Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е нужен протонен център за лечение на онкоболни в България?

| Репортаж
Снимка: БТА

Заради липсата на яснота кога държавата ще заложи финансиране за проекта, по който да се изгради протонен център за лечение на онкоболни у нас, от създадения преди няколко седмици Инициативен комитет припомниха, че парите са обещани и че очакват политиците да изпълнят своя ангажимент

Първоначално проектът беше заложен в Плана за възстановяване и устойчивост, но беше изключен от него, а премиерът Николай Денков обяви, че ще се търси начин за национално финансиране на модерната технология. Защо ни е нужна тя?

Очакванията държавата да изпълни обещанието си да осигури пари за протонен център сподели проф. Иглика Михайлова от Университетската специализирана онкоболница в София. Това е подходящо място за изграждане на такъв център и надграждане на използваните технологии за лечение на онкоболни:  

"Този протонен център ще разшири възможностите за лъчелечение и ще надгради това, върху което ние вече стандартно работим. Той ще даде възможност на около 600 болни годишно, толкова пациенти смятаме, че в България имат нужда от протонна терапия, да се лекуват с най-модерния метод и в нашата страна". 

Началникът на клиниката по нуклеарна медицина в университетската болница проф. Елена Пиперкова смята, че като европейски граждани българите имат право на високотехнологично лечение у нас, вместо да търсят такова в чужбина. Към момента протонно лечение се предлага в Германия, Франция, Швейцария, а най-близо до България това се случва в Прага. 

Около 100 милиона евро е приблизителната стойност на проекта за изграждане на протонен център. Тази инвестиция ще има своята възвръщаемост, обясни проф. Елица Енчева, началник на клиниката по лъчелечение в Университетската болница "Света Марина" във Варна. 

Колкото до критиките на българския учен д-р Аспарух Илиев, че този проект е луксозен за страната ни на фона на мизерните условия в болниците и осигуряването на лечение на онкоболни, от Инициативния комитет отговориха така:

"Смяташе се, че е бутикова технология, защото беше много по-неразвита технологично. Изискваха се много големи помещения и площи. Самата технология изключително напредна. С развитието на новите технологии оскъпяването е доста по-малко спрямо в миналото".

"Не смятаме, че това е голям лукс на фона на ситуацията в България".

"Ние имаме демографски проблеми, но тук става дума за високи технологии, при които отиват пациентите. Те не могат да бъдат разпръснати за определени райони. Ние говорихме дори като център на Балканите".

Репортаж на Елена Бейкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Йотова

Илияна Йотова - гост на концерт на български оперни певци във Франция

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде гост във френския град Грас на концерт на български оперни изпълнители за 145-годишнината на българо-френските дипломатически отношения. Йотова ще посети Грас по покана на кмета на френския град Жерон Вийо и на местната културна асоциация "Център за изкуства". Председателят му Жил Фукс е меценат,..

публикувано на 26.04.25 в 08:36
Снимката е илюстративна

Заради протест: Движението в района на Дунав мост ще е затруднено

Движението в района на Дунав мост ще бъде затруднено в продължение на около два часа заради протест. Граждански мирен протест под наслов: "Да защитим децата си - автошествие и блокада на Дунав мост" ще се проведе в обедните часове на съботния ден. Участниците се събират в 10:30 часа на общинския паркинг до сградата на Националната агенция..

публикувано на 26.04.25 в 08:10
Ракета, изстреляна от Ивицата Газа към Израел, 23 октомври 2023 г.

След изстрелването на ракета от Йемен: Сигнал за въздушна тревога в израелски райони

Сигнал за въздушна тревога е прозвучал рано тази сутрин над много израелски райони след изстрелването на ракетата от Йемен, която е била прехваната от армията, преди да навлезе над територията на Израел, предаде Ройтерс. От агенцията уточняват, че засега няма коментар от йеменските бунтовници хути, които извършват нападения и срещу кораби в..

публикувано на 26.04.25 в 08:04
Доналд Тръмп

Тръмп: Русия и Украйна са много близо до споразумение за прекратяване на огъня

Американският президент Доналд Тръмп каза, че Русия и Украйна са "много близо" до споразумение за прекратяване на огъня, както и призова двете страни да се срещнат и да го финализират. Междувременно украинският президент Володимир Зеленски отново подчерта, че Крим принадлежи на Украйна. В социалнната си мрежа Доналд Тръмп написа, че е..

публикувано на 26.04.25 в 07:53
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил, 22 април 2021 г.

Навършват се 39 години от аварията в АЕЦ "Чернобил"

Днес се навършват 39 години от аварията в чернобилската ядрена централа. В нощта на 26 април 1986 година в нея се провежда тест, който довежда до експлозия в 4 реактор. В атмосферата са изстреляни радиоактивни частици. Населението на Припят - град с около 300 хиляди жители, в непосредствена близост до реактора, не е евакуирано веднага...

публикувано на 26.04.25 в 07:46
Папа Франциск в България в 2019 г.

Изпращат папа Франциск в последния му земен път

Днес ще се състои погребението на папа Франциск, който почина на 88-годишна възраст в понеделник, на което се очаква да присъстват 160 чуждестранни делегации и десетки лидери. Заупокойната литургия ще бъде изнесена на площад "Свети Петър" във Ватикана, а папата ще бъде погребан в базиликата "Санта Мария Маджоре" в Рим като желаещите ще могат..

публикувано на 26.04.25 в 07:20
Първият национален фестивал за стара градска песен, шлагерна и туристическа песен

Първи национален фестивал за стара градска, шлагерна и туристическа песен

Природният парк "Ксилифор" до Велико Търново днес и утре ще домакинства Първият национален фестивал за стара градска песен, шлагерна и туристическа песен. Авторитетно жури с участието на популярния певец Христо Кидиков ще оценява изпълненията на около 300 певци, а публиката може безплатно да гледа и слуша концертите.  Целта на този..

публикувано на 26.04.25 в 06:15