Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"И тази година не са увеличили бюджетите. Това, което можем да направим, е да подадем колективно оставки. Наистина не се издържа!"

Д-р Цветеслава Гълъбова: Държавните психиатрични болници изпълняват функцията на приюти

"Това е нежелание на социалната система да започне да изпълнява функциите си"

| Интервю
д-р Цветеслава Гълъбова
Снимка: Борислава Борисова

Държавните психиатрични болници изпълняват функцията на приюти. За това алармира д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница "Свети Иван Рилски".

Тя обрисува картина, развиваща се в продължение на десетилетия. 

"Към началото на декември 2023 година в 12-те държавни психиатрични болници в страната живеят 210 души

От десетилетия се опитваме да накараме социалната система да заработи и да поеме тези болни, които по различни причини не могат да живеят при семействата си или нямат вече жилища, защото са станали жертва на имотната мафия, или не могат да полагат грижа за себе си. Това обаче не се случва. 

Диалог няма. Проблемът не се решава. В началото на декември ни беше поискан списък с живеещите болни, който депозирахме в Министерството на здравеопазването. Много разчитахме, че Здравното и Министерството на социалните грижи ще постигнат съгласие.

Отговорът, който се получи, е изписан на бюрократичен език и не се поемат никакви ангажименти.

Това е нежелание на социалната система да започне да изпълнява функциите си. Обществената стигма все още  е много силна".

Никъде по света, където е извършена психиатрична реформа, не се е случила без обществена съпротива, посочи още д-р Гълъбова.

"Държавата трябва да си влезе в ролята. Психиатричната реформа отнема 10 - 12 години и включва много дейности". 

Тя коментира проверките, извършвани на европейско ниво. 

"Ние сме обект на проверки повече от 20 години. Психиатричните лечебни заведения за стационарна помощ, като и социалните домове за психично болни, се водят като места за лишаване от свобода. Явно и тези проверки нямат силата да накарат отговорните фактори да свършат както трябва нещата. 

Под давление на тези проверки обаче започна психиатричната реформа в България. Прие се стратегия. Националният съвет има редовни заседания. Това, което не се разбира от властите, е, че докато на входа на системата залагаме бомби, те ще гърмят на изхода.

Нашата специалност никога не  е била високотехнологична.  Нямаме нужда от специално оборудване и скъпа апаратура. Имаме нужда от много хора - добре обучени и високо мотивирани – т.е. добре платени

Персоналът е малко, застарял е, прегорял е и със срамно ниско заплащане. И тази година не са увеличили бюджетите. Това, което можем да направим, е да подадем колективно оставки. Наистина не се издържа!

Повечето колеги са в предпенсионна възраст, а сестрите ни са пенсионерки. На предела на силите си сме. В първия момент, когато се случи сериозен инцидент при нас заради липсата на мотивиран персонал, това ще е капката, която ще прелее". 

Д-р Цветеслава Гълъбова смята, че  е стъпка напред включването на някои от психиатричните заболявания в клинични пътеки. 

"Но преди да започнем да ги договаряме с НЗОК трябва да се направи промяна в промяна в Закона за здравето".

Цялото интервю на Георги Марков с д-р Цветеслава Гълъбова може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От четвъртък отпадат противоепидемичните мерки за Кюстендилско

Противоепидемичните мерки за Кюстендилския регион, въведени от 27 януари до 5 февруари, отпадат от четвъртък, обявиха от РЗИ. За последните пет дни заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в региона пада и това е трайна тенденция.  Ситуацията с грипа и респираторните заболявания в региона е благоприятна  - макар че последната..

публикувано на 05.02.25 в 14:47
Атанас Зафиров

Зафиров поема председателството на съветите за гражданското общество и за хората с увреждания към МС

Правителството ревизира свое решение от миналата седмица. Тогава за председател на Националния съвет за развитие на гражданското общество към Министерския съвет бе определен вицепремиерът Гроздан Караджов. Днес обаче  е решено тази позиция да се поеме друг вицепремиер – Атанас Зафиров. Като вицепремиер Зафиров е определен и за председател на  друг..

публикувано на 05.02.25 в 14:42

Нов сигнал за съседски тормоз. Денонощни крясъци и блъскане по стени

" Въпрос на време е случилото се в София да се случи и в моя квартал във Велико Търново ". Така започва разказът на Калин Василев за проявите на тормоз от негова съседка , която през няколко часа крещи, псува и блъска по пода и стените на апартамента, в който живее сама от няколко години. Мъжът е подавал сигнали в полицията и в прокуратурата...

публикувано на 05.02.25 в 14:40
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов влиза в Надзорния съвет на НОИ

Правителството определи нови членове на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт, съобщава пресцентърът на Министерския съвет.  Във връзка с Решение на Народното събрание за избиране на Министерски съвет на Република България от 16 януари 2025 г. и с решенията на Министерския съвет от 29 януари 2025 г. за признаване за представителни..

публикувано на 05.02.25 в 14:31
Община Сливен

Намаляват лихвата по облигационния заем на Община Сливен

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационния заем. От пет процента лихвата е намалена на под три процента, което според общината е показател за устойчива финансова политика и добър кредитен рейтинг. С близо 250 хиляди лева на година се намалява лихвата по този заем. Намаляването на лихвения процент е взето на общо събрание на..

публикувано на 05.02.25 в 14:22
Нинелла Върбанова

Нинелла Върбанова: Съдийската гилдия не защитава правата на жертвите, а на пътните престъпници

Една съдебна система може да претендира за независимост, само ако тя служи на обществото, а последните хора, на които служи българското правосъдие, това са обикновените данъкоплатци, в случая - на които им убиват и раняват децата по пътищата .  Това каза пред БНР Нинелла Върбанова, представител на Сдружение "Ангели на пътя": "Следя тематиката и за..

публикувано на 05.02.25 в 14:18

НС отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за временна комисия за фондациите на Сорос

Народното събрание отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за създаване на Временна комисия, която да разследване на дейността на фондациите на Джордж и Александър Сорос в България. Депутатите от "Възраждане" не участваха в гласуването. По време на дебата вносителите от "ДПС - Ново начало" размениха остри реплики с депутатите от..

публикувано на 05.02.25 в 14:12