Тези избори показаха нещо съществено – слуховете за политическата смърт на коалицията ПП-ДБ бяха силно преувеличени. Товазаяви пред БНР евродепутатът Радан Кънев. Победата в София обаче е една червена лампа, призна той.
Кънев смята също, че е необходимо внимателно да се анализира "кошмарната стратегическа грешка да не се оцени риска от Ваня Григорова".
"Аз предупреждавах от юни, че Григорова е рискът за кампанията в София. Стратегията на Борисов беше да изправи ПП-ДБ срещу друг кандидат, а не на ГЕРБ. Много искаше да загубим тези избори. И имаше стратегия да ги загубим от Ваня Григорова. Стратегическата му цел не се получи. Българските граждани показаха завиден инстинкт за самосъхранение и осъзнаха риска от рязко връщане назад"
Тези избори показаха не просто нуждата коалицията ПП-ДБ да остане в българския политически живот, а да се консолидира, посочи Кънев. Той отбеляза, че е добре целият политически процес зад номинацията да бъде ясен.
"Нищо не е огромно на тези избори в София. Огромен е само броят на хората, които изобщо не гласуваха. Няма логика да говорим за мащабен протестен вот. Госпожа Григорова направи силна кампания. Тя наложи ясни, но опасни послания".
Ваня Григорова беше много очевиден избор за част от избирателите на "Възраждане“, които я подкрепиха още на първи тур, посочи той.
"Другата група избиратели на тази партия очевидно не залитат по левичарски популизъм, а имат различен модел на протестно поведение. Стратегията на Възраждане съвсем не сработи. Ако има политическа партия, която се порвали истински на тези избори, това беше "Възраждане“.
София е национална кампания, отбеляза Радан Кънев.
"Софийските избори са най-важни със своя национален политически заряд. София, като град, общност и икономика, щеше да преживее Ваня Григорова. Дали обаче България щеше да преживее победа на Ваня Григорова в София?"
Не виждам повод за оставки, а за преосмисляне на структурата и модела на единството на коалицията, каза Кънев.
"Стратегическо партньорство не се осъществява в насипно състояние. То трябва да има норми за поведение".
Той не намира причина и моделът на управляващата конфигурация да бъде променян.
"Основните политически сили, подкрепящи правителството – ПП-ДБ и ГЕРБ, имат повече от задоволителни резултати. Те бяха в конфликт помежду си. Това, че подкрепят едно и също управление на национално ниво, не значи, че са едно и също в българската политика. Оставаме основните опоненти в българската политика с ГЕРБ, но сме принудени да управляваме заедно".
ДПС е привнесено в управленската конфигурация единствено от ГЕРБ, заяви Радан Кънев.
"Господин Пеевски е един добър комуникатор. Определям поведението му като политическо тролене. Въпросът е защо този модел на силно токсична политическа комуникация се допуска".
Цялото интервю на Снежана Иванова с Радан Кънев може да чуете в звуковия файл.
Няколкостотин служители и собственици на заведения от Велико Търново, Свищов, Дряново, Севлиево и Габрово блокираха за близо два часа движението във Велико Търново и пътя София – Варна. Настояват за 9% ДДС за бранша и обвиняват държавата, че няма чуваемост и желание за диалог с бранша. Във Варна над 1000 души на протест за връщане на 9% ДДС за..
В четвъртък, 20 март в 11:01 минути ще настъпи астрономическата пролет. През нощта срещу 20 март ще бъде ясно и почти тихо, сочи прогнозата на НИМХ. По-значителни увеличения на облачността ще има над източните райони, там и вятърът ще е слаб от северозапад. В сутрешните часове на отделни места в равнините ще има условия за намалена видимост...
Стотици русенци са събраха тази вечер на протест срещу жестокостта към животните и с настояване за отговорно отношение от страна на институциите при сигнали за насилие към четириноги. Пред Паметника на свободата в Русе дойдоха стотици граждани, които изразиха възмущението си от случаите на жестокост към животните и разказаха лични истории,..
Във великотърновските села и тази година ще продължат инвестициите в инфраструктура и облагородяване. Кметът Даниел Панов обсъди с кметовете и кметските наместници на населените места от общината подготовката на новия бюджет и приоритетните инвестиции. В 26 населени места с финансиране през общинския бюджет се предвиждат реконструкция..
Сръбското правителство официално излезе в оставка, след като парламентът я прие. Според сръбската конституция така започва да тече 30-дневен срок за избор на ново правителство. Мащабни антиправителствени протести в съседна Сърбия Вучич: Гражданите на Сърбия не искат революции и насилие, управляващите се сменят с избори Л. Кючуков за..
Софийският градски съд прие видеотехническата експертиза по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който загина на пешеходна пътека в центъра на София. Тежкият инцидент стана на улица "Гурко" в началото на септември 2023 г. На днешното заседание бяха изслушани част от вещите лица. Приетата видеотехническа експертиза показва момента на удара, а..
Въвеждането на еврото няма да промени лихвените проценти по съществуващите кредити. Това става ясно от публикация на Асоциацията на търговските банки. В нея от организацията уточняват, че когато лихвата по заема е фиксирана, тя ще бъде същата и не по-висока от тази преди датата на въвеждане на еврото. Ако договореният лихвен процент по кредита е..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Спиране на насилието и реформи в политиката за защита на животните – това са целите на сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията"..