"В момента Полша се намира в предизборна кампания и това е един от основните елементи, които съществено влияят на начина, по който темата за вноса на украинско зърно е дискутирана в страната".
Това каза пред БНР политологът Спасимир Домарацки, преподавател във Варшавския университет, Полша.
"Отворена дискусия няма, тя е прикрита от други съществени скандали, които в предизборната кампания имат по-голямо значение и по-голяма тежест. Позицията на Полша е смесица от вътрешна политика и отношение към ЕС, което е важно за управляващата партия. Аргументите на премиера, че няма да се съгласи тази забрана да отпадне и ще защитава полските земеделски производители, идва съвсем логично. Битката в предизборната кампания се води за гласовете в селските райони. Интересното е, че премиерът Матеуш Моравецки очаква, а това е част от европейската логика на вдигането на тази забрана, тежестта, свързана с ограничаването на експорта, да бъде върху плещите на Украйна", обясни Спасимир Домарацки.
Според политолога реакцията на полските власти показва, че ще защитава националния интерес като различен от ЕС и е готова до отвори нов фронт с Брюксел.
"Има изчакване и опит да се види как ще се развият нещата, но в този момент в Полша желание за отваряне на пазара за украинско зърно няма", подчерта той и уточни, че по-скоро става дума за тактически ход за готовност за твърда позиция, отколкото абсолютно нежелание да се намери решение по въпроса:
"По ред въпроси Полша върви на челен сблъсък с ЕС. ... Отварянето на нов фронт не е нещо, което би притеснило полските власти, които биха предпочели, разбира се, да се намери общо решение. Такъв сблъсък може да се използва от властта като аргумент, че Брюксел е срещу Полша, което има своята тежест на национално ниво".
Интервю на Снежана Иванова със Спасимир Домарацки в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Саниране на два блока се прави в Кюстендил - така дейностите по внедряване на мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в града са подновени. Финансирането е по първия етап на Плана за възстановяване и устойчивост за около 27 млн. лева. Одобрените сгради са 23. По досегашните програми за енергийна ефективност в града са..
"Резултатът от гласуването показа, че моята прогноза се оправда. Преди няколко седмици казах, че след решението на КС и влизането на девета партия в парламента, мнозинството ще се радва на още по-голяма стабилност. Днешният резултат е поне с 25 гласа повече, отколкото беше гласувано самото правителство на Росен Желязков. Моето разбиране винаги е..
На първо четене парламентът одобри три проекта на Закон за несъстоятелност на физическите лица. Приемането на такъв закон е сред условията България да получи от ЕС второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът на Министерския съвет предвижда, че човек, който е изпаднал в неплатежоспособност, може да поиска за него да..
Близки и приятели си взеха последно сбогом с музиканта Георги Марков. Легендарният барабанист на "Щурците" почина във вторник на 73 годишна възраст. Поклонението днес беше в столичния катедрален храм "Света Неделя". С кончината на Георги Марков българската музикална сцена понесе тежка загуба, споделиха колеги-музиканти дошли да се сбогуват с него. Сред..
Унгария обяви, че ще се оттегли от Международния наказателен съд. Изявлението дойде по време на посещението в Будапеща на израелския премиер Бенямин Нетаняху, срещу когото съдът издаде заповед за арест заради войната в ивицата Газа. "Унгария ще се оттегли от Международния наказателен съд", обяви в кратко изявление началникът на канцеларията на унгарския..
По повод 146 години от обявяването на София за столица на България Дирекция "Култура“ на Столична община организира празнични събития. Редица от тях се провеждат в Регионалния исторически музей. 146 години от обявяването на София за столица на България В интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" Ерина Кръстева от Регионалния..
София отбелязва днес 146 години от обявяването си за столица на България. В празничния ден могат да бъдат резгледани документални изложби, концерти и фотокътове с градски пейзажи от миналото. С вход свободен гражданите могат да разгледат и Регионалния исторически музей. Ирина Кръстева, Регионален исторически музей – София, посочи пред БНР,..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...
Най-голямата бариера пред България и истинското разгръщане на потенциала на българите е корупцията, която е функция на Борисов и Пеевски , а ние трябва..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..