Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са тайните на физиката на гмуркането

| Интервю
Снимка: Добромир Видев

Лятото почти дойде, а тези, които ще се отравят към морето, със сигурност нямат идея какво се случва, когато се гмурнат във водата. Пред БНР студентът по медицина Христо Проданов разкрива тайните на физиката на гмуркането. Освен че учи все още медицина, той вярва, че познаването и на физичните процеси, ще го направи по-добър в професията му, а тя може да бъде в бъдеще дори и такава, която да помага на водолази. 

"Това, което най-много ни помага, е гмуркателнят рефлекс - всичко се крепи на него. Без него нищо не бихме направили под вода. Рефлексът е характерен за всеки бозайник - потапяйки се под вода и задържайки дъха си, се отключват механизми на тялото, които ние не предполагаме, че имаме. Те ни осигуряват повече запаси от кислород. Така оформят кухините, наливат ги с течност и те устояват на налягането. Белият дроб е най-голямата кухина. Въздушните пространства са обвити от кръвоносни съдове, пренасочвайки кръвта към тези кръвоносни съдове, ни позволява въздушните пространства да се свият за сметка на съдовете. Всъщност белия дроб става 1 голяма течност. И локално се получават тези неща, което ни предпазва от външното притискане. На същия механизъм се предпазват синусите, които са покрити с лигавица. Другото е вътрешното ухо. То се свързано с устната кухина посредством канал, който по принцип е затворен, но гмуркачите с определени движения на небцето успяват да го отворят и целият въздух, който е в белите дробове под налягане и в устната кухина влиза там и изравнява от двете страни, за да запазим тъпанчето", обясни Проданов за действията на професионалните гмуркачи. По думите му за останалите - същото ще се получи, ако си стиснат носа и надуят.

В интервю за предаването "Преди всички" Проданов отбеляза, че животните постигат много по-завидни резултати, без кой знае какви усилия и даде примери с пингвините, тюлените, делфините, както и птиците.

Цялото интервю на Добромир Видев с Христо Проданов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бивш руски генерал е арестуван за измама

Бивш руски генерал-майор е задържан под стража в рамките на наказателно дело за измама в особено големи размери, предаде ТАСС като се позова на правоохранителните органи.  Иван Попов е бил главнокомандващ на руски формирования в Южна Украйна.  "Ройтерс" припомня, че миналата година генерал Попов съобщи, че е бил уволнен, след като разказал на военното..

публикувано на 21.05.24 в 17:29

Венцислав Велев от Русе със сребърен медал на Международната олимпиада по философия в Хелзинки

Единадесетокласникът Венцислав Велев от Математическа гимназия "Баба Тонка" в Русе спечели сребърен медал на Международната олимпиада по философия, която се проведе в Хелзинки.  С по-добър резултат от него са само двама ученици - златните медалисти от Германия и Китай.  В олимпиадата участваха над 110 ученици от 52 страни, съобщава Министерството на..

публикувано на 21.05.24 в 17:27
Петър Ганев

Петър Ганев: По-ниската инфлация ще успокои "швейцарското правило" за вдигане на пенсиите

Към момента нивото на инфлацията изглежда добре, трябва да го задържим, за да влезем в критерия за еврозоната. Това каза пред БНР икономистът Петър Ганев, старши изследовател в Института по пазарна икономика.  Юлиан Войнов: Ако отчетеният от НСИ спад на инфлацията се задълбочи, през 2025 г. можем да приемем еврото НСИ: Растеж на..

публикувано на 21.05.24 в 17:25
Калин Стоянов

Калин Стоянов: Между 50 и 100 лева остава цената за купен глас

Между 50 и 100 лева остава цената за купен глас за предстоящите избори.Това съобщи служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов. Най-много сигнали до момента са получени за Бургас и Варна. "До момента имаме получени общо 62 сигнала за нарушавне на изборния процес, имаме образувани 26 досъдебни производства като в тази цифра не влиза..

публикувано на 21.05.24 в 17:05
Росица Матева

ЦИК създава организация за бърза обработка на резултатите от секционните протоколи

Централната избирателна комисия създава организация за бърза обработка на резултатите от секционните протоколи в районните избирателни комисии и след това при постъпването им за повторна проверка в Комисията.  За целта фирмата "Информационно обслужване" ще осигури повече оператори за обработката за данните от двойният вот на 9-ти юни...

публикувано на 21.05.24 в 17:02

Депутатите приеха оставката на Мария Филипова като зам.-председател на КФН

На днешното си извънредно пленарно заседание депутатите приеха оставката на Мария Филипова -заместник-председател, ръководещ управление "Надзор на инвестиционната дейност" на Комисията за финансов надзор. Оставката е подадена на 20 май тази година, мотивът - лични причини. На 10 април 2019 година парламентът избра Мария Филипова и Илиана..

публикувано на 21.05.24 в 16:59
Хайнрих XIII Принц Ройс в съдебната зала, 21 май 2024 г.

Започва съдебен процес за опит за държавен преврат в Германия

Най-важният от трите съдебни процеса срещу групата заговорници около Хайнрих XIII принц Ройс започва днес във Франкфурт. Девет души от радикалната групировка "Райхсбюргери" ще отговарят по обвинение в опит за държавен преврат. Най-важният от трите съдебни процеса срещу групата заговорници около принц Хайнрих XIII Ройс започва днес във..

публикувано на 21.05.24 в 16:48