Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Събираемостта в България не е ниска, сравнена с останалите европейски държави. Просто харчим повече, отколкото можем да си позволим"

Михаил Кръстев: Няма целенасочена политика за запълване на хазната, а действие на парче

"Щом има консенсус за промени в Конституцията, би трябвало да се намери такъв и за укротяване на разходната вакханалия в бюджета"

| Интервю
Михаил Кръстев
Снимка: Юлияна Корнажева

На заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество правителство, синдикати и работодатели ще обсъдят размера на линията на бедност за 2024 година. Предложението е тя да бъде 526 лева. За тази година е 504 лева.

"През последните две години има увеличение на инфлационния натиск и данните, с които се борави, са остарели. От линията на бедност зависят редица социални плащания. Важно е държавата да има целенасочена политика за преодоляване на процесите, които водят до необходимост от такова подпомагане на големи групи от обществото", обясни пред БНР Михаил Кръстев, член на Съвета по икономически и публични политики.

Критиката на синдикатите, че линията на бедност не отговаря на реалните данни от икономиката, трябва да бъде критика към управляващите, посочи той.

"Нивата на инфлацията пред последните две години са предизвикани от държавни политики, брандирани като социални". 

Финансистът е притеснен от намерението на правителството да увеличи максималния осигурителен доход

"Това  ще натовари допълнително работещите и предприятията".

Предложението за бонус срещу донос той определи като проява на много лош вкус.

Кръстев коментира и тежестта, която се очаква да падне върху самоосигуряващите се. 

"Те нямат браншови организации и са най-лесната жертва на допълнителен тормоз от Министерството на финансите. С повишаването на минималната работна заплата се намалява разполагаемия им доход. Приравняването на гражданските към трудовите договори също ги удря. Една активна и произвеждаща група от българското общество е удобна жертва за управляващите"

Няма целенасочена политика за запълване на хазната, по-скоро има действие на парче, обобщи експертът. 

"Големият проблем в България е, че нормативните актове не са придружени с анализ на ефекта – както върху икономиката, така и върху събираемостта в хазната".

Кръстев все пак намери и положителни стъпки в работата на правителството.

"Опитът на финансовото министерство да удържи на международния и вътрешен натиск за повишаване на корпоративния данък е похвален. Той обаче не бива да бъде компенсиран от повишаване на индивидуалните данъчни закони, които да натоварят домакинствата и фирмите". 

Той отчете липсата на дългосрочна визия за укротяването на разходите. 

"Събираемостта в България не е ниска, сравнена с останалите европейски държави. Просто харчим повече, отколкото може да си позволим. За 2024 година може да си пожелаем консервативен бюджет". 

Минималната работна заплата е административна мярка, която не помага на бедните хора, напротив увеличава неравенството, заяви експертът.

Необходимо е да има целенасочена политика за привличане на инвеститори, отбеляза той.

"Те да имат предвидимост за няколко години, а не за няколко месеца".

Щом има консенсус за промени в Конституцията, би трябвало да се намери такъв и за укротяване на разходната вакханалия в бюджета, отбеляза експертът.

Това, което се случва с "Лукойл", е невъзможност на държавата да събере един допълнителен данък – свръхпечалба, обясни още Кръстев.

"Когато зависим от такива извънредни обстоятелства, за да закърпваме дупки в бюджета, се стига до ситуации, при които политическото говорене надхвърля икономическата логика".

Цялото интервю на Снежана Иванова с Михаил Кръстев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две катастрофи затрудняват движението по АМ "Струма"

Две катастрофи на магистрала "Струма" при 150 км затрудняват движението в двете посоки. В района на пътнотранспортните произшестия има гъста мъгла.  По информация на Агенция "Пътна инфраструктура" трафикът се пренасочва по обходни маршрути: от пътен възел "Ново Делчево"" - по път I-1 София-Кулата - до пътен възел "Кресна" и обратно. 

публикувано на 25.01.25 в 11:31

Откриха тяло за загинал човек под отломките на срутената къща в Банкя

Открито е тяло на загинал човек под отломките на срутената къща в Банкя. Към момента няма повече информация за самоличността на починалия. Припомняме, че властите издирваха двама души, които са в неизвестност след взрива на газова инсталация в града. Очаква се днес към обяд от полицията да дадат повече информация. 

публикувано на 25.01.25 в 11:17

Авария остави пернишки квартали без парно и топла вода

Пернишкият квартал "Мошино" и част от квартал "Изток" са без парно и топла вода. Топлоподаването е спряно заради авария в късния следобед вчера. За няколко часа, докато се локализира мястото на теча, без парно и топла вода е бил целият Перник. Към 20:30 часа снощи е започнало поетапното възстановяване на топлоподаването към града..

публикувано на 25.01.25 в 11:15

Moody’s потвърди дългосрочния и краткосрочния рейтинг на България

Рейтинговата агенция Moody’s Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния рейтинг на България Baa1 със стабилна перспектива. Потвърждаването на рейтинга на България се балансира от три основни фактора - че показателите за дълга и кредитоспособността на България ще останат значително по-силни от тези на страните със същия рейтинг...

публикувано на 25.01.25 в 11:03

Започва миенето на ключови улици и булеварди в столични райони

От днес започва миенето с автоцистерна на ключови улици и булеварди в районите "Слатина", "Връбница", "Илинден" и "Възраждане", съобщават от Столичната община. Дейностите ще се извършват от фирмите по чистота по възлагане на Столична община във връзка с прогнозите за задържане на топло време в следващите няколко дни. От 18 януари, със..

публикувано на 25.01.25 в 10:54
Свети Григорий

Почитаме паметта на Свети Григорий Богослов

Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е защитник..

публикувано на 25.01.25 в 10:41

Гласове и лица от историята на БНР си спомнят...

"За първи път влязох в радиото през далечната 1994 г. и до ден днешен съм свързан. Наричам звукорежисьорите "проводници" , защото без нас всичко, което достига до слушателя, няма да бъде възможно. Без нас радиото няма да бъде това, което е ", разказва Георги Бангиев, отговорен звукорежисьор в програма "Хоризонт". "В годините, когато..

публикувано на 25.01.25 в 10:38