Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боян Папазов: През 1991 г. БСП искаше 3 март заради връзката с Русия

| Интервю
Боян Папазов
Снимка: Савина Спасова

БСП искаше 3 март за национален празник заради връзката с Русия при обсъждането в 7-ото ВНС. Това каза пред БНР тогавашният народен избраник Боян Папазов от СДС, известен наш драматург и сценарист.

В "Неделя 150" той разказа спомени от 90-те години и сподели своето мнение за националния празник Трети март, подкрепено с исторически аргументи.

"Доколкото си спомня Петър Младенов сменя датата март 1990 г. Нещата бяха до голяма степен предрешени. Нямаше начин тогава БСП да не се отърве от 9 септември. Изразявам моето отношение, доколкото съм израсъл в дома на историк и съм писал пиеси за важни моменти за нашата история, което означава, че съм прочел всичко, което се разрешаваше тогава. Съединението – 6 септември, е датата за национален празник, когато нашият народ извършва акт, против желанието на Великите сили", каза Боян Папазов.

И разказа факти, които ги няма в учебниците: 

Първо има едномесечно спиране на войната - Одринско споразумение, месец преди подписването на Санстефанския договор, има изчакване от месец да стане 19 февруари, защото той е много важен за царя Александър II. На 16 февруари той отменя крепостното право където 70% от населението са били крепостни, затова  го наричат Освободител. Също на 19 февруари той бива коронясан, прави му се ихтибар. Така че всички, които боготворят Трети март трябва да решат за себе си. Това, че няма да има голяма българска държава се решава предварително.

"СДС тогава беше в опозиция и бяхме по малко от БСП и това е обяснението. БСП разбира се искаше 3 март заради връзката с Русия", сподели Боян Папазов за обсъждането в пленарна зала, през 1991 г., датата на националния празник.

 Папазов коментира речта на президента Румен Радев през 2023 г. на Шипка - "Трети март е червена линия": Той има зад гърба си силата на невежеството. Освен това г-н президента, да ме прости, но аз работя с българския език, това ми е инструментариума, но неговите речи са изтъкани от клишета, не знам кой му ги пише. Няма зрънца.

Сценаристът и режисьор изрази мнение за липсата на оратори като Валери Петров, Йордан Радичков в сегашния парламент, "това е печално, печално и отново там има хора, които просто не са образовани и това им личи за съжаление".

За обществения разговор за датата на националния празник Боян Папазов смята, че "това е на необразованите с леви убеждения у нас, които – вижте отношението към войната в Украйна, това също говори и това е причината да се активират тези разговори".

Неговият аргумент за национален празник да бъде Съединението – 6 септември, е, "защото го правим срещу желанието на всички велики сили".

Трети март на Западния бряг на САЩ – светлини в бяло, зелено и червено, тържества и… футболен турнир

"Когато се гласуваше през 1991 г. аз гласувах за Съединението, защото за мен става дума за единение и т. нат. Да не забравяме тези две денонощия преход, които тези хора го правят с цървулите от турската граница до Сърбия и какво става после – побеждаваме, тогава се прочува България – Чардафон Велики и неговата чета, категоричен бе Папазов.

За него "русофилството е също стока". 

 "Как се продава когато е изгодно и как се задържа когато се чака да ѝ се качи цената. След освобождението чорбаджийската партия - консерваторите клепат революционерите - лудите глави, че са анархисти и Русия се ужасява, и те успява - либералната партия бива временно отстранена. Това нещо го има и по-нататък. И в момента днес имаме партии, които търгуват с русофилството и успешно", смята Папазов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Не" на болестта... "Българска история" с два билборда срещу хазартната реклама

Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори .  Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението се похвалиха с инициативата им да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този..

публикувано на 25.03.25 в 10:30
Снимката е илюстративна

Психологът Георги Добринов: Нашата цел е да изведем децата от моделите на насилник и жертва

Сред запазените писма на Иван Милев е едно от 5 май 1923 година – до Анна Пашова. В него художникът споделя: "Моят свят е приказен: всеки ден носи нови цветя, всяка нощ носи нови светове". Спомних си за тези думи, докато водих разговор с  психолога Георги Добринов , който ще чуете да казва:  "Когато работим, винаги е приказно.  Много..

публикувано на 24.03.25 в 12:06
На 23.03.2025 г. в София отново имаше протест във връзка с насилието над животни.

Петко Петков от БГ Елфи за случая от Перник и за Украйна: За мен вече е опасно да се върна в България

За мен вече е опасно да се върна в България, а след разследването на случая с тормоз и убийства на животни онлайн срещу мен отново имаше и хакерска атака. Т ова заяви за БНР от Киев Петко Петков от "Българските Елфи" (BG Elves) . Неформалната организация е работила по случая от Перник със сдружение КАЖИ , което след това е подало сигнала до..

обновено на 24.03.25 в 10:52

Затворена ли е вратата пред онкоболните за биомаркерни изследвания?

Държавата спешно да осигури финансиране за така наречените предиктивни маркери – изследвания, които показват най-подходящото лечение за конкретен онкоболен пациент . Това поискаха лекари и пациентски организации в края на изминалата седмица. Те обявиха за неработещо заложеното в бюджета на Здравната каса заплащане на тези маркери като медицинско..

публикувано на 24.03.25 в 07:16
Красимир Вълчев

Обучението на студентите по медицина да се финансира от държавата, ако имат договор с лечебно заведение

Обучението на студентите по медицина да се финансира от държавата, ако имат договор с лечебно заведение.  За идеята съобщи пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев. "Имаме добро медицинско висше образование и удвояване на чуждестранните студенти, при това от страни членки на ЕС и от Великобритания. Обмисляме да финансираме..

публикувано на 21.03.25 в 16:15

Николай Генов, "Хранкооп": Шизофренично звучи държавата да прави верига магазини

Малко шизофренично звучи държавата да прави верига магазини , заяви пред БНР Николай Генов от хранителния кооператив "Хранкооп". " Скептично гледаме на тази идея. Много бързо дойде като идея, взеха го като решение. Браво - личи си, че искат да има подкрепа. Но държавата има други функции, които тя не изпълнява, а сега иска да влезе на пазара...

публикувано на 21.03.25 в 14:43
Тодор Джиков

Тодор Джиков: Да се възстановят изкупвателите Родопа, Сердика и Булгарплод

Предлагам държавата да възстанови изкупвателните предприятия по общините – Родопа, Сердика, Булгарплод, през законопроект и местните производители да станем съдружници в тези държавни структури. Като опцията е след 10 години, отчислявайки от печалбите, да станем съсобственици, коментира бившият зам.-министър на земеделието и председател..

публикувано на 21.03.25 в 11:32