Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Янкулов: Има пълен монопол на прокурора върху разследването

Според него КПКОНПИ е реформирана без никакъв анализ за това какво е правила досега и защо се налага тази реформа

| Интервю
Андрей Янкулов
Снимка: БГНЕС

От днес Законът за противодействие на корупцията е в сила в пълния си обем. Според текстовете дела, свързани с високата корупция, би трябвало да бъдат поети от разследващите инспектори в Комисията по противодействие на корупцията. 

"Явно не е имало политическо разбирателство за това как ще протекат процесите по избора на ново ръководство. Оттам насетне то би трябвало да проведе конкурсите за назначаване на разследващите инспектори". Това коментира пред БНР Андрей Янкулов - старши експерт в Антикорупционния фонд и бивш прокурор. 

Задачите да разкрива корупция по високите етажи на властта от ДАНС бяха прехвърлени в КПКОНПИ, напомни той и продължи:

"Това са първоначалните действия, които се извършват по идентифициране на първите информационни източници за това дали има извършено корупционно престъпление. Оттам на база на тази информация се образува наказателно производство и се започва с същинското разследване по реда на НПК. Това звено е съществувало в КПКОНПИ. Резултат от неговата работа не знаем. Одит на това какво е вършено в тези години по линия на разкриване на корупционни престъпления също не беше направен. Там е една голяма черна дупка за всякакви информации, сигнали, собствени разработки на комисията, от които никой не знае какво точно е произлязло".
С новия закон влезе в сила даването на разследващи правомощия на комисията, подчерта Янкулов. По думите му разследващите инспектори ще извършват разследване по НПК - ще извършват огледи, ще правят разпити и т.н. Той отбеляза, че такива инспектори въобще не е имало в комисията

"Колко са тези инспектори и как са назначени? Предполагам, че някои, които отговарят на законовите изисквания, може би са били преназначени като такива, но за проведени конкурси никой не разбра. Съмнява ме да са проведени конкурси". 

Според него обаче най-същественият въпрос е колко са делата, които трябва да се поемат

"Кои разследвания трябва да бъдат прехвърлени в новата КПК - зависи не само от лицата в Закона за противодействие на корупцията, но другото условие е видът на престъплението", каза експертът. 

Той обясни също, че когато се правят такива промени, по-често висящите производства се довършват от органа, който ги е започнал, а новите структури започват да се занимават с новите случаи. Сега обаче висящите производства трябва да бъдат прехвърлени в новата комисия:

"В някакъв момент ще бъде сложено допълнително отлагателно действие на този закон. Възможно е да се получи пинг-понг между институциите". 

Проблемът е, че нямаме автономно разследване, категоричен бе Андрей Янкулов и уточни:

"Разследващият орган, независимо дали ще е част от съдебната власт или от МВР, или от тази антикорупционна комисия, сам по себе си той няма никаква автономност в едно разследване - той трябва да слуша за всичко прокурора, той взема крайното решение за изхода от разследването. Дори разследването да се извършва от такива инспектори в една нова комисия, разследването, което ще правят, отново би останало под пълния контрол на прокурора. Всяко разследване прокурорът може да го изземе от разследващия орган и да си го разследва сам. Разследващият орган може да бъде елиминиран от едно такова разследване и това би било напълно законосъобразно". 

Скандалът "Нотариуса"

Според Андрей Янкулов изслушванията в комисията протичат странно. "Депутатите непрекъснато искат да чуват имена. Това е толкова абсурдно. И да ги научат депутатите тези имена, какво ще последва?", попита реторично той. 

