"Скандалното е, че високопоставени хора от "Алтернатива за Германия" обсъждат без никакви притеснения план за депортирането на германски граждани. Обсъждат се конкретни юридически стъпки за осъществяването на един дългосрочен план за изгонването на милиони наши съграждани", казва Маркус Бушман - един от журналистите, работили по разследването.
"Приемам казаното много сериозно, защото тези намерения не се обсъждат за първи път. Още повече, че трябва да разглеждаме "Алтернатива за Германия" в по-голям контекст. Тя поддържа тесни връзки с Кремъл, а Кремъл се опитва да изгради един многополюсен свят, където няма човешки права. Следващата стъпка е депортацията."
Не веднага, но и не след дълго, в големите градове на Германия десетки хиляди хора излязоха по улиците и протестираха срещу крайната десница така, както в нейната над десетгодишна история не се беше случвало. Демонстрациите продължават вече повече от седмица. Надигна се инициатива за забраната на "Алтернатива за Германия" - парламентарно представена партия с над 20 процента подкрепа във Федералната република и първа политическа сила в бившата ГДР в година, когато в три източногермански провинции предстоят избори за регионална власт.
Всички опити за противопоставяне на възхода на десните популисти досега се проваляха - нито политиците взимаха насериозно страховете на хората от прииждащите мигранти и повишаващите се цени, нито възприемането на популистката реторика от утвърдени партии помогна "Алтернатива за Германия" да се провали на избори. Още по-малко пък гражданското общество виждаше необходимост да се надигне - нали благоденствието в богата Германия не е застрашено? Какво накара германците да се събудят и да издигнат плакати с надпис, идентичен с този в поканата за срещата в Потстдам: "Не искаме един ден да се обвиняваме, че не сме направили нищо."
"Ако трябва да сме честни, тайната среща в Потсдам не е изненада. Лидерът на "Алтернатива за Германия" в Тюрингия Бьорн Хьоке си е позволявал много по-драстични формулировки от чутото там. Преди години той каза, цитирам: "Ще се лишим от онези германци, които не са готови да се противопоставят на застрашителната африканизация, ислямизация и ориентализация на Германия". Край на цитата. Виждам себе си като един от подлежащите на депортация", отбелязва в интервю за БНР проф. Клаус Легеви, изследовател на крайната десница в Европа. Впечатление прави обаче, че в срещата са участвали хора от бизнеса, хора с много пари. Това не е ли нов етап?
"В известен смисъл да. "Алтернатива за Германия" беше представена на тази среща с личния съветник на партийната лидерка Алис Вайдел, която бързо успя да се освободи от него след избухването на скандала. Знаем обаче, че тя също е имала подобни контакти с бизнесмени. От публикациите разбрахме, че висшето ръководство на една парламентарно представена партия, каквато е "Алтернатива за Германия", търси начин трайно да се обвърже с откровени фашисти, но и с представители на бизнеса, които смятат, че у нас се извършва подмяна на населението. Между другото, около 20-25 процента от германците наистина вярват в това!
Но Германия не е уникална в това отношение - в същото вярват привържениците на Доналд Тръмп в Америка, както и поддръжниците на крайната десница във Франция. Така че сега просто видяхме кои са лицата на това международно движение в Германия. Много се радвам, че около това журналистическо разследване се вдигна толкова много шум, защото от създаването на "Алтернатива за Германия" преди десетина години досега ние престъпно подценяваме опасността, която тази партия представлява. Като изследовател аз не съм изненадан. Днес обаче вече всички разбраха каква е същината на тази партия, която иска да депортира германски граждани."
Казахте, че всеки пети германец вярва, че правителството умишлено иска да подмени населението. Как е възможно това, проф. Легеви? Как е възможно германци да симпатизират на идеята за "ремиграция", което не означава нищо друго освен депортиране на нежеланите?
