Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Можем да поискаме допълнителен конвергентен доклад и да спазим датата 2025 г.

Румен Гълъбинов: През юли инфлацията у нас ще отговаря на критерия за влизане в еврозоната

Валутният борд ни улеснява да изпълним макроикономическите условия

| Интервю
Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

България има шанс да влезе в еврозоната през 2025 г., може и да не е в началото на годината. През юли ще изпълним и критерия от Маастрихт за инфлацията. Това прогнозира икономистът Румен Гълъбинов в интервю пред БНР.

"Мисията "Еврозона" е възможна, спори се само за времето. Ползвайки опита на Хърватия, можем да подобрим нашето представяне, макроикономически сме добре, остава да работим за инфлацията. Към април, на годишна база, данните показват, че е малко дори под средната за еврозоната. Това ни дава основание да смятаме, че когато се изчисли инфлацията към средата на юли, да се вземе и от юни, ще се приближим до маастрихтския критерий", обясни Гълъбинов. 

Той коментира, че имаме все още възможността да поискаме, ако сегашният конвергентен доклад не отразява инфлацията и през юни, допълнителен, извънреден конвергентен доклад, който да е само за инфлацията за следващите 3 месеца, след април т. г.

"Тогава, през октомври ще знаем дали изпълняваме всички критерии, включително и за инфлацията. И можем да спазим датата 2025 г., може да не е в началото на годината, а като крайна дата да остане 2026 г.", прогнозира икономистът.

И е категоричен, че "политическата воля трябва да е налице. Който и да спечели изборите, повечето от политиците да имат политическа воля за влизане в еврозоната и довършване на влизането в Шенген".

Николай Василев: Еврото ще доведе до бързо забогатяване на нацията 

Според Гълъбинов имаме значително улеснение от валутния борд по всички макроикономически критерии. 

"Заради валутния борд ще отговаряме и за бюджетния дефицит да е под 3%, отличници сме в критерия за дълг към БВП. За тази и следващата година ще остане под 25%, критерият е 60%. С валутния борд имаме фиксиран курс, не се променя и сме улеснени", коментира той.

И даде за пример Хърватия, че там е вдигната минималната работна заплата,  преди да им потвърдят за влизането в еврозоната, при влизането пак и тази година - отново. В момента там минималната заплата е 840 евро. 

"За разликата от нас, в Хърватия 6 месеца преди да им потвърдят, са приели цялата си законодателна рамка, а ние имаме да приемаме Закона за еврото. Надявам се, че това ще е от първите неща, които ще се гласуват в новото НС", каза Гълъбинов. 

Според него България много скоро няма да има проблеми с макроикономическите критерии, защото страната е готова и работи усилено за влизане в еврозоната, банковата и небанковата системи са готови.

"Трябва да има и силна политическа воля на изпълнителната и на законодателната власт, и информационната кампания за еврото, която ще започне след месец, трябва да продължи и след влизане в еврозоната", категоричен е Румен Гълъбинов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Огнян Минчев

Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ

Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на Европа в реалностите на Студената война и на глобализацията. Америка се оттегля.  Не е акт на национализъм, а на нов тип националистически империализъм .  Европа е сама  и трябва да помисли как да..

публикувано на 22.02.25 в 14:17

Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали

Участниците в протеста, организиран от партия "Възраждане", срещу въвеждането на еврото се насочиха с шествие към сградата на представителството на Европейската комисия в София. Стигна се до напрежение, след като протестиращите хвърлиха боя и се опитаха да подпалят вратата на сградата. Огънят беше потушен, има пострадали полицаи. Има и..

публикувано на 22.02.25 в 14:11

Става ли по-опасно пътуването със самолет?

След самолетната катастрофа в Торонто тази седмица, третата голяма от началото на годината в Северна Америка, все повече хора започнаха да се питат безопасно ли е да се пътува със самолет? На 17 феврурари самолет на Делта еърлайнс с 80 души на борда се разби при кацане в Торонто. За щастие катастрофата се размина без жертви. Необичайното в случая..

публикувано на 22.02.25 в 14:05
Изглед от остров Санторини.

Леко е намаляла сеизмичната активност на Санторини

Все още, обаче е неясно развитието на трусовете. Някои жители се върнаха, въпреки риска от земетресения. В последното денонощие трусовете на Санторини не надвишават 4-та степен по Рихтер, съобщава екипът от специалисти, който следи сеизмичната активност. Намален е броят на земетресенията, но все още не могат да се дадат прогнози за..

публикувано на 22.02.25 в 13:50
Антон Хекимян

Хекимян за ремонта на столичната ул. "Опълченска": Бухалката на Терзиев

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС ще предложат създаване на специална работна група в СОС, която да извърши обследване на ремонта на ул. "Опълченска", който вчера беше спрян от ДНСК. Това обяви Антон Хекимян, председател на групата на ГЕРБ-СДС. По думите му в тази работна група трябва да бъдат включени и експерти от Държавната агенция за безопасност..

публикувано на 22.02.25 в 13:48

Поход по повод Световния ден на редките болести се проведе в София

Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..

публикувано на 22.02.25 в 13:31
Ясен Георгиев

Може ли ЕС да си позволи увеличаване на разходите за отбрана?

ЕС има капацитет да излезе от тази ситуация по-силен, отколкото е бил преди. Това заяви пред БНР Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика. Той обясни, че Съюзът е мирен проект, който включва в себе си интензивна икономическа и политическа интеграция.  "От самото начало не му е вменено да има водеща роля в..

публикувано на 22.02.25 в 13:25