"Първият акцент, който очаквам да бъде поставен, е сътрудничеството между България и Украйна в областта на сигурността и отбраната. Очаквам президентът на Украйна Володимир Зеленски да даде ясна заявка за това, че той очаква подкрепа от наша страна. В традиционната си реторика, че това не е отклонение от българската политика, защото в момента в Европа има консенсус за това, че на Украйна трябва да ѝ се помага. Чисто рационално е - да ѝ се помага, за да се сдържа периметърът на войната, ако не помагаме, той може да се разсее и да достигне до нашата територия. .Второто послание, което очаквам, е Зеленски да поиска подкрепа от нашето правителство за подкрепа на Украйна в НАТО. ... Третото, което очаквам, е украинският президент да сподели какви са очакванията му за отношенията между България и Украйна, по-конкретно - между българите и украинците".
Това каза пред БНР доц. Искрен Иванов, експерт по международна сигурност и управление на кризи, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
По думите на доц. Иванов политиката на баланс, която до 2022 г. вършеше работа на нашите политици, трябва да бъде преосмислена:
"Най-малкото защото Русия вече обяви България за вражеска държава и това няма как да не окаже влияние върху нашата външна политика".
Той подчерта, че влизането на България в еврозоната и Шенген трябва да се случи, след което вече да влезем и в европейското ценностно пространство, но това много зависи от това дали политиците ще успеят да овладеят поляризацията на обществото.
Вниманието трябва да бъде фокусирано върху сигурността на Запорожката АЕЦ, подчерта доц. Искрен Иванов.
Според експерта при евентуална, предизвикана от Русия, авария в АЕЦ "Запорожие" страни от НАТО ще поискат задействане на Член 5 от Договора за колективна отбрана:
"Полша веднага би поискала това. В САЩ вече има сенатори, които открито повдигат този въпрос, това се обсъжда живо в американското общество. ... Инцидент в АЕЦ "Запорожие" е силно възможен. Това би било вид ядрена ескалация на конфликта".
Интервюто на Георги Марков с доц. Искрен Иванов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Пекин е против натиска на американския президент Доналд Тръмп да пресели палестинците извън Газа и САЩ да поемат контрола над територията, обяви днес китайското външно министерство, предаде Ройтерс. Китай категорично подкрепа легитимните национални права на палестинския народ, заяви говорителят на ведомството Го Цзякун. По-рано Тръмп..
Задържаха жена, нанесла жесток побой на майка си. Инцидентът е станал в семейното им жилище в Монтана. Сигналът за нанесен побой и причинена телесна повреда на жена в условията на домашно насилие е получен вчера малко преди 21 часа на телефон 112. На място полицаите установили, че същата вечер на частен адрес в града след семеен скандал и в..
От парламентарната група на "БСП - Обединена левица" предлагат таван на надценките на 70 хранителни стоки от първа необходимост. Според Мая Манолова промените трябва да бъдат записани в нов Закон за пределните надценки на основните хранителни продукти. След Хърватия и у нас: Призив за бойкот заради високите цени в хранителните вериги..
Задушаване след епилептичен припадък е причината за смъртта на 9-годишното момиченце, което почина внезапно на 31 януари в ранния следобед във великотърновско училище. Смъртта на момиченцето в Средното училище "Вела Благоева" във Велико Търново е нещастен инцидент и е породена от здравословен проблеми, посочва заключението на патоанатома,..
В кулоарите на парламента председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски каза, че неговата формация няма да участва със свои предложения за назначения в регулаторите, както и няма да подкрепя кандидати на други формации. "Няма да имаме кандидати, няма да подкрепяме. Имаше в един ден на комисия подкрепили колегите, аз отсъствах. Това вече е..
Кипър ще приеме Национална стратегия за интеграция на законно пребиваващите в страната мигранти до средата на тази година, съобщиха от правителството. Близо 20 000 са висящите в момента молби от търсещи убежище на острова. Със стратегията за интеграция правителството на Кипър предвижда децентрализация, разпределение на мигрантите по..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю пред БНР Иван Брегов от правната програма на Института за пазарна икономика. В предаването "Преди всички" той коментира пробойните в съдебната система и по-конкретно с процедури и правила, като..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..