Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ние нямахме законови основания за допълнителна данъчна репресия върху "Лукойл". Сега има, а не се прилага"

Владислав Горанов: И да отпадне голяма част от екзотичните идеи, това няма да повлияе на приходната част на бюджета

"За неудачите в приходните администрации трябва да се поеме политическа отговорност"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Ние нямахме законови основания за допълнителна данъчна репресия върху "Лукойл", но сега има такъв закон, а не се прилага. Това заяви пред БНР Владислав Горанов, бивш финансов министър. Той посочи, че при управлението на ГЕРБ корпорацията е плащала данъци. 

"Тук единственият въпрос, който е коректно да се постави, е дали корпоративен данък и колко"

Той припомни, че през 2008 година "Лукойл“ декларира огромна загуба, която е призната от правителството и приходната администрация. 

"Тя се пренася на части в следващите 5 години и резултира в невнасяне на корпоративен данък. Пред 2013 г. се случва същото. Ние направихме един доста сериозен анализ на трансферното ценообразуване".

Горанов коментира някои от предложенията за финансовото ведомство за бюджета.

"Добрата новина е, че няма съществено увеличение на данъчната тежест. Лошата е, че се предлагат доста мерки, които няма да помогнат на фиска с почти нищо, но ще увеличат административната тежест, а някои от тях ще доведат и до чисто битови проблеми.

В дебата за данъчните закони голяма част от екзотичните предложения ще бъдат сериозно критикувани. Някои  от тях няма да получат подкрепа". 

Той даде пример с идеята за връщане на част от платения ДДС. 

"Облекчението е 100 лева на месец, ако изхарчиш 120 хиляди. А приходната администрация ще трябва да сканира хиляди бележки.

Такъв тип идеи просто създават шум в системата, но не носят съществено увеличение в приходната част на бюджета". 

Не би следвало да се подкрепя увеличаването на административната тежест, посочи Горанов.

"Бихме подкрепили идеи като увеличаване на прага за регистрация по ДДС".

Темата с докладването, по-известна като "бонус-донос", също трябва да се погледне по-внимателно, отбеляза бившият финансов министър. 

"Представете си, че два съседни търговски обекта решат да използват приходната администрация като инструмент за саморазправа. Тази администрация има огромен обем от информация и аналитичен капацитет. Селекцията за такива нарушения би следвало да сработва, а не да се предвиждат подобни механизми".

И да отпаднат голяма част от екзотичните идеи, това няма да повлияе на приходната част на бюджета, която през 2023 г. изостава, подчерта Горанов.

"Можем да предположим, че има разкъсване на комуникацията, която беше създадена между правоохронителните органи и органите на приходната администрация. Политическата несигурност и кадровите промени вероятно също влияят негативно на работата на приходните администрации. За неудачите там трябва да дава обяснение финансовото министерство. Отговорността трябва да се поеме политически". 

Доколкото ми е известно не е имало предварително  съгласуване на доста голяма част параметрите в бюджета с партиите, от които се очаква подкрепа, обясни още Горанов в предаването "РадиоТочка".

"В ГЕРБ се коментира, че в него трябва да намерят място някои от приоритетите на партията, свързани най-вече с инфраструктура

Горанов се разграничи от общата позиция на ГЕРБ по отношение на ресторантьорите. 

"Бях против дивергенцията на данъка за ресторантьорите през 2020 година, когато бях министър. Наложи се политическо решение. Ако тогава е имало аргументи, свързани с ковид кризата, то сега няма подобен аргумент. Политическото решение на ГЕРБ е да остане диференцираната ставка за ресторантьорите, но моето експертно становище не е същото". 

Цялото интервю на Илия Вълков с Владислав Горанов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният премиер Димитър Главчев(вляво), финасовият министър Людмила Петкова (в центъра) и председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова (вдясно)  -  17 май 2024 г.

Университетите може да бламират новата учебна година

Университетите заплашват да бламират новата учебна година, ако в следващия парламент политиците не поставят акцента върху висшето образование. Това стана ясно след извънредното заседание на Съвета на ректорите.  По-рано, след среща в Министерството на финансите, в която участва и служебният премиер, беше анонсирано, че протестните действия,..

публикувано на 17.05.24 в 20:26
На Седемте езера все още има сняг, а най-горните - Окото и Сълзата, не са се размразили

Отбелязаха Европейския ден на "Натура 2000" на Седемте рилски езера

Европейският ден на "Натура 2000" беше отбелязан на Седемте рилски езера, съобщават от дирекцията на Национален парк "Рила". По циркуса все още има снежна покривка, а най-горните от езерата - Сълзата и Окото, не са размръзнали все още напълно, което си е атракция в този дял на планината. Еколози, планинари, туристи направиха..

публикувано на 17.05.24 в 19:58
Германският министър на отбраната Борис Писториус  - Берлин, 17 май 2023 г.

6,5 млрд. евро допълнително за армията догодина поиска германският министър на отбраната

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус настоява за 6,5 млрд. евро повече за бюджета за отбрана през следващата година и връщане отчасти на наборната служба, за да се въъзстанови отбранителната мощ на германската армия. Най-малко 6,5 милиарда евро са необходими на германската армия, за да излезе от кризата, в която се намира в..

публикувано на 17.05.24 в 19:47
проф. Добромир Димитров

179 чуждестранни лекари от Випуск 2024 на МУ- Плевен получиха дипломите си

В Плевен тържествено връчиха дипломите на 179 чуждестранни лекари от Випуск 2024 на Медицинския университет. Те са граждани на 16 страни от цял свят. Средният успех на 21-вия пореден випуск чуждестранни лекари е много добър 4.90, с висок брой отличници - 24, които бяха наградени с плакет "Отличник", луксозни дипломи, грамоти и стетоскопи. Всички..

публикувано на 17.05.24 в 19:40
Служебният министър на образованието и науката Галин Цоков.

За хакерска атака по време на матурите съобщи министърът на образованието

Министерството на образованието е станало обект на хакерска атака по време на матурите, това каза служебният министър на образованието Галин Цоков. Той потвърди за изтичане на отговори на част от матурата. Изтеглиха вариант 15 на матурата по български език и литература МОН няма да допусне "купени матури" "Течът не е от самото Министерство..

публикувано на 17.05.24 в 19:36

Пожарната и полицията в Кюстендил с мерки за безопасността на абитуриентските балове

Екипи на  на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил провериха 11 обекта – ресторанти, училища, хотели, където ще се организират абитуриентски тържества, за спазването на правилата за пожарна безопасност. Наред с това в полицейските управления в Кюстендил, Дупница, Бобов дол  са  изготвени планове  и организация..

публикувано на 17.05.24 в 19:32

Руска рафинерия е преустановила работа след украинска атака с дронове

Рафинерията в руския пристанищен град Туапсе е преустановила работа в резултат на днешната украинска атака, съобщават източници на Ройтерс. Съоръжението на "Роснефт" е с капацитет за обработка на 12 милиона тона суров петрол. Произвежда нафта, дизел и други видове горива. Удари между Киев и Москва: Най-дългата атака от началото на войната, има..

публикувано на 17.05.24 в 19:11