Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богословът Мариян Стоядинов: Имаше благост, която беше благородна. В него нямаше лукавство

Църквата като кораб на убежището - следата на патриарх Неофит

Отец Никанор: Не беше патриарх фараон. Беше истински, с живо сърце

| Интервю
Снимка: БТА

"Имаше благост, която беше благородна. На евангелски език ако трябва да го преведем, в него нямаше лукавство. Не само като патриарх, като епископ."

Този спомен за патриарх Неофит сподели в интервю за БНР богословът Мариян Стоядинов, заместник-декан на Богословския факултет на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий".

"Всеки от хората, които са в Църквата, влиза със свой специфичен почерк. Независимо дали е епископ или патриарх. Това беше почеркът на патриарх Неофит."

Единствената нишка, която събира в едно първата, втората и третата българска държава, е тази приемственост между патриарх и патриарх, допълни богословът.

Страданието, свързано със здравето му, беше огромен кръст, който той носеше, без да прави от това капитал, каза още Стоядинов.

"Той беше спокоен човек и умееше да предава това спокойствие", подчерта богословът.

По думите му, ако сравняваме Църквата с кораб, то това за някои е боен кораб, за други круизен, а за трети - корабът на убежището.

"Третият тип хора са тези, които си гледат работата, които не се плашат, не драматизират, които са уверени, спокойни и са способни да предадат това качество на екипажа и на хората, които пътуват с тях."

"Следващият патриарх ще бъде различен, със собствена идентичност, ще остави нов, специфичен почерк. Времето винаги взема своето, но корабът има качеството да продължава напред. Затова съм спокоен, независимо какъв ще бъде изборът", коментира Мариян Стоядинов в предаването "Преди всички".

Траурен флаг е спуснат върху сградата на Богословския факултет в София след кончената на патриарх Неофит Снимка: БТА

"Митрополитите, които познавам отблизо, всеки от тях би бил отличен глава на БПЦ."

Това мнение изрази пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир "Св. св. Козма и Дамян", който се намира в Атон.

"Всички са опечалени. Света гора обичаше българския патриарх Неофит. Заедно със светогорските отци утре ще служим в Света гора", каза отец Никанор.

"Патриарх Неофит не беше патриарх фараон. Беше истински, с живо сърце."

В България Светият синод има участие в избора на патриарх с предварителна процедура, т.нар. тройка, измежду които патриаршеският църковен събор ще избере един. Затова е по-подходящо първо да бъде попълнен съставът на Светия синод. Въпросът за мнозинствата е съществен, обясни той в предаването "Преди всички". Това според него е важно, защото иначе не всички епархии ще са се изказали чрез митрополитите си кой да влезе във финалната тройка кандидати.

Сегашната ситуация не е уникална. В исторически план има и друг подобен случай, когато са починали и патриарх Кирил, и Видинският митрополит, напомни отец Никанор.

"Нямаше точно разделение. Едните дойдоха със своята свободна воля и църковна съвест. Другите дойдоха по списък. Разделението е привидно", коментира свещеникът за двата паралелни протеста на духовници в София преди дни във връзка със спорната наредба на Светия синод и овакантеното място на Сливенски митрополит.

"Срамно е, ако ние, учителите на промяната, сами не искаме да я покажем на дело. Промяната е задължителна, включително за митрополитите на БПЦ, за да могат да увличат хората след тях."

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51