По думите му депутатите могат да одитират дейността на органи на изпълнителната власт, които през годините са се занимавали с тези случаи, както и на КПКОНПИ. Той подчерта, че КПКОНПИ сега е реформирана без никакъв анализ за това какво е правила тя досега и защо се налага тази реформа

"Вчера голяма част от времето беше посветено на това да се изключи всякаква ангажираност на бившия премиер по казуса от депутати от комисията", отбеляза бившия прокурор. Според него се размива фокусът. 
"Пак някак, малко като с концепцията за тази КПК - че се търсеше един байпас на прокуратурата", смята той и добави:

"Подобна идея се опитва да се наложи - че това ще е байпас на официалното разследване. Но то не може да бъде. Имаме пълен монопол на разследването по Конституция. Това не може да стане. Тази комисия не може да установява факти и имена, което после да има някакво значение, ако то не бъде установено в хода на едно наказателно разследване. А наказателно разследване, безпристрастно, не може да бъде проведено по конкретния случай - мисля, че всеки го разбира. Това не може да бъде заобиколено чрез една подобна комисия".

Няма интерес от пълното разплитане на цялата тази история, защото ако имаше такъв, още на следващия ден Невена Зартова трябваше да бъде извикана и да разкаже всичко, изказа мнението си Янкулов. 
"Няма никаква воля за сериозно разплитане на целия този казус. /.../ Отчайващо е положението. Трябва да си дадем ясна сметка, че с този пълен монопол на прокурора върху разследването, върху ръководството на разследването, върху функцията по обвинение - виждаме до какви абсурди стига това на практика. Няма никаква нормална система за контрол и противотежести върху това как се осъществяват функциите в досъдебното производство. Ако не се осъзнае, много следващи пъти ще бъдем изправени пред същото". 
Цялото интервю на Силвия Великова с Андрей Янкулов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ясни са състава и ръководството на постоянните комисии в НС, опозицията само с 1 председателско място

Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25.   Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..

публикувано на 22.01.25 в 20:32

Георги Господинов: Радиото е медията на общността

Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..

публикувано на 22.01.25 в 20:22

Търсенето на работна ръка намалява, сочи анализ на Агенцията по заетостта

Търсенето на работна ръка намалява, сочи анализ на Агенцията по заетостта. През първите девет месеца на 2023 година са били обявени 109 000 свободни работни места. През същия период на 2024 година те са с 10 хиляди по-малко. Най-голямо е търсенето на кадри за образованието. От общо заявените 99 000 работни места за 47 500 са намерени работници...

публикувано на 22.01.25 в 20:07

Мадрид е домакин на 45-ото издание на Международния туристически панаир

Световният туризъм се среща в Мадрид. В испанската столица днес започна най-важното международно събитие в туристическата индустрия. В 45-ото издание на Международния туристически панаир участват 156 държави и 9 500 компании.  През уикенда изложението ще бъде отворено за широката публика като организаторите очакват над 100 000 посетители.  В..

публикувано на 22.01.25 в 20:04

Прибраха отново безстопанствени животни на път край Кюстендил

Прибраха отново безстопанствени животни -  този път кози, на пътна отсечка край Кюстендил, каза за БНР кметът на общината инж. Огнян Атанасов.  Същевременно от създадената преди седмица към областната управа междуведомствена комисия започват проверки на животновъдни обекти и на безнадзорни и нерегистрирани животни. Проверките ще се..

публикувано на 22.01.25 в 19:44
Илюстративна снимка - служител работи в логистичен център на Amazon в Германия, архив, декември 2024 г.

Търговският гигант Amazon закрива складовете си в канадската провинция Квебек, съкращава 2000 работни места

Гигантът в онлайн търговията на дребно Amazon се оттегля от канадската провинция Квебек, затваряйки складове и други обекти, включително първия, в който бяха създадени профсъюзи в страната, съобщи компанията. Това решение ще засегне близо 2000 работни места. Профсъюзът, представляващ 300 работници в склада в Лавал, Квебек определи хода като..

публикувано на 22.01.25 в 19:43
Александър Джартов

Александър Джартов: Започваме засилени проверки по туристическите обекти в зимните курорти

Съвместни екипи на МВР и министерство на туризма започват засилени проверки по туристическите обекти в страната в зимните курорти. Това съобщи Александър Джартов , директор на ГД ПБЗН, в интервю пред БНР. Днес е проведена работна среща с министъра на вътрешните работи и на туризма по повод пожарът с жертви в хотел в турски курорт. "При нас..

публикувано на 22.01.25 в 19:38