Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не смятам, че много ще се промени линията на фронта"

Бранислав Сланчев: Помощите за Украйна няма да пресъхват. Тя няма да бъде изоставена

"Руснаците нямат шанс да завладеят Западна Украйна"

| Интервю
Президентът на Украйна Володомир Зеленски
Снимка: ЕПА/БГНЕС
"Все още смятам, че руснаците не могат със сила да вземат териториите, които са анексирали незаконно. Украинците могат да организират отбраната"Това обясни пред БНР проф. Бранислав Сланчев от Калифорнийския университет, преподавател по политология и военни науки.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски смени командващия въоръжените сили на страната. На мястото на генерал Валерий Залужни е назначен генерал-полковник Олександър Сирски - досега командващ сухопътните сили.

"За конфликт между Залужни и Зеленски се знае още от началото на войната. Слуховете за това се носеха през цялото време. Те се дължаха на няколко неща – Залужни е доста популярен и сред народа, и сред войската. Някои смятаха, че Зеленски може да възприема това като политическа заплаха".

Влияние, според проф. Сланчев, е оказал също развоят на войната през втората година и защитата на Бахмут.

"Много хора смятаха, че украинците трябва да изоставят този град и да не се занимават с него, но Зеленски каза, че трябва да го спасят. Тогава назначиха ген. Сирски да води действията там.

Срещу Сирски има много критики във войската. Те не го обичат. Смятат, че е продукт на съветско обучение. Даже е роден в Русия. Казват, че не се интересува от цената на живота на войниците. Критикуваха го, че държи Бахмут, който те в крайна сметка загубиха, само защото Зеленски иска така по политически причини. Той е по-ориентиран към президентството, отколкото към военните и затове те не го обичат. Със Залужни не е така.  

Когато миналата година украинската офанзива се провали, трябваше да се намерят виновни. Не се изненадвам, че Зеленски се ориентира към смяна на Залужни".

Много хора се съмняват, че Сирски е по-добър, посочи проф. Сланчев.

"Смяната стана сега, защото Залужни много открито заяви, че войната е влязла в задънена улица и ще се наложи мобилизация на половин милион души.  Това политически е много непопулярно в Украйна. Проблемът е, че Залужни го каза ясно и открито. Сменили са го с човек, който е по-настроен да спазва указанията на Зеленски. 

На Запад също са притеснени от това. Те имаха добри работни отношения със Залужни. Но в САЩ казват, че това са си вътрешни неща на Украйна.

В Украйна не може да минат без мобилизация. Ще отлагат, докато наистина стане критично. 

Като се вземе предвид забавянето на помощта от Запада, мобилизацията ще бъде неизбежна, защото украиците ще бъдат в глуха отбрана дълго време. Според мен, те се опитват да отложат неприятни решения".

Като проблем анализаторът посочи и наличието на доверие в Украйна единствено към военните и президента. 

"Нито парламентът, нито съдилищата имат такова". 

Много често цивилните полици са по-агресивни, отколкото военните, отбеляза професорът.

"Войната обаче не е само военната част. Трябва да се внимава за политическата. В Украйна голямата част от военната сила се дължи на политически решения, след които им дават помощи от Запад". 

Доктрината на руснаците е винаги да се опитват да атакуват, отбеляза той.

"Проблемът е, че за да направят поредната офанзива, ункраинците се нуждаят от снаряди. Много повече, отколкото имат. Затова трябва да чакат прозиводството им. Отбраната се налага по тези причини. 

Не смятам, че много ще се промени линията на фронта, но на места руснаците ще имат успехи и ще могат да вземат села, даже някой средно голям град. Те ще натискат и ще се надяват, че като покажат някакви успехи на фронта, даже да не са големи, в комбинация с отслабващата помощ от Запада към Украйна, в един момент украинците ще трябва да клекнат и да се съгласят на примирие". 

Въпреки че мнозинството от републиканците поддържат Украйна, много ги е страх  какво ще стане, ако пресекат пътя на Тръмп, а той стане президент, посочи още проф. Сланчев. 

