Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Петков след 50 години катерене: Винаги границата може да се отмести още

5
На скалите край Банско
Снимка: Таня Иванова



На 24 ноември, в рамките на Банско филм фест, големият български алпинист Николай Петков отбеляза 50 години спортна кариера, която продъжава и днес. В презентацията си той разказа за по-значимите си постижения, паметни срещи, приятелства и свръзки.


Започва да се катери през 1973 г., на 14-годишна възраст, със своя съученик Иван Масларов - Байно. Първият рапел бил на Белидие Хан, с въже за пране. После, в срещите си с по-опитните катерачи от клуб “Планинец” (впоследствие Петков е негов дългогодишен председател), двамата с Байно попиват опит.


“Така стана, че когато по-късно изкарах курса по алпинизъм, вече бяхме направили доста сериозни изкачвания”, спомня си Петков в интервю за БНР.


Само 5-6 години след началото правят първия си премиерен маршрут на Враца. Пропускат първата национална експедиция до осемхилядник - Лхотце, 1981 г., защото по онова време отбиват задължителната казарма. След обявяването на експедицията до Еверест решават да направят "някое забележително изкачване" - първото българско зимно преминаване на голяма стена в Алпите - Северната стена на Матерхорн, осигурява място в националния отбор.


Голямата зала на читалището в Банско

Снимка: Александър Пенков


През 1984 г. Николай Петков и Кирил Досков достигат Еверест по най-трудния маршрут, Западния гребен, като правят пълен траверс, слизайки от юг. След тях никой не успява да повтори това постижение вече почти 40 години.


В десетилетията след това Петков прави изкачвания на големи стени и върхове на всички континенти. Финансови причини го спират да влезе в първата десетка на хората в света, изкачили континенталните първенци (експедиция до връх Винсън в Антарктида се оказва твърде скъпа, особено по онова време, 90-те години на миналия век, когато България преживява трудни времена в икономически и политически план).


С минимални средства са организирани почти всички следващи експедиции. През 1997 г. с Тончо Тончев правят първо българско изкачване на осемхилядник в алпийски стил - Дхаулагири. През 2004 г. изкачва отново Еверест, но от север. Така Николай Петков става единственият човек в света, обходил и трите ръба на най-високия връх. Изкачва също Нанга Парбат и Гашербрум I (първо българско изкачване).


С полския катерач Маршин Томашевски в Банско

Снимка: Таня Иванова


От седемхилядниците най-значимо е изкачването му на връх Комунизъм (днес Исмаил Самани) в Памир, през 1986 г., в рамките на национална експедиция. Тогава преминават огромната, 2500 м висока Южна стена на върха. Това е първо изкачване на висок връх по стена от българи.


Автор е на нови маршрути в Каракорум, Гран Каньон (САЩ), Антарктида, Африка, България - общо над 400.


От ляво надясно: Дойчин Боянов, Волфганг Наирц, Николай Петков

Снимка: Антонио Вълчев


Непрежалима остава за него загубата на партньорката му София Фотева, която загива при падане на Лакатник през 1999 г., и на Иван Масларов, загинал отново при падане на скалите край Враца през 2014 г.


Днес, на 65 години, с две изкустени стави, Николай Петков продължава да се катери и да крои планове за нови катергории на трудност и нови експедиции, макар да признава, че вече няма желание да търси финансиране. Всяка година организира катерачна среща, която е и държавно първенство по скално катерене - съпроводено с направата на 20-30 нови маршрута. Поддържа и най-посещавания катерачен сайт в България - climbingguidebg.com. Заместник-председател е на Българската федерация по катерене и алпинизъм. Почетен гражданин на София.


На сцената на фестивала

Снимка: Александър Пенков


Интервю с Николай Петков, свързано с “50 години спортна кариера”, можете да чуете в звуковия файл.

---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25

02.02.25 Законите на Мърфи

Започна събирането на материали за новия том на сборника "Законите на Мърфи в ефир".  До 10 февруари можета да се свържете с Виолина Бербенкова на телефон: 0879 99 6 333

публикувано на 02.02.25 в 08:15

26.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 26.1.25 година. Гласуваме за изречение на годината! Предложенията са: ЯНУАРИ Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще ФЕВРУАРИ Ако не им ходиш по свирката – отсвирват те МАРТ Малкият ум е пълен с големи претенции АПРИЛ Добре подкованият не подбира пътищата МАЙ Не си режи времето, а..

публикувано на 26.01.25 в 08:15

19.12.2025 г. Законите на Мърфи

Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл. 

публикувано на 20.01.25 в 11:03
На о. Смит, Антарктида

Екстремните спортове 12 – 19 януари 2025

Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт.  Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
Зорница Спасова

Глобална синдемия, или как затлъстяването си взаимодейства с климатичните промени

Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" .  Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..

публикувано на 17.01.25 в 15:22