Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът Пламен Чернев: Стълбовете са с по пет жици и половината от тях са на земята от мокрия сняг

Живот на генератори - селата в Сухиндолско остават без ток

Жителите им нямат и вода, защото се ползват помпени станции. Не работят клетките на мобилните оператори

| Репортаж
Снимката е илюстративна
Снимка: Светла Бондова

Частично бедствено положение заради неколкодневна липса на ток е обявено и в най-малката община на Велико Търново – Сухиндол.

Кметските наместници купуват и носят вода и храна на хората по селата. На генератори е домът за болни с деменция в село Горско Косово. Не работят клетките на мобилните оператори и хората нямат връзка с близките си.

В община Сухиндол от вчера частично ток има само в някои части на общинския център. Останалите пет населени места са без електрозахранване четвърти ден. Тежка е ситуацията в дома за болни с деменция в село Горско Косово. Персоналът, който се грижи денонощно за 23-мата пациенти, се придвижва с общински автомобили, защото до селото общественият транспорт не пътува. С генератори се осигуряват отоплението и осветлението в социалния дом, разказва кметът на община Сухиндол Пламен Чернев:

"С генератори подаваме електричество, за да може да поддържаме отоплителната инсталация. Готви се в социалния патронаж и храната се кара там с автомобили. Въпросът е да отворим пътя към Севлиево, защото е затворен по направлението Коевци-Крамолин. Чакаме роторен снегорин. Падналите дървета са премахнати. Мобилните оператори обаче не работят. Клетките, които са издържали 24-48 часа, вече не работят и нямаме връзка с хората. Близките звънят на нас. Ситуацията е доста сложна, надяваме се да няма снеговалежи или други навявания". 

Пет са селата в община Сухиндол – Коевци, Бяла река, Горско Калугерово, Красно Градище и Горско Косово. И в петте няма ток. Проблемът е с аварирали далекопроводи.  

"Закарали сме генератори, за да може хората да си заредят мобилните телефони поне, за да има после връзка с близките, ако има клетки. Оправили се токът, ще се нормализира всичко. Стълбовете са с по пет жици и половината от тях са на земята от мокрия сняг. Дори да докарат ток до селата, трябва вътре да се оправи електропреносната мрежа, което е много дълъг процес, трябват доста аварийни екипи да работят на място". 

Петте сухиндолски села са отдалечени едно от друго и са на различна височина. Кметските наместници помагат на хората с доставката на храна и лекарства. Но няма ли ток, няма и вода.  

"Помагаме на хората, с всичко, което е необходимо. Няма бедстващи хора, няма без храна и без вода. Селата, където няма ток, няма и вода, защото ние сме на сондажи и на помпени станции. Тези хора са и без вода – Красно Градище, Бяла река, Горско Калугерово, Коевци. В Горско Косово поне имат вода, частично се подава вода от генератора на централата". 

Става въпрос за електроцентралата на НЕК на язовир "Александър Стамболийски" в Горско Косово. 

Частичното бедствено положение в община Сухиндол ще остане докато не бъде възстановено електрозахранването за населите места.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09