"Те не искат преди изборите да има каквато и да било политическа победа за Байдън. Има голяма вероятност да не се дадат пари на Украйна в близкото бъдеще.

Европа трябва да поеме подпомагането. Европейците го знаят и се готвят за този вариант. Те би трябвало да дават повече, защото войната е в Европа. Един от политическите проблеми на демократите е да обяснят защо да се поддържа Украйна.

Помощите за Укррайна няма да пресъхват. Тя няма да бъде изоставена. Руснаците нямат шанс да завладеят Западна Украйна. Но има шанс войната да стане много по-напрегната, поради временно пресъхване на помощи от Америка и ако европейците по политически причини не успеят да се вземат в ръце. Те имат капацитета да снабдят Украйна, но това са политически решения".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Румен Радев

Радев призова Европа да подкрепи усилията на САЩ за мирно решение на войната в Украйна

Президентът Румен Радев призова Европа да подкрепи усилията на САЩ за намиране на мирно решение на войната в Украйна. Държавният глава посочи, че САЩ и европейските партньори имат различни подходи за разрешаването на този конфликт. "САЩ настояват за бързо урегулиране на този конфликт със средствата на дипломацията. Това, което видяхме вчера..

публикувано на 25.02.25 в 14:01

Прокуратурата в Плевен разследва пожар в Беглеж, при който загина възрастна жена

Окръжната прокуратура в Плевен продължава работата по досъдебно производство за пожар в село Беглеж, при който загина 75-годишна жена. Работи се по всички версии, назначени са експертизи за установяване на причините. Пожарът е отбелязан в бюлетина на МВР. След като приключило гасенето на огъня, обхванал къщата в Беглеж, в едно от..

публикувано на 25.02.25 в 13:54

Два лева за Синя и Зелена зона в Бургас от 1-ви април

От 1-ви април таксата за почасово паркиране на колите в Синя и Зелена зона в Бургас поскъпва от 1,30 на 2 лева . Увеличението беше гласувано на Общинска сесия днес. С 32 гласа "за" и 13 "против" предложението на общинската администрация беше прието . В мотивите си Общината обяснява увеличението на цената като опит да се намали трафикът и..

публикувано на 25.02.25 в 13:54
Ахмед ал Шараа

Сирия: Конференция за национален диалог предвижда държавен монопол върху оръжията

С обещания за държавен монопол върху оръжията и критики от страна на кюрдските организации започна конференцията за национален диалог в Сирия. Конференцията се провежда в президентския дворец в Дамаск, който се ползваше от Асад, като сред стотиците участници са представени различни религиозни общности и политически противници на предишната..

публикувано на 25.02.25 в 13:52
Йоахим Нагел, управител на Бундесбанк

Германската централна банка отчете първата си загуба от 1979 г.

Германската централна банка отчете днес първата си загуба от 1979 г. насам, като тя е и най-голямата в историята на Бундесбанк. Близо 19,2 милиарда евро минус са отчетени в баланса на Германската Бундесбанк за миналата година. С отчетената рекордна загуба на Бундесбанк финансовото благосъстояние за федералния бюджет отново не се реализира -..

публикувано на 25.02.25 в 13:40

Пиян и дрогиран шофьор, катастрофирал в София, е задържан по три обвинения

24-годишният мъж, който в неделя срещу понеделник - след гонка с полицията, катастрофира в центъра на София, е обвинен за шофиране след употреба на алкохол и наркотични вещества, без шофьорска книжка и за това, че е пречил на орган на властта да изпълни служебните си задължения. Той е задържан за 72 часа. Тъй като автомобилът не е негова..

публикувано на 25.02.25 в 13:40
Петко Петков, изпълнителен директор на

Петко Петков: Еврото е "куха тема" и политици я използват, за да трупат дивиденти

По-голямата част от сондажите на социологическите агенции показват, че българите са "за" влизане в еврозоната. Има и скептици, което е нормално, и те са около 1/3 от обществото. Тук е ролята на големите лидери и водачи - да се обясни и да се преработи страхът, и хората да имат повече доверие към евросистемата.  Това коментира Петко Петков,..

публикувано на 25.02.25 в 13:30