Заради липсата на яснота кога държавата ще заложи финансиране за проекта, по който да се изгради протонен център за лечение на онкоболни у нас, от създадения преди няколко седмици Инициативен комитет припомниха, че парите са обещани и че очакват политиците да изпълнят своя ангажимент.
Първоначално проектът беше заложен в Плана за възстановяване и устойчивост, но беше изключен от него, а премиерът Николай Денков обяви, че ще се търси начин за национално финансиране на модерната технология. Защо ни е нужна тя?
Очакванията държавата да изпълни обещанието си да осигури пари за протонен център сподели проф. Иглика Михайлова от Университетската специализирана онкоболница в София. Това е подходящо място за изграждане на такъв център и надграждане на използваните технологии за лечение на онкоболни:
"Този протонен център ще разшири възможностите за лъчелечение и ще надгради това, върху което ние вече стандартно работим. Той ще даде възможност на около 600 болни годишно, толкова пациенти смятаме, че в България имат нужда от протонна терапия, да се лекуват с най-модерния метод и в нашата страна".
Началникът на клиниката по нуклеарна медицина в университетската болница проф. Елена Пиперкова смята, че като европейски граждани българите имат право на високотехнологично лечение у нас, вместо да търсят такова в чужбина. Към момента протонно лечение се предлага в Германия, Франция, Швейцария, а най-близо до България това се случва в Прага.
Около 100 милиона евро е приблизителната стойност на проекта за изграждане на протонен център. Тази инвестиция ще има своята възвръщаемост, обясни проф. Елица Енчева, началник на клиниката по лъчелечение в Университетската болница "Света Марина" във Варна.
Колкото до критиките на българския учен д-р Аспарух Илиев, че този проект е луксозен за страната ни на фона на мизерните условия в болниците и осигуряването на лечение на онкоболни, от Инициативния комитет отговориха така:
"Смяташе се, че е бутикова технология, защото беше много по-неразвита технологично. Изискваха се много големи помещения и площи. Самата технология изключително напредна. С развитието на новите технологии оскъпяването е доста по-малко спрямо в миналото".
"Не смятаме, че това е голям лукс на фона на ситуацията в България".
"Ние имаме демографски проблеми, но тук става дума за високи технологии, при които отиват пациентите. Те не могат да бъдат разпръснати за определени райони. Ние говорихме дори като център на Балканите".
Репортаж на Елена Бейкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
От боички и фотоапарат Polaroid, през коте до... съпруг за кръстницата, са сред подаръците, за които кипърските деца молят Дядо Коледа да им донесе тази година. За 11-та година кипърските пощи с технологичната подкрепа на държавния телеком организираха празничната кампания "Поща до Дядо Коледа“ (Post2Santa). Кипърчетата са написали тази година над 2000..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..