Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Шопов: В ход е ново политическо времеброене за войната в Украйна, свързано с изборите за ЕП

"Преди войната срещу Украйна картата на разширяването беше много по-стеснена. Сега сме свидетели на нейното разгръщане"

| Интервю
Владимир Шопов
Снимка: Ани Петрова

Свидетели сме на ново политическо времеброене по отношение на войната в Украйна. То е свързано с наближаващите избори – в ЕС за Европейски парламент и в САЩ. Нюансите и различията по определени теми ще започнат да минават на преден план.

Това мнение изрази пред БНР Владимир Шопов. Той смята, че "фронтът е по-малко видим вече за европейските граждани" и комбинирано с наближаващите избори, съвсем очаквано тези нюанси минават на преден план. Нивата на подкрепа за Украйна са впечатляващи и стабилни във времето, но има конкретни държави и политически системи, в които степента на подкрепа е по-малко, посочи той.

Относно следващата вълна на разширяване на Съюза Владимир Шопов прогнозира, че "със сигурност нивото на подкрепа, каквото го виждаме в момента, ще спадне".

"Бяхме свидетели на такова свиване на подкрепата за присъединяването на България и Румъния с наближаването на тяхното членство. Ще има такава динамика. Разширяването отново се превръща в геополитически инструмент за ЕС."

Според Шопов през последните десетилетия ЕС и неговите ценности и механизми са спомогнали за цялостната демократизация на половината европейски континент. По думите му обаче предизвикателството за помирение и демократизация на останалите периферии на европейския континент стават все по-големи.

Процесът продължава по начин, неочакван за част от европейските елити и европейските граждани – преди войната срещу Украйна картата на разширяването беше много по-малка и по-стеснена. Сега сме свидетели на нейното разгръщане. Част от сътресенията вече започнаха, коментира Владимир Шопов в предаването "Събота 150".

За тази година политическият максимум, който може да бъде постигнат за Украйна, е декларация, политическо начало на присъединяване, подчерта той.

Тепърва започва големият разговор относно институционалните и финансови последствия от присъединяването най-вече на Украйна, допълни анализаторът и изтъкна като един от аспектите трансформирането на държавите от Централна Европа от нетни бенефициенти в нетни платци.

Шопов акцентира и върху "преминаването на организацията изцяло в режим на квалифицирани мнозинства", защото без това условие бъдещият разширен още повече съюз няма как да функционира.

"През идните няколко години предстои изключително сложен дебат", каза Шопов, който очаква "сериозни сътресения" и "междинни форми на постепенна интеграция и присъединяване".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06