Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йони Виркунен: Проблемът с мигрантите по руско-финландската граница не е само заради войната

Няма масов страх от евентуален опит на Русия да повлияе на резултата от президентските избори във Финландия, каза той

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В края на ноември миналата година Финландия затвори всичките си пунктове на границата с Русия заради хибридна атака с мигранти. Миналата седмица правителството в Хелзинки прецени, че опасността още не е преминала и удължи действието на предприетите мерки до средата на февруари.

Руската война срещу Украйна и присъединяването на Финландия към НАТО обтегна отношенията между съседите в северната периферия на Европа. Но проблемът с мигрантите по руско-финландската граница не е от вчера и не е само заради войната, поясни в интервю за предаването "Събота 150" Йони Виркунен - директор на Центъра за руски и гранични проучвания в Университета на Източна Финландия.

"Всъщност, още по време на бежанската криза в Европа през 2015-2016 година около 1750 търсещи убежище хора дойдоха във Финландия от Русия. Това беше по-малко от потока през Швеция, но още тогава се заговори за инструментализиране на миграцията, т.е. трета държава да създава миграционни потоци към Европейския съюз чрез активно насърчаване или улесняване на придвижването на граждани на трети държави към външните европейски граници.

Ситуацията днес е същата. Разбира се, с тази разлика, че сега има война и Финландия вече е членка на НАТО. Въпросът е кога Русия отново ще отвори границата си и така ще позволи на хора без шенгенски визи да влязат във Финландия и да искат убежище тук. Тези мигранти са част от руската геополитическа игра. Ето защо е необходимо границата да бъде затворена".

Как това засяга хората, които не попадат в категорията на мигрантите, защото, предполагам, има и смесени руско-финландски бракове и вероятно хора с по-особен статут?

"Има смесени бракове, но също и сравнително голяма руски говоряща общност във Финландия. Затварянето на границата има голям ефект върху тези имигрантски общности във всекидневния транснационален начин на живот, който водят. Сега те не могат да посещават роднините си в Русия, а много от тях имат не само деца или съпруг там, но и застаряващи родители, за които трябва да се грижат. Разбира се, тук има и такива руснаци, които не искат да ходят в Русия - никога не биха се върнали заради войната".

Говорейки за миграцията, у нас в България, а и в Европа като цяло, е най-добре известен Средиземноморският коридор и малцина знаят, че съществува и т.нар. Северен или Арктически коридор, който е през Финландия...

"Арктическият, или Северният коридор през Русия към Финландия и съответно към Европейския съюз е алтернативен на Средиземноморския и на Балканския коридор. Но и маршрут за вторични мигранти от различни части на Русия, които се опитват да я напуснат. Те са втората по големина група сред транзитните за Финландия мигранти.

Много от тях идват, просто за да заработят повече - политиката не ги вълнува. В Русия също нямат законен статут и нямат никакъв шанс да получат убежище там. Не изкарват и достатъчно, за да пращат пари у дома в Централна Азия или откъдето и да са. Трудът им е много евтин и често ги мамят".

Да се върнем на руските мигранти. Предполагам, че някои от тях, освен по икономически причини, се опитват да избягат на Запад, защото не са съгласни с политиката на Владимир Путин?

"Най-различни руснаци прекосяват границата. Някои посещават свои роднини у нас. Други се противопоставят на Путин и търсят начини да напуснат Русия. Във Финландия всъщност има немалко руснаци, търсещи политическо убежище заради репресиите срещу академичните среди и политическата опозиция в родината им".

Споменавайки войната в Украйна, преди време Би Би Си излъчи репортаж, че заловени по границата с Финландия мигранти, вместо да бъдат депортирани обратно в страните им, са пращани да се бият в Украйна. Доколко е вярно това?

"Чувал съм за това от различни източници. Но не разполагам с доказателства. Факт е, че Русия не се отнася добре към мигрантите. Също и че много мигранти кандидатстват за руско гражданство през последните 3 години и получаването му е облекчено, вероятно за да могат да бъдат мобилизирани в армията".

Ройтерс изнесе информация тази седмица, че около 160 поискали убежище след прекосяване на източната финландска граница миналата година се водят изчезнали. Никой не знае нищо за тях.

"Да, това е също като през 2015-а. Няма информация какво се е случило с тях, но най-вероятно Финландия не е била крайната им дестинация. Може да са отишли в Швеция - границата ни с нея е отворена".


Когато разглеждах картата, установих че финландско-руската граница е много дълга - близо 1300 километра. За справка, цялата българска сухопътна граница с Турция, Гърция, Северна Македония, Сърбия и Румъния е по-къса. Предполагам, че е много трудно да се охранява такава дълга граница, още повече със съсед като Русия?

"И да, и не. Границата е много дълга и граничарите са много бдителни. По това време на годината има доста сняг, студено е. А това означава, че в снега остават ясни следи. Има техническо оборудване за проследяване - дори на места, където границата може да се прекоси само по вода с лодка. На някои места са издигнати ограждения. Има периферни райони - отдалечени от главните пътища, където е трудно да се пресече границата, но не и невъзможно.

