Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Огнян Минчев: Скандални са изказванията на Радев за смяната на началника на ДАНС

| Интервю
Огнян Минчев
Снимка: БГНЕС

Изказванията на Румен Радев по въпроса за смяната на началника на ДАНС са по един специфичен начин много скандални.

Това каза пред БНР политологът доц. Огнян Минчев, ръководител на Центъра за регионални и международни изследвания.

"Изпълнителната власт, начело с премиера, е тази, която отговаря за всички основни сектори в държавата. В някои от тях, като националната сигурност, е предвидено президентът да има специфично участие, което се отнася до това дали предложеният кандидат за ръководна длъжност е подходящ. Това, което Радев си позволява, е той да се разпорежда с това кой да бъде начело на ДАНС и кой има право да бъде начело на една или друга институция. Той си позволява да поучава премиера".

По думите на политолога президентът Радев е свикнал на "една безгранична безконтролна власт", която е започнала със служебното му правителство "след кризата от лятото на 2020 г.", което беше създадено през пролетта на 2021 г.:

"В разрез с абсолютно всякакви конституционни правомощия на служебния кабинет, той смени абсолютно цялата кадрова база, начело на държавната администрация, особено в сферата на националната сигурност".   

Според него в момента Радев заема позата на арбитър елегантиарум (ARBITAR ELEGANTIARUM), с която си позволява да съди премиера, вътрешния министър - хора, които Конституцията е отредила да заемат основните ръководни длъжности в управлението на държавата, "и да се допитват до него само тогава, когато става дума за координиране на техните кадрови решения, а не на неговите, в институциите за национална сигурност".

В предаването ''Нещо повече'' Огнян Минчев коментира и местните избори и поставянето на темата за Крим и Путин в кампанията за кмет на София.

"Геополитическите теми бяха намесени поради факта, че партиите, застанали зад Ваня Григорова, са известни със своята небалансирана позиция в полза на Русия и Путин - и по отношение на Украйна, и по отношение на мнението им каква позиция трябва да заема българската държава. Това беше един основен проблем, който постави публично въпроса, ако Григорова заеме позицията кмет на столицата, която е четвъртата по значение позиция в държавата, по какъв начин би се отнесла към проблеми, които имат пряко или косвено геополитическо значение, с тази политическа база, която е зад нея. Примерно за демонтирането на Паметника на Съветската армия, знамето на Украйна на фасадата на Столичната община и т.н.", подчерта той.

Интервюто на Диана Янкулова с Огнян Минчев в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Партиите от мнозинството се обявиха за запазване на хартиените бюлетини

Партиите от управляващото мнозинство се обявиха за запазване на хартиените бюлетини. Това стана ясно по време на продължилата 3 часа дискусия на работната група за обсъждане на промените в Изборния кодекс преди второ четене. Общият проект за окончателно приемане включва пет законопроекта, предложени от ПП, ДБ, "Възраждане", БСП и ИТН и приети..

публикувано на 18.03.25 в 19:06
Руският президент Владимир Путин отговаря на въпроси на конгреса на Съюза на индустриалците и предприемачите в Русия, Москва, 18 март 2025 г.

Руският президент поиска кабинетът да разработи процедура за връщането на чуждестранни компании

Президентът на Русия Владимир Путин разпореди на правителството да разработи процедура за връщането на чуждестранните компании на руския пазар: "Моля правителството да актуализира списъка на чуждестранните компании, които прекратиха работата си в Русия, както и да разработи процедура за съгласуване на връщането им - със задължителни гаранции за..

публикувано на 18.03.25 в 18:49

Бранислав Сланчев: Съмнявам се, че ще има примирие в Украйна

Съмнявам се, че ще има примирие в Украйна. Това заяви пред БНР Бранислав Сланчев, преподавател в Калифорнийския университет Президентите на САЩ и Русия, Доналд Тръмп и Владимир Путин, разговарят по телефона, съобщи Белият дом, цитиран от "Асошиейтед прес". Разговорът е започнал в 16 ч. българско време. Той се провежда на фона на опитите на..

публикувано на 18.03.25 в 18:35
Република Северна Македония е в 7-дневен траур заради трагедията в град Кочани.

В хода на разследването на пожара в Кочани са задържани 18 души, 16 от тях са в ареста

Всички жертви на пожара в дискотеката в Кочани вече са идентифицирани, съобщи вътрешният министър на РС Македония Панче Тошковски. Днес са завършили аутопсиите на телата на загиналите.  Ранените са 196, от които 20 деца. 93 от тях се лекуват в болници в Скопие, 80 - в чужбина - в Сърбия, България, Австрия, Хърватия, Турция, Гърция и Унгария...

публикувано на 18.03.25 в 18:05
Виктор Канзуров

Виктор Канзуров: РСМ се отдалечава от ЕС, а неговите стандарти ще ѝ помогнат

Северна Македония се отдалечава от ЕС, а неговите стандартите ще ѝ помогнат! Това каза пред БНР журналистът от македонски произход Виктор Канзуров, който от години живее в България. "Точно заради договорите за добросъседство, подписани със страни от ЕС, имаше възможност при трагедията в Кочани толкова бързо да се задействат и България, и..

публикувано на 18.03.25 в 17:28
Отляво надясно - министърът на външните работи на РСМ Тимчо Муцунски, директорът на

Министър Кирилов: Готови сме да направим евакуация на още 10 пациенти от Кочани

В неделя бяхме известени, че е необходимо да окажем помощ на РСМ. Направихме организация, вчера разписах благодарствени адреси, не смятам, че това е най-важното, но за мен е важно, защото сме забелязали приноса на лекарите в този процес. Направихме навременна евакуация на пострадалите деца и бяха настанени в българските болници, преди да..

публикувано на 18.03.25 в 17:26
Дискотеката в Кочани.

Жертвите на пожара в Кочани ще бъдат погребани на 20 март

В четвъртък , 20 март, ще бъде общото погребение на жертвите на пожарът в дискотека "Пулс" в гр. Кочани. Това обяви директорът на Центъра за управление на кризи в  Република Северна Македония  Стоянче Ангелов.  Решението е съгласувано с Македонската православна църква, която ще определи точния час. Послание към вярващите отправи и Брегалничкия..

публикувано на 18.03.25 в 17:16