Ако приоритет ни е да запазим качеството на образованието, нека първо да проверим качеството на преподавателите в университетите и след това да бъде заслужена заплатата, която те получават, т.е. парите да са срещу качество.
Това каза пред БНР финансистът Любомир Каримански, бивш депутат от "Има такъв народ", председател на комисията по бюджет и финанси в 46-ото и 47-ото Народно събрание.
Той подчерта, че след многократното увеличение на заплатите на учителите в средното образование не е направен нито един публичен отчет за качеството на образованието - повишило ли се е, "за да може с едни и същи критерии всяка година на измерваме това повишаване".
"Тези 39 милиона лева (служебното правителство ще предостави 39 млн. лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища със задна дата, от 1 януари 2024 г. - б.р.).не са немерени, а си бяха в Бюджета. Въпрос беше на постановление на Министерски съвет, за да достигнат тези пари до висшето образование. Според мен и единият министър на финансите, и другият, т.е. сегашният, са се ослушвали около становището. Това е обяснението за мен", коментира Каримански.
Относно необходимите 184 мин. лв. допълнително, които произтичат от приетите промени в Закона за висшето образование, служебното правителство заяви, че те не могат да бъдат осигурени. За тях ще се преговаря и с политическите партии след изборите, които поемат ангажименти да бъдат осигурени тези пари и чрез преструктуриране на бюджетите.
По думите на финансиста Любомир Каримански средства могат да бъдат пренасочени от друго бюджетно перо, за да бъдат осигурени необходимите пари за заплатите на преподавателите.Интервюто на Даниела Големинова с Любомир Каримански и репортаж на Радостина Чернокова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Депутатите обсъждат на първо четене промени в Закона за Българската народна банка. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова съобщи, че след консултации на председателски съвет са направени промени в предварително обявената проектопрограма за седмицата. Втора точка в дневния ред е избор на постоянни парламентарни комисии и попълване на..
Гръцките фермери съобщават за готовност за протести без да посочват местата за блокиране на пътища. Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница при Ормениеон, съобщават от железниците. Пътниците се извозват с автобуси. Причината за прекъсване на трафика е претоварване на линията с товарни композиции. Местните медии..
Десетки сигнали за поставени взривни устройства са получени на имейлите на училища в няколко града в страната. От МВР обясниха, че се извършват проверки. Сигнали има за учебни заведения в Стара Загора, Враца, Варна и София. Сигнали за бомби в училища в община Стара Загора В три русенски училища са получени сигнали по телефон и..
Конструкцията е сложна. Изглежда крехка, но може да се окаже устойчива . Тази конфигурация ще се крепи върху това, че нито една от тези формации 3+1 няма интерес от отиването на нови избори . Може да се окаже по-трудно свалянето на тази власт. Това мнение изрази пред БНР политологът Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд". "..
"С вицепрезидента Илияна Йотова ще продължим да работим за България", написа в профила си във Facebook държавният глава Румен Радев по повод годишнината от встъпването им в длъжност като президент и вицепрезидент. Радев подчертава, че пътят на България отвъд вътрешните и международни кризи изисква трезва оценка на предизвикателствата и..
Полицията в София задържа двама младежи, откраднали 11 модула от зарядни за електромобили. Стойността на откраднатото е над 20 хиляди лева, научи БНР. Престъплението е било извършено в началото на месец януари. Арестуваните са на 19 години. Част от откраднатите модули на зарядни станции са били открити в трети човек, на когото са..
"Борислав Сарафов сам се постави в ролята да не изпълни това, което можеше да направи – да постави началото на разчистване на прокуратурата . Той можеше да свърши страшно много полезна работа и да изложи ясно картината на зависимостите , да реагира." Това каза в интервю за БНР адвокат Ина Лулчева. " Компроматите явно се намират..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...