Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ректорът на УНСС: Бройките за държавна поръчка и начинът на прием остават същите

| Интервю
Снимка: Силвия Великова

Управителният съвет на Съвета на ректорите се събира днес, за да обсъди предложението на правителството да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти (държавна поръчка) в държавните висши училища. За целта ще бъдат инициирани промени в Закона за висшето образование, съобщиха от правителствената пресслужба. 

Ще излезем с общо становище по темата, каза пред БНР ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров. Той допълни, че на срещата ще бъдат обсъдени и други проблеми, свързани с начина на финансиране на университетите и исканията към новия бюджет. Има по-голям потенциал за разговори с управляващите, смята той. 
Идеята за отпадане на таксите за студентите, учещи държавна поръчка, ректорът коментира:

"Почти всички ректори бяха на срещата в Министерския съвет, когато беше анонсирана идеята за отпадането на таксите. Всъщност те не отпадат, а се компенсират от държавния бюджет. Тази мярка е насочена повече към студентите, не толкова към университетите, с цел да се улесни достъпа до висше образование за социално слаби категории и хора, които нямат такива възможности за доходи". 

Мярката обхваща всички около 180 хил. студенти, които учат държавна поръчка, подчерта проф. Димитров. По думите му платеното обучение остава

"Няма голяма промяна за университетите. Дали те ще получат тези пари от студентите или от бюджета, горе-долу нещата са едни и същи", обясни той. 

Правителството явно разполага с такъв ресурс, има консенсус в управляващото мнозинство за подобен ход, отбеляза ректорът на УНСС в интервю за предаването "Преди всички". И добави:

"Ако тръгнем да търсим алтернативно използване на тези средства - те са около 120-150 млн. за компенсация, може би ще отидем в друга посока. По-добре е да търсим цялостно решение на въпроси, свързани с финансирането на висшето образование. Днес с това ще се занимава и Управителният съвет. Тези въпроси стоят, сега е моментът те да бъдат поставени. Към края на годината вече ще е късно, защото проектобюджетът е готов и трудно се правят промени в методиката и начина на планиране. Моето виждане е да търсим цялостно решение на тези проблеми, а това е една от мерките, която би могла да стимулира и достъпа на младите хора до висше образование, но обвързано с качеството на висшето образование".

Според него със сигурност има и друга алтернативна употреба на тези средства, но това е правителствена политика: 

"Нашето искане беше да се разглеждат комплексно нещата. Идеята е да се търсят допълнителни средства, а не да противопоставяме алтернативното използване на тези пари". 

По думите му бройките за държавна поръчка остават същите. В този смисъл си остава и същият начина на прием.

Матурата е по-универсален изпит, който предполага едно и също качество на кандидатите, коментира проф. Димитров. Според него ако всеки университет си прави свои изпити и оценки, системата съвсем може да бъде изкривена. Някои университети и специалности, където има по-голям наплив от кандидат-студенти, правят допълнителни изпити към матурата, което улеснява селекция, обясни той. По думите му обаче проблемът е, че преди са кандидатствали около 100 хил. души, а сега - 40 хил., а капацитетът на университетите е почти същият. 

За УНСС ректорът подчерта, че имат повече кандидат-студенти отколкото могат да приемат. Студентите, които искат да учат при нас, трябва да са спокойни, че имат добро развитие и почти 100% реализация, изтъкна той.

Интервюто на Спас Крайнин с проф. д-р Димитър Димитров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Парламентът в Атина.

Гръцките националисти искат Мъск да говори в парламента в Атина

Гръцките националисти искат милиардерът Илон Мъск да говори пред парламента в Атина. Левите са против заради случаите на трудова експлоатация в компаниите на Мъск. След като през последните седмици Илон Мъск декларира подкрепа за различни националистически и консервативни партии в Европа, лидерът на "Гръцко решение" Велопулос иска..

публикувано на 09.01.25 в 13:42
Васил Велев

Работодателите искат ускорено приемане на програмата за компенсации за цената на тока

Работодателите приканват управляващите да ускорят приемането на програмата за компенсация на свръхвисоките цени на електроенергията и предупредиха за протест на 15 януари пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Напрежението сред бизнеса расте заради скока на цените през последната година и кризата, пред която е изправена..

публикувано на 09.01.25 в 13:30

Хлябът поскъпна и в Силистра

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки. Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лв. Днес се продава вече за 1,90 лв. показва проверка в магазините. Основната промяна е в цените на външните доставчици...

публикувано на 09.01.25 в 13:11
Стоил Стоилов

Стоил Стоилов: Промени в ИК се правят след анализ, има много въпроси за преброителните центрове

С възмущение и насмешка към промените в Изборния кодекс (ИК), минали на първо четене, се отнася изборният експерт Стоил Стоилов, призна самият той в интервю пред БНР. "Когато имате 7 избора в един мандат и вървят критики за провеждането им, да се вкарват промени в ИК между коледни звънчета и наздравица за Ивановден е абсолютен..

публикувано на 09.01.25 в 12:58
Илон Мъск

"Файненшъл таймс": Мъск обсъждал отстраняване от поста на премиера на Великобритания

Милиардерът Илон Мъск е обсъдил в частни разговори със свои съюзници как Киър Стармър може да бъде отстранен от премиерския пост в Обединеното кралство преди следващите общи избори, съобщи „Файненшъл таймс“. Илон Мъск, най-богатият човек в света и ключов довереник на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, проучва как той и неговите десни..

публикувано на 09.01.25 в 12:50
Алберт Попов в Мадона ди Кампильо, 8 януари 2025 г.

Италианските медии: Феноменален Алберт Попов

Българският алпиец Алберт Попов спечели неочаквано нощния слалом за Световната купа в италианския зимен център Мадона ди Кампильо. След първият манш той бе осми в класирането, но второто му спускане бе безгрешно, с което реализира първата победа в своята кариера. Това, което се случи на пистата в Мадона ди Кампильо, остава в историята..

публикувано на 09.01.25 в 12:45

Емил Георгиев: Хлябът е основна храна за много хора, не е правилно възстановяването на ДДС

Хората в Северозападна България живеят на магия . Това каза със съжаление председателят на Федерацията на потребителите Емил Георгиев в коментар за цените на хранителните стоки. " За голяма част от хората, най-вече пенсионерите, може да се каже – над 1 млн. души, основната им храна е хлябът. Те не могат без хляб и вода. Това могат да си..

публикувано на 09.01.25 в 12:32