Ние нямаме служебно правителство, а кабинет на ГЕРБ и ДПС, както и на ПП-ДБ. Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане".
Партията му е инициатор на внасянето на вот на недоверие към служебния кабинет – нещо, което се случва за първи път в България. Към това искане подписи са положили и депутати от БСП и ИТН.
В ефира на БНР преподавателите по Конституционно право Христо Орманджиев и Орлин Колев обясниха, че вот на недоверие към служебен кабинет е невъзможен, защото противоречи на решение на Конституционния съд от 1992 година.
Костадинов отхвърли експертизата им и попита защо не е поискано мнението на проф. Пламен Киров - бивш член на Конституционния съд.
"Той ясно заяви, че този вот е допустим, защото ситуацията през 1992 година, когато е имало една Конституция, е различна от тази, при която в момента има Конституция, преправяна шест пъти. Институтът на служебното правителство през 1992 г. е съвсем различен от института на служебното правителство сега".
Костадинов заяви още, че представителите на неговата партия "са канени изключително рядко в национален ефир".
Според него, "огромната част от българите мислят, че има тежка цензура и медийна блокада в националните медии, които създават едностранчива гледна точка".
"Ако искаме да има демократична държава, трябва да има свобода на словото".
Ако този вот на недоверие успее, трябва да има нов служебен кабинет, посочи лидерът на „Възраждане“.
"Просто намалява списъкът от хора, които могат да станат министър- председатели".
Този списък беше съставен от ПП-ДБ, заяви още Костадинов в предаването „Неделя 150“.
"Защото това се техните конституционни промени, това са поправките, които са написани от ПП-ДБ. По този начин те дават властта в ръцете на хора, които са от ГЕРБ и ДПС.
Лошо е, че след това ще бъде назначено на практика същото. Няма избор. А когато нямаш избор, това означава, че няма и демокрация. Благодарение на поправките на ПП-ДБ, ние нямаме избор. Президентът също няма избор“.
Стана ясно, че имаме тежка политическа намеса от страната на лидера на една от политическите сили в България, каза още Костадинов.
"А именно Бойко Борисов, който нареди на Главчев да смени външния министър".
Нашата цел винаги е била да спечелим изборите, обясни лидерът на "Възраждане".
"Ще се борим за това на предстоящите два вота. Имаме програма, която разпространяваме сред хората.
Европейските избори са изключително важни. Всяка седмица гласуваме някаква поправка в закон, която е заради директива на ЕК. Ние се превръщаме в територия, управлявана от Брюксел.
Българският глас не се чуваше в Европейския парламент".
Костадинов смята, че трябва да има предоговаряне на условията за членството ни в ЕС.
"Имаме партньори в десет европейски държави. Целта на "Възраждане" е да създаде група в ЕП. Никоя българска партия не се е опитвала да го направи.
Само преди две седмици излезе поредното изявление на Урсула фон дер Лайен, в което тя казва, че ЕС трябва да се реформира и решенията в него вече да не се взимат с пълен консенсус, а с мнозинство от две трети. Това означава, че Германия, Франция, Италия, големите държави решават, че нещо трябва да се случи. Ако България не е съгласна, е длъжна да изпълнява. Това означава, че си подчинен. Аз не искам България да е подчинена на никого".
Костадинов коментира предложението на Димитър Главчев да поеме и външно министерство.
"Не одобряваме тази идея. Няма смисъл".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Финансовият министър Теменужка Петкова "намери" 1 милион лева за изграждане на център за лечение на хора с инсулт към старозагорската болница "Професор Стоян Киркович". Предложението за изграждането на центъра е на партията "Възраждане" и е с искане за 5 милиона лева. От трибуната на Народното събрание, където се обсъжда на второ четене..
В Бургас пред препълнена кинозала Мария Бакалова и режисьорът Георги Дюлгеров откриха 23-тото издание на "София филм фест на брега". С премиера на многократно награждавания български филм "Триумф" започна програмата на фестивала. За създателите на филма Петър Вълчанов и Кристина Грозева, Мария Бакалова заяви, че са режисьори от световна величина...
От Българския спортен тотализатор съобщиха, че е спечелен джакпотът от днешния тираж на Тото 2 - 6/49 - 11 милиона 305 000 лева. Фишът е пуснат във Варна и е струвал 6 лева. Това е вторият по размер джакпот в историята на играта. През 2022 година в Сливен бяха спечелени рекордните 11 милиона 715 000 лева.
Групата Jeremy? и Ерсин са големите победители в Националната класация "БНР Топ 20" за 2024-а. Годишните музикални награди на престижната класация на Радиото бяха раздадени тази вечер. Jeremy? с песента "Gotta Know" и нейният вокалист Ерсин с първия му самостоятелен проект "Не може вечно да вали" споделят първото място в категорията..
Британският премиер Киър Стармър заяви, че ще има тежки последици за Владимир Путин, ако наруши евентуалното мирното споразумение с Украйна. Стармър заяви това след като се срещна с висши военни от 26 държави, пристигнали в Лондон, за да разработят планове за изпращане на мироопазващи сили в Украйна. Срещата във военната база "Нортууд" е..
В пленарната зала продължава дебатирането на текстовете от държавния бюджет на второ четене. Сред най-спорните акценти е максималният размер на новия дълг, който България може да изтегли през годината – 18,9 милиарда лева. В отделни предложения на "Демократична България" и на "Продължаваме промяната" се настоява за свиването му със седем..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп напълно подкрепя възобновяването на израелските въздушни и сухопътни операции в Газа, заяви прессекретарят на Белия дом Керълайн Ливит: "Президентът даде да се разбере много ясно, че ако "Хамас" не освободят всички заложници, ще платят скъпо. И за съжаление, "Хамас" избра да играе игри с живота по медиите...
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията..
Движението на тротинетки и велосипеди в пешеходната зона на Плевен предизвика първия лек инцидент. Блъснатото от велосипедист дете е с охлузвания...