. Входът за събитието е свободен.

Гости в "Нощен Хоризонт" са Маргарета Пуспита, втори секретар за Информация и социално-културни отношения към Посолството на Индонезия в България и Калоян Стоянов, от отдела за  „Социално-културни отношения“ към посолството.
Маргарета Пуспита и Калоян Стоянов
"Темата на концерта беше избрана в хармония с природата на Нусантара, защото искаме да покажем хармонията между културата, изкуствата в новата столица на Индонезия. Градът ще стане столица на 17 август, но основното местене на институциите ще започне догодина - от 2024 година. Може да се каже, че догодина ще е вече нова столица на Индонезия.

Това решение се взе, за преместване на столицата, защото Индонезия като 4 -та по големина в света държава, с население над 280 милиона души, Джакарта и осторов Ява са вече изключително пренаселени и президентът е взел решение за преместване на столицата на Борнео на остров Калимантан, заради климатичните промени.

Но също така и да се създаде едно ново усещане за умен, устойчив, модерен и технически напреднал град", каза за "Нощен Хоризонт" Маргарета Пуспита.

Маргарета Пуспита е втори секретар за Информация и социално-културни отношения към Посолството на Република Индонезия в София. Тя работи в дипломатическия корпус от 12 години, а сега се наслаждава на живота и красотата на България. Нейната любима българска храна е мекицата.

Калоян Стоянов е завършил образованието си във Великобритания и е специализирал в института за изкуства Денпасар на о.Бали.

От 7 години и половина работи в отдел „социално-културни отношения“ към посолството на Република Индонезия в София, редактор и консултант от балийски и индонезийски език на книгата „Остров Бали“, проектов кординатор на Азиатския фестивал в София и заедно с Маргарета са в основата на организацията на концерт-спектакъла Harmonature: в Хармония с природата на Нусантара.

"На концерта в Плодив ще бъде представена новата столица на Индонезия, но също музиката и културата на целия архипелаг - на островите част от държавата Индонезия", допълни Пуспита.

Концертът ще може да се види на страницата на посолството на Индонезия. За да може повече хора да се запознаят с културата на страната, уточни още Калоян Стоянов.

Входът на Античния театър ще бъде свободен - 4000 човека е капацитетът на театъра в Пловдив. Няма да има плейбек и всичко ще бъде на живо в концерта, с диригент, който е известен в цяла Индонезия.

Това е един етнооркестър - комбинирани са модерни с етночески индонезийски инструменти.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35