Руските граничари от своя страна не харесват някой да се мотае в браздата. Освен, разбира се, ако не им е наредено да им харесва. Това би било възможно, само ако руските власти организират или помагат да се организират прекосявания на границата. Трудно ще е, ако няма такава санкция". 

Имаше планове границата да бъде отворена на 15 януари, но сега това е отложено за 11 февруари. Предстои да видим дали този път срокът ще бъде спазен. А между другото този уикенд във Финландия се провеждат президентски избори. Предвид войната в Украйна и пограничните проблеми, доколко Русия фигурира като тема в кампаниите на кандидатите за президент на Финландия?

"Интересно е, че този път Русия не е централна предизборна тема. Преди в кампаниите на кандидатите за президент това не беше така. Сега има консенсус за затварянето на границата и за членството ни в НАТО и може би затова няма място за дискусии - въпреки че външната политика и сигурността са основни задачи на президента".

Може ли при това положение да се приеме, че няма опасения във Финландия, че Русия индиректно ще повлияе на тези избори?

"По принцип трябва да сме бдителни, но не битува масов страх от евентуален опит на Русия да повлияе на резултата от президентските избори във Финландия. Гласуването не става по електронен път, така че вмешателство по тази линия не е възможно. Възможно е чрез социалните мрежи да бъде направен някакъв опит, но към момента не виждам такива".

Интервюто на Веселин Паунов с Йони Виркунен в предаването "Събота 150" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Австрийският канцлер Карл Нехамер

Нехамер за отменените концерти на Тейлър Суифт: Трагедията е предотвратена, но опасността остава

Трагедията е предотвратена, но опасността остава. Това заяви австрийският канцлер Карл Нехамер след отмяната на три концерта на американската поп звезда Тейлър Суифт във Виена. Австрийският канцлер съобщи, че свиква националния съвет за сигурност. Остава абстрактната опасност, в сила е най-високата степен за терористична опасност, заяви..

публикувано на 09.08.24 в 08:36
Служебният министър на икономиката и индустрията Петко Николов

НС изслушва икономическия министър за възможна безстопанственост в дружества на МИИ

Очаква се Народното събрание да изслуша служебния икономически министър Петко Николов относно публична информация за възможна безстопанственост в подопечните на дружества на Министерство на икономиката и индустрията. Освен него очаква се по време на парламентарния контрол на депутатски въпроси да отговарят още петима министри - на регионалното..

публикувано на 09.08.24 в 08:19

Пожарът в Славянка е ограничен, остава опасността от навлизане на огъня от Гърция

Пожарът в западната част на планината Славянка е ограничен, но опасността от навлизане на огъня от гръцка територия остава. Около 100 служители на пожарната, горските стопанства и военнослужещи от рано сутринта работят по доизграждане на просеката до граничната бразда, за да не допуснат разширяване на пожара на наша територия. Очаква..

публикувано на 09.08.24 в 08:13

Заявка за регистрация на марка "ДПС" е постъпила в Патентното ведомство

Заявка за регистрация на марка "ДПС" е постъпила в Патентното ведомство. За първи път от там потвърждават това в отговор на запитване на БНР. Институцията обаче, не съобщава от кого е заявена марката. От Патентното ведомство описват заявената марка като комбинация от словесни и фигуративни елементи и уточняват, че цялостното..

публикувано на 09.08.24 в 08:06
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп готов за тв дебат с Камала Харис

Бившият президент и настоящ кандидат на републиканците за Белия дом Доналд Тръмп се съгласи да вземе участие в дебат по телевизията с вицепрезидента и кандидат на демократите Камала Харис на 10-ти септември. Съгласието на Доналд Тръмп да се яви на дебат с Камала Харис по телевизия ABC беше дадено по време на пресконференция в имението му..

публикувано на 09.08.24 в 08:01

Милен Желев: Разцеплението в ДПС е голямото събитие на 2024 - та, което сериозно ще разбърка тестето с карти

" Постът на служебен премиер се надценява. Тази позиция няма чак такова значение. По същия начин се преувеличава значението на поста на председател на НС". Това заяви пред БНР политологът Милен Желев. "Това не са най-важните теми в българското общество.  Слуховете за Горица Грънчарова – Кожарева не са от вчера. И миналия път бяха толкова..

публикувано на 09.08.24 в 07:55
Израелски танк на границата на Израел с Ивицата Газа

Израел се съгласи за подновяване на преговорите за спиране на огъня в Газа

Израел се е съгласил на подновяване на преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа на 15 август - по настояване на Съединените щати, Катар и Египет, предадоха световните агенции. По-рано посредници от страните призоваха Тел Авив и групировката "Хамас" да се срещнат на тази дата, за да финализират споразумение за примирие и..

публикувано на 09.08.24 в 07:52