"Алтернатива за Германия" все още е партия, която събира най-много 20 процента подкрепа. Останалите 80 процента германци са категорично против нейните въжделения. За жалост крайнодесните популисти диктуват обществения дебат, вместо да обсъждаме темите, които вълнуват голямото мнозинство от германците. Ние наистина имаме по-сериозни проблеми от миграцията! Цяла Европа се занимава с миграцията. Брюксел предлага мерки, които по никакъв начин няма да помогнат да се справим с този проблем. И така разочарованието от задаващия се провал на миграционната политика ще бъде още по-голямо и по-опасно, защото ще окрили още повече крайнодесните популисти.
Не успяваме да променим дневния ред на Европа и да престанем да обсъждаме темите, които задават крайнодесните. Настана време да решим накъде искаме да вървим. Настъпи моментът, когато гражданското общество трябва да излезе и да вземе страна. Да се противопостави на десния завой на европейските избори и на регионалните избори в Източна Германия."
В някои от източногерманските провинции, където "Алтернатива за Германия" е първа политическа сила, партията е обявена за екстремистка и се намира под наблюдението на службите за сигурност. Има ли смисъл дискусията около възможността за забрана на
"Такава партия не трябва да бъде забранявана, тя трябва да бъде презряна! Ако Конституционният съд изобщо започне процедурата, тя ще отнеме много време, и вместо да решим проблема, ще го влачим още години. А в това време "Алтернатива за Германия" ще представя себе си като жертва. Аз пледирам за реакция на демократичната общност. Гражданското общество трябва ясно да заяви, че тази партия представлява само една малка част от германците, а мнозинството не изповядва нейните възгледи.
Заради споровете между управляващата тройна коалиция и опозицията в лицето на консерваторите крайнодесните доволно потриват ръце. Вместо това ми се иска демократичните партии да могат да се обединят срещу това зло, което представлява "Алтернатива за Германия". Защо да не могат да формулират общи теми за бъдещето на Германия? Защо не могат да обяснят на хората, че една чистокръвна Германия, за каквато мечтаят фашистите, няма да ни спаси от сушата и наводненията? Това не са ли далеч по-важните теми за нас?"
В интерес на истината, масови демонстрации срещу депортационните планове на крайнодесните популисти имаше почти веднага след публикациите за потстдамската среща, и те продължават и сега. В този смисъл, това, което описвате, противопоставянето на гражданското общество, е налице. Но обръщането на обществената и политическата дискусия не само в Германия, а в цяла Европа, е много дълъг процес. Едва ли ще стигне времето преди регионалните избори в Източна Германия тази есен.
"По-дълъг процес е забраната на една партия, пък била тя и "Алтернатива за Германия". Мобилизацията на хората срещу опасните възгледи на тази партия ще има по-бърз ефект. Според мен много по-важни от регионалните избори в Източна Германия са изборите за Европейския парламент. Цяла Европа е изправена пред изпитанието да запази демократичния ред. А за съжаление много европейци гледат на тези избори като на второразреден вот, който няма особено значение за живота им. В същото време крайната десница не си губи времето и мобилизира избирателите си.
За съжаление, не забелязвам демократичните партии у нас - дали във властта или в опозиция - да си дават сметка за важността на европейските избори. Не чувам някой от правителството да ни говори за бъдещето, за важните теми през следващите 5 до 10 години. Иска ми се да успеем да спечелим онези гласоподаватели, които са недоволни от политическия елит и се колебаят дали да не го накажат като гласуват за "Алтернатива за Германия". И ми се иска консерваторите от ХДС/ХСС наистина да спазват обещаната политическа хигиена и да не колаборират с крайнодесните популисти."
Снимки в публикацията: ЕПА/БГНЕС
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец, храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години, роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..
Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..
Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..
"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът Валери Бобенков , който обича да пътува. Това лято през..
Не мисля, че задача № 1 е как да се направи правителство с министър-председател Бойко Борисов. Това заяви пред БНР Румен Овчаров...
" Бойко Борисов трябва да докаже днес, че не е в страстна прегръдка с Делян Пеевски и че той не му шепти интимно на ухото с кого да говори, с кого да..
Не се мисли в посока на всяка цена да заработи Народното събрание. Самите партии си дават време за консултации, за да се види може ли да се оформи..