На 24 ноември, в рамките на Банско филм фест, големият български алпинист Николай Петков отбеляза 50 години спортна кариера, която продъжава и днес. В презентацията си той разказа за по-значимите си постижения, паметни срещи, приятелства и свръзки.
Започва да се катери през 1973 г., на 14-годишна възраст, със своя съученик Иван Масларов - Байно. Първият рапел бил на Белидие Хан, с въже за пране. После, в срещите си с по-опитните катерачи от клуб “Планинец” (впоследствие Петков е негов дългогодишен председател), двамата с Байно попиват опит.
“Така стана, че когато по-късно изкарах курса по алпинизъм, вече бяхме направили доста сериозни изкачвания”, спомня си Петков в интервю за БНР.
Само 5-6 години след началото правят първия си премиерен маршрут на Враца. Пропускат първата национална експедиция до осемхилядник - Лхотце, 1981 г., защото по онова време отбиват задължителната казарма. След обявяването на експедицията до Еверест решават да направят "някое забележително изкачване" - първото българско зимно преминаване на голяма стена в Алпите - Северната стена на Матерхорн, осигурява място в националния отбор.
Снимка: Александър Пенков
През 1984 г. Николай Петков и Кирил Досков достигат Еверест по най-трудния маршрут, Западния гребен, като правят пълен траверс, слизайки от юг. След тях никой не успява да повтори това постижение вече почти 40 години.
В десетилетията след това Петков прави изкачвания на големи стени и върхове на всички континенти. Финансови причини го спират да влезе в първата десетка на хората в света, изкачили континенталните първенци (експедиция до връх Винсън в Антарктида се оказва твърде скъпа, особено по онова време, 90-те години на миналия век, когато България преживява трудни времена в икономически и политически план).
С минимални средства са организирани почти всички следващи експедиции. През 1997 г. с Тончо Тончев правят първо българско изкачване на осемхилядник в алпийски стил - Дхаулагири. През 2004 г. изкачва отново Еверест, но от север. Така Николай Петков става единственият човек в света, обходил и трите ръба на най-високия връх. Изкачва също Нанга Парбат и Гашербрум I (първо българско изкачване).
Снимка: Таня Иванова
От седемхилядниците най-значимо е изкачването му на връх Комунизъм (днес Исмаил Самани) в Памир, през 1986 г., в рамките на национална експедиция. Тогава преминават огромната, 2500 м висока Южна стена на върха. Това е първо изкачване на висок връх по стена от българи.
Автор е на нови маршрути в Каракорум, Гран Каньон (САЩ), Антарктида, Африка, България - общо над 400.
Снимка: Антонио Вълчев
Непрежалима остава за него загубата на партньорката му София Фотева, която загива при падане на Лакатник през 1999 г., и на Иван Масларов, загинал отново при падане на скалите край Враца през 2014 г.
Днес, на 65 години, с две изкустени стави, Николай Петков продължава да се катери и да крои планове за нови катергории на трудност и нови експедиции, макар да признава, че вече няма желание да търси финансиране. Всяка година организира катерачна среща, която е и държавно първенство по скално катерене - съпроводено с направата на 20-30 нови маршрута. Поддържа и най-посещавания катерачен сайт в България - climbingguidebg.com. Заместник-председател е на Българската федерация по катерене и алпинизъм. Почетен гражданин на София.
Снимка: Александър Пенков
Интервю с Николай Петков, свързано с “50 години спортна кариера”, можете да чуете в звуковия файл.
---На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти октомври 1965-та - първоначално само във..
Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света. Миналия месец Андрей Щремфел..
Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца: "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..