Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очакванията на Любомир Кючуков за Израел: Ескалация на войната в краткосрочен план

| Интервю
Снимка: БТА

Директорът на Института за икономика и международни отношения и бивш зам.-министър на външните работи Любомир Кючуков очаква ескалация на войната в краткосрочен план

"Второ - много тежка израелска ответна реакция, която вече е в ход. Трето - огромна въпросителна относно възможността за продължаване на преговорите между Израел и Саудитска Арабия за възстановяване на дипломатическите отношения", добави той. 
По думите му тази война има своята дълга история. Според дипломата тук изникват два въпроса - защо сега и защо тази война е по-различна от предишните

В предаването "Преди всички" Кючуков подчерта, че тази война е много по-високотехнологична. Това я прави и по-жестока от досегашните, с много повече жертви от цивилното население, отбеляза той и добави мнението си: "Ако по нещо подходът на двете страни е еднакъв, то е в пренебрежението към цивилните жертви". 

Той обърна внимание и на геополитическия контекст, който е усложнен и като ниво на конфронтация, и като количество регионални и глобални фактори, ангажирани с процесите в Близкия изток. 

На въпросът "Защо сега", Кючуков отговори: "Той е свързан с борбата между САЩ и Китай за глобално лидерство, конкретно в дадения случай за влияние в Близкия изток с цялото негово стратегическо значение като източник на енергоресурси и логистични маршрути". 

"Докато палестинското ръководство от Западния бряг се опитва да намери място за защита на палестинската кауза в рамките на преговорите САЩ - Израел - Саудитска Арабия, то "Хамас" очевидно реши просто да торпилира тези процеси и атаката, според много от наблюдателите, е свързана именно с торпилирането на това затопляне на отношенията между Саудитска Арабия и Израел, което би могло да доведе до намаляване на подкрепата на Саудитска Арабия спрямо палестинската кауза и да остави на заден план признаването на палестинската държава", коментира още бившият заместник външен министър. 

Целия коментар на Любомир Кючуков чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Справедливост за Руми и Жоро от Мургаш!" поиска протест пред Съдебната палата в София

Служители на НИМХ излязоха на протест пред Съдебната палата в София под надслов "Справедливост за Руми и Жоро от Мургаш!". Те изразиха недоволството си от решението на Софийския градски съд, който пусна под домашен арест нападателя на техните колеги Румяна и Георги Златанови, наблюдатели в синоптичната станция на връх Мургаш. Нападение над дежурни..

публикувано на 18.03.25 в 19:15
Теодора Пенева

Какво трябва да направи страната ни, за да не изгуби 2.5 млрд. евро, предназначени за енергийно бедните?

Изтече срокът, определен за обществени консултации във връзка с подготовката на   Социалния фонд за климата . Т ой предвижда България да получи близо 2.5 млрд. евро за периода от 2026 до 2032 г. Средствата ще бъдат насочени към най-уязвимите групи домакинства и микропредприятия, намиращи се в състояние на енергийна или транспортна бедност...

публикувано на 18.03.25 в 19:10

Партиите от мнозинството се обявиха за запазване на хартиените бюлетини

Партиите от управляващото мнозинство се обявиха за запазване на хартиените бюлетини. Това стана ясно по време на продължилата 3 часа дискусия на работната група за обсъждане на промените в Изборния кодекс преди второ четене. Общият проект за окончателно приемане включва пет законопроекта, предложени от ПП, ДБ, "Възраждане", БСП и ИТН и приети..

публикувано на 18.03.25 в 19:06
Руският президент Владимир Путин отговаря на въпроси на конгреса на Съюза на индустриалците и предприемачите в Русия, Москва, 18 март 2025 г.

Руският президент поиска кабинетът да разработи процедура за връщането на чуждестранни компании

Президентът на Русия Владимир Путин разпореди на правителството да разработи процедура за връщането на чуждестранните компании на руския пазар: "Моля правителството да актуализира списъка на чуждестранните компании, които прекратиха работата си в Русия, както и да разработи процедура за съгласуване на връщането им - със задължителни гаранции за..

публикувано на 18.03.25 в 18:49

Бранислав Сланчев: Съмнявам се, че ще има примирие в Украйна

Съмнявам се, че ще има примирие в Украйна. Това заяви пред БНР Бранислав Сланчев, преподавател в Калифорнийския университет Президентите на САЩ и Русия, Доналд Тръмп и Владимир Путин, разговарят по телефона, съобщи Белият дом, цитиран от "Асошиейтед прес". Разговорът е започнал в 16 ч. българско време. Той се провежда на фона на опитите на..

публикувано на 18.03.25 в 18:35
Република Северна Македония е в 7-дневен траур заради трагедията в град Кочани.

В хода на разследването на пожара в Кочани са задържани 18 души, 16 от тях са в ареста

Всички жертви на пожара в дискотеката в Кочани вече са идентифицирани, съобщи вътрешният министър на РС Македония Панче Тошковски. Днес са завършили аутопсиите на телата на загиналите.  Ранените са 196, от които 20 деца. 93 от тях се лекуват в болници в Скопие, 80 - в чужбина - в Сърбия, България, Австрия, Хърватия, Турция, Гърция и Унгария...

публикувано на 18.03.25 в 18:05
Виктор Канзуров

Виктор Канзуров: РСМ се отдалечава от ЕС, а неговите стандарти ще ѝ помогнат

Северна Македония се отдалечава от ЕС, а неговите стандартите ще ѝ помогнат! Това каза пред БНР журналистът от македонски произход Виктор Канзуров, който от години живее в България. "Точно заради договорите за добросъседство, подписани със страни от ЕС, имаше възможност при трагедията в Кочани толкова бързо да се задействат и България, и..

публикувано на 18.03.25 в 17:28