"За конфликт между Залужни и Зеленски се знае още от началото на войната. Слуховете за това се носеха през цялото време. Те се дължаха на няколко неща – Залужни е доста популярен и сред народа, и сред войската. Някои смятаха, че Зеленски може да възприема това като политическа заплаха".
Влияние, според проф. Сланчев, е оказал също развоят на войната през втората година и защитата на Бахмут.
"Много хора смятаха, че украинците трябва да изоставят този град и да не се занимават с него, но Зеленски каза, че трябва да го спасят. Тогава назначиха ген. Сирски да води действията там.
Срещу Сирски има много критики във войската. Те не го обичат. Смятат, че е продукт на съветско обучение. Даже е роден в Русия. Казват, че не се интересува от цената на живота на войниците. Критикуваха го, че държи Бахмут, който те в крайна сметка загубиха, само защото Зеленски иска така по политически причини. Той е по-ориентиран към президентството, отколкото към военните и затове те не го обичат. Със Залужни не е така.
Когато миналата година украинската офанзива се провали, трябваше да се намерят виновни. Не се изненадвам, че Зеленски се ориентира към смяна на Залужни".
Много хора се съмняват, че Сирски е по-добър, посочи проф. Сланчев.
"Смяната стана сега, защото Залужни много открито заяви, че войната е влязла в задънена улица и ще се наложи мобилизация на половин милион души. Това политически е много непопулярно в Украйна. Проблемът е, че Залужни го каза ясно и открито. Сменили са го с човек, който е по-настроен да спазва указанията на Зеленски.
На Запад също са притеснени от това. Те имаха добри работни отношения със Залужни. Но в САЩ казват, че това са си вътрешни неща на Украйна.
В Украйна не може да минат без мобилизация. Ще отлагат, докато наистина стане критично.
Като се вземе предвид забавянето на помощта от Запада, мобилизацията ще бъде неизбежна, защото украиците ще бъдат в глуха отбрана дълго време. Според мен, те се опитват да отложат неприятни решения".
Като проблем анализаторът посочи и наличието на доверие в Украйна единствено към военните и президента.
"Нито парламентът, нито съдилищата имат такова".
Много често цивилните полици са по-агресивни, отколкото военните, отбеляза професорът.
"Войната обаче не е само военната част. Трябва да се внимава за политическата. В Украйна голямата част от военната сила се дължи на политически решения, след които им дават помощи от Запад".
Доктрината на руснаците е винаги да се опитват да атакуват, отбеляза той.
"Проблемът е, че за да направят поредната офанзива, ункраинците се нуждаят от снаряди. Много повече, отколкото имат. Затова трябва да чакат прозиводството им. Отбраната се налага по тези причини.
Не смятам, че много ще се промени линията на фронта, но на места руснаците ще имат успехи и ще могат да вземат села, даже някой средно голям град. Те ще натискат и ще се надяват, че като покажат някакви успехи на фронта, даже да не са големи, в комбинация с отслабващата помощ от Запада към Украйна, в един момент украинците ще трябва да клекнат и да се съгласят на примирие".
Въпреки че мнозинството от републиканците поддържат Украйна, много ги е страх какво ще стане, ако пресекат пътя на Тръмп, а той стане президент, посочи още проф. Сланчев.
"Те не искат преди изборите да има каквато и да било политическа победа за Байдън. Има голяма вероятност да не се дадат пари на Украйна в близкото бъдеще.
Европа трябва да поеме подпомагането. Европейците го знаят и се готвят за този вариант. Те би трябвало да дават повече, защото войната е в Европа. Един от политическите проблеми на демократите е да обяснят защо да се поддържа Украйна.
Помощите за Укррайна няма да пресъхват. Тя няма да бъде изоставена. Руснаците нямат шанс да завладеят Западна Украйна. Но има шанс войната да стане много по-напрегната, поради временно пресъхване на помощи от Америка и ако европейците по политически причини не успеят да се вземат в ръце. Те имат капацитета да снабдят Украйна, но това са политически решения".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Майки на онкоболни деца сами почистват болнични стаи и разнасят резултати от изследвания до други болници, а в коридорите и стаите мирише на цигари. Това се твърди в анонимна жалба от майка на пациент, лекуващ се в клиниката по детска онкология и хематология на университетската болница "Царица Йоанна - ИСУЛ". Жалбата е изпратена до фондация "Даная", а..
Музеят "Васил Левски" в Ловеч, който съхранява най-голямата колекция от лични вещи на Апостола започва реализацията на проект за осъвременяване на експозицията си. Проектът се финансира от министерството на културата и е за малко над 80 хиляди лева, поясни Елена Георгиева, главен експерт в "И ще даде възможност да се създаде нова концепция и..
За сетен път освобождаването на българските моряци от хутите показа, че в криза със заложници трябва да се водят преговори и това е единственият начин да се постигне успех. Това е изключително добра новина, това е един естествен добър завършек на усилията на много хора и организации за постигане на успех, коментира полк. Славчо Велков, експерт..
Ситуацията с грипа и респираторните заболявания в Кюстендилска област е доста динамична, според сводката на РЗИ. Така за периода 13-19 януари е била 141,04 на 10 хиляди население. Все още не са достигнати епидемичните стойности, отбеляза д-р Илияна Кръстева от инспекцията: "Следим заболеваемостта. Не знам кога ще стигнем прага. Въпроса е че..
В понеделник Агенцията за социално подпомагане (АСП) е платила всички помощи, дължими по Закона за социалното подпомагане за месец декември. Слушатели на БНР сигнализираха в края на миналата седмица, че средствата закъсняват, тай като обичайно са превеждани до средата на месеца. Формално закъснение няма, тъй като плащането не е с фиксирана..
Фондация "Св. Николай Чудотворец" в Добрич е единствената в страната, а оказва се и в Източна Европа, която създава и реализира социалната услуга "Независим живот". Тя се предоставя на младежи, поставени в детска възраст под запрещение и отгледани по домовете за сираци. Дългогодишната борба на фондацията да бъде осъвременен Законът за..
Районната прокуратура в Пловдив повдигна обвинения на пловдивски бизнесмен, съпругата му и двама служители на фирмата им за добив на инертни материали в коритата на реките Марица и Чая. Добивът е извършван от началото на миналата година досега в землищата на селата Чешнегирово, Катуница и Рогош. С помощта на сепаратор, багери и камиони..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..