Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Вълнението в ЕС от предизборната реторика на Фицо е буря в чаша вода"

Мария Скора: Победата на Роберт Фицо не е добра новина за ЕС

Държавите от Вишеградската четворка ще сключват спорадични съюзи срещу Брюксел, но съвсем няма да се превърнат в сплотен блок, смята тя

| Интервю
Партията на Роберт Фицо (в средата) спечели парламентарните избори в Словакия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Победата на Роберт Фицо на парламентарните избори в Словакия зарадва унгарския премиер Виктор Орбан, който побърза да сподели, че да се работи с патриот винаги е за предпочитане.За разлика от съседа Орбан, в Европейския съюз са по-скоро притеснени заради проруската предизборна кампания, която проведе социалдемократическата партия на Фицо - СМЕР.Край на военната помощ за Украйна - защото само удължава войната, и на санкциите срещу Русия - защото вредят на Европа повече отколкото на Путин - поиска Роберт Фицо. И 23 процента от гласувалите словаци го подкрепиха с вота си.Това обаче не изпраща СМЕР автоматично във властта. Фицо трябва да намери не един, а поне двама коалиционни партньора. Единият от тях вероятно ще бъде от крайната десница, което предизвиква в Брюксел още по-големи главоболия.

Накъде се е запътила Словакия и как ще се отрази изборът на словаците на единството в Евросъюза? Темата коментира пред БНР Мария Скора от Института за европейска политика в Берлин.

"Седем партии влизат в парламента и въпреки това Роберт Фицо няма много голям избор. Естественият му партньор е умерената социалдемократическа партия "Глас", но само с техните гласове няма да постигне мнозинство. По всичко личи, че в коалицията ще влезе крайната десница. В момента изглежда, че от Пелегрини зависи, кой ще управлява. Неговата партия "Глас" е трета политическа сила, но ще има решаващия глас за сформирането на правителство с премиер Фицо, или на кабинет на втората сила в парламента, "Прогресивна Словакия".

Какво иска бившият премиер Петер Пелегрини не е ясно, а и вероятно ще се опита да качи цената си, защото първо заяви, че със спечелилата вота партия "Смер" има идеологическа близост, а след това намекна, че може да управлява и с либералната "Прогресивна Словакия", особено ако му отстъпят премиерския пост. Затова в момента е трудно да се предвиди дали Фицо ще успее да направи коалиция с Пелегрини и крайната десница, отбелязва  Мария Скора.

"Познавам и следя политиката на Фицо от години - той винаги се е съобразявал с рейтинга си. Винаги е проповядвал това, което би му донесло гласове. Фицо толкова успешно маневрираше между проевропейски политики в миналото и сегашните проруски и антиевропейски послания. Чухме го за миграцията, за правата на ЛГБТ-общността и за Украйна."

Какво значение има изборната му победа за единството в ЕС в подкрепата за Украйна? Роберт Фицо не е първият популист, уплашил Европа. Така беше преди година и с Джорджа Мелони в Италия, но днес виждаме, че тя омекна.

"Фицо построи предизборната си кампания срещу помощта за Украйна - както финансова така и военна. Няма никакво съмнение - войната в Украйна е най-актуалната тема в момента и в тази връзка не мисля, че Словакия има какъвто и да било интерес Украйна да загуби тази война, защото това би означавало на границата й да се появят руски танкове. В същото време е важно да се знае, че словаците са все така проевропейски настроени. Подкрепата за членството в ЕС може би малко е спаднала, но продължава да е висока. Две трети от словаците са доволни от това. Същото важи и за членството в НАТО. Така че, според мен, вълнението в ЕС от предизборната реторика на Фицо е буря в чаша вода.

Фицо е опортюнист, или нека го кажа по-меко - прагматик. Словакия има много голяма полза от членството в ЕС. Да не забравяме, че във Вишеградската четворка Словакия беше най-бедната държава. През 90-те години тя беше с най-слабо развитата икономика. А днес е една просперираща държава. Вижте автомобилната индустрия. А когато в другите страни от четворката се надигна популистката вълна, Словакия остана разумната държава в тази група."

Опасенията в Брюксел са по-скоро, че Словакия с премиер Роберт Фицо ще се присъедини към орбанова Унгария. Има ли действително опасност за единството в ЕС или и това е буря в чаша вода?

"Победата на Роберт Фицо не е добра новина за ЕС, защото този тип политици са трудно предвидими. Не са надеждни партньори. В Европейския парламент Словакия няма много депутати, но в Съвета на ЕС всички страни членки са равнопоставени. В този смисъл трябва внимателно да следим отношенията между Полша, Унгария и Словакия и вероятността да се обединят по отделни теми и да блокират решения на лидерите.

Фицо спечели изборите, да, но само с 23 процента, което не му дава особено голяма сигурност. Това не е грандиозен успех, особено в сравнение с изборните резултати на Виктор Орбан от 40 и повече процента, или 38-те процента на "Право и справедливост" в Полша. В миналото Роберт Фицо много пъти е хвалил Виктор Орбан, че е политик, който слага на първо място интересите на Унгария. Не мисля обаче, че отношенията вътре във Вишеградската четворка ще останат така близки, както бяха. По-скоро ще продължат да се отдалечават един от друг, както вече стана с Полша и Унгария заради отношението към Русия. Вероятно четирите държави ще сключват спорадични съюзи срещу Брюксел, но съвсем няма да се превърнат в сплотен блок. Със сигурност обаче ще се съюзят срещу предлагания миграционен пакт, прогнозира Мария Скора. Заради това през 2006 социалдемократическата партия на Фицо беше временно изключена от Партията на европейските социалисти. Сега това може да се повтори, както недвусмислено предупреди председателят й Стефан Льовен. Но Фицо засега остава непоколебим: "Ако това е цената да водим суверенна политика за Словакия, ще я платим", декларира лидерът на "Смер".

"Много интересно е, че първи въпроса повдигна не кой да е, а Манфред Вебер, председателят на Европейската народна партия, която години наред търпеше унгарската ФИДЕС в редиците си."

Догодина предстоят европейски избори. Заради войната срещу Украйна гласът на източноевропейците се чува повече, но пък освен ФИДЕС в Унгария и "Право и справедливост" в Полша сега вероятно и "Смер" в Словакия ще яхне популистката вълна. А в редица западноевропейски държави крайната десница също печели все повече подкрепа.

"Как да Ви кажа - теоретично Фицо е социалдемократ, въпреки че се заиграва с крайнодесните. Освен това до европейските избори има още доста време. Пък и те - не че нямат голямо значение, но все пак за разпределението на силите ключово значение имат големите държави членки. В същото време в Германия, Полша, Испания и Италия крайната десница набира скорост. В този смисъл са и прогнозите, които вече се появяват - следващият ЕП ще е по-десен.

Аз обаче съм предпазлива с прогнозите, защото освен войната в Украйна има и други теми, които имат потенциала да повлияят на резултата догодина. Например разширяването, което избутва на преден план институционалните реформи в самия ЕС, в т.ч. на начина, по който се взимат решенията в съюза. А това е наистина голяма тема, с която ще трябва да се заеме Европейската комисия."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50