Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Иво Христов: Прави се опит ГЕРБ и ДПС да бъдат разделени и бити поотделно

Там, накъдето ПП-ДБ са тръгнали, оттам ДПС се е върнало отдавна, отбеляза анализаторът

| Интервю
Проф. Иво Христов
Снимка: Ани Петрова

Прави се опит ГЕРБ и ДПС да бъдат разделени и бити поотделно, заяви пред БНР политическият анализатор проф. Иво Христов относно предложения от ПП-ДБ меморандум, който беше отхвърлен категорично от Мария Габриел.

"Това, което се случва е старо като света – борба за власт и за ресурс. Независимо в какви приказки е опаковано, независимо в какви театрални пози се извършва, това е целта", смята той.

"Първоначално докато те им бяха необходими, те ги подмамиха в т.нар. некоалиция, за да получат въпросното конституционно мнозинство и да направят едни промени в Конституцията, които от юридическа и всякаква друга гледна точка бяха абсолютно необосновани, но всъщност зад тях стоеше нещо много важно. Първо – промяна в правомощията на президента, за да бъде той опитомен и обезсилен. Второ – структурни промени в системата на съдебната власт, което беше конституционната предпоставка за втория етап на действието, а именно вкарването на техния ешалон от хора във въпросните институции, най-вече в съдебната власт. Третата стъпка, която наблюдаваме в момента – с прочутия меморандум. В случая това се изразява в следното – разделяй и владей", коментира проф. Христов в интервю за предаването "Хоризонт за вас".

По думите му с този меморандум на ГЕРБ беше предложено да си разделят държавата, като елиминират ДПС и Пеевски:

"С въпросния меморандум на ГЕРБ им се предлага да разделят с ПП-ДБ ресурсите, порциите, властта през т.нар. регулатори, като се изхвърли ДПС от въпросната комбинация. По този начин се използва ГЕРБ, за да бъде елиминирано ДПС".

Иво Христов обаче посъветва ПП-ДБ да се поинтересуват "с кого си имат работа":

"Там, накъдето те са тръгнали, от там ДПС се е върнало отдавна. Когато ДПС е участвало в българския политически живот и в доста по-сложни комбинации и в доста по-сложни условия – и вътрешни, и външни, част от видните деятели на ПП-ДБ даже не са били родени или са били в крехка юношеска възраст".

Според анализатора това е несръчен опит да бъде овладяна съдебната власт на най-високите нива, а ДПС да бъде изхвърлено от властовата комбинация, което би, по думите му, било огромен проблем за България. Всяко заиграване с тази карта ще ни излезе през носа, буквално, предупреди той.

След като елиминират ДПС и Пеевски, трябва да бъде елиминиран ГЕРБ, продължи тезата си проф. Христов и обясни как:

"След като сме овладели ресурсите на страната, след като сме овладели властовия и икономически ресурс, от едно политическо нищо ние ще станем един властови субект, който ще ерозира и елиминира ГЕРБ. Така един агресивен малък мъник ще елиминира двата доскорошни политически мастодонта и ще овладее цялата власт в страната".

Той е категоричен, че въпреки че твърдят, че не ги е страх от избори, това не е така. Много ги е страх, смята политическият анализатор. Той прогнозира:

"Или ще има отстъпление от страна на ПП-ДБ, или ако това не се случи, действително може да се отиде и до трети вариант".

Цената на ДПС в момента се вдига рязко, подчерта още проф. Христов. По думите му битката за геополитическото бъдеще и бъдещето на България преминава през терена на ДПС.

Цялото интервю на Даниела Големинова с проф. Иво Христов в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на

Партията на Найджъл Фарадж е с най-голяма подкрепа, сочи социологическо проучване

"Реформирай Обединеното кралство" в момента е най-популярната британска партия. Това е изненадващия резултат от последното социологическо проучване на "YouGov".  "Реформаторите" продължават да разтърсват британската политика. Партията на Найджъл Фарадж се радва на 25-процентна подкрепа, изпреварвайки с един пункт управляващите лейбъристи,..

публикувано на 04.02.25 в 01:30
Доналд Тръмп

Тръмп отлага митата за Канада и Мексикo

Американският президент Доналд Тръмп отлага въвеждането на мита за Канада и Мексико. Това става малко преди новите американски тарифи да влязат в сила. Развитие се очаква и по отношение на Китай - третата включена в указа на Тръмп държава.  Митата, които Съединените щати обявиха, че налагат на Канада и които трябваше да влязат в сила от днес, ще..

публикувано на 04.02.25 в 01:14

КЗП е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити

Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..

публикувано на 03.02.25 в 21:47
Кирил Петков

Кирил Петков настоя за 100% връщане на машинния вот

Гласуването на избори трябва да стане 100% с машини и от "Продължаваме промяната" ще настояват за промени в изборните правила, за да бъдат избегнати каквито и да е манипулации с хартиените бюлетини. Това каза на пресконференция в Плевен съпредседателят на ПП Кирил Петков. Кирил Петков каза, че е много важно гласуването на избори да е само с..

публикувано на 03.02.25 в 21:42
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте (вдясно) и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър - Брюксел, 3 февруари 2025

Генералният секретар на НАТО: Конфликтът не е само между Украйна и Русия

Без Съединените щати НАТО, или както и да се нарича в такъв случай отбранителен съюз на част от Запада, няма да работи. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте: "По много причини - в случая с Украйна например - там конфликтът не е само между Украйна и Русия. Проблемът е геополитически и САЩ го разбират. Европейските съюзници - също...

публикувано на 03.02.25 в 21:19
Фридрих Мерц на откриването на конгреса на ХДС - Берлин, 3 февруари 2025

В Берлин започна извънредният конгрес на ХДС

Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите?  Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..

публикувано на 03.02.25 в 20:33
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Рюте: За Запада е най-добре да остане единен

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..

публикувано на 03.02.25 в 20:16