Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Попов: Да отпадне сертифицирането, ако има оплакване от екскурзовод - с или без значка, аз го отписвам

Асоциацията на екскурзоводите ще обжалва становище на КЗК

Момчил Дамянов: Да не отпада сертифицирането, но да се преразгледа процедурата

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Ще обжалваме становището на Комисията за защита на конкуренцията, обяви пред БНР Николай Миндов от Асоциацията на екскурзоводите относно документ на КЗК, според който нормативната уредба, регулираща дейността на екскурзоводите, съдържа ограничение на конкуренцията. В становището се казва, че всеки може да направи подробно проучване на забележителностите на даден град и да подготви екскурзоводска беседа, а от качеството на предлаганите услуги ще зависи дали ще остане на пазара. 

"Всички колеги са страшно ядосани. Не можем да проумеем защо точно в този момент, в началото на туристическия сезон, КЗК се е захванала с това нещо", посочи той в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
По думите му това е сериозна професия, която изисква много знания. Според КЗК всеки, който научи нещо за своя регион, може да води туристи, изтъкна Миндов и добави мнението си, че това е несериозно: 

"Туристите ни питат какви ли не въпроси, ние трябва да сме подготвени". 

Според него конкуренция и в момента има. Комисията иска всички да бъдем посредствени, смята Николай Миндов. 

"Ние трябва да сме подготвени във всяко едно отношение. Не мога да разбера защо изискват такива неща от нас. /.../ Не мога да разбера защо Комисията иска хората да не знаят много?", недоумява той. Според него изискванията трябва да бъдат високи, за да може тази професия да бъде упражнявана

Димитър Попов, който е управител на фирма, предлагаща специализирани форми на туризъм, подкрепя становището на КЗК. Той смята, че ограниченията са пречка за фирми, като неговата. По думите му значката има значение, но не трябва да се вменява като задължение
Димитър Попов, туроператор, работещ с клиенти от Скандинавските държави
"Екскурзоводската услуга не е животозастрашаваща или застрашаваща сигурността по някакъв начин. Говорим само за качество. Кое гарантира качеството? Кой определя качеството на една услуга?", попита той. И подчерта, че туристите имат различни потребности от екскурзоводско обслужване. А в България има страхотен недостиг на екскурзоводи. 

Нека да се сертифицират, но да не вменяваме задължение, препоръча Димитър Попов и обясни: 

"Ако групата или туроператорът реши да ползва друг човек за определен вид група - това е негово право. И няма да му скача общинска полиция и да каже, че този човек няма значка. Аз като туроператор нося отговорност за качеството на услугата. Ако има оплаквания от екскурзоводско обслужване, аз плащам обезщетението. Ако има оплакване от екскурзовод - с или без значка, аз го отписвам".

"За специализиран тур ще потърся специалист, без да гледам дали има значка. Аз ще го потърся като експерт, специалист, но за екскурзовод е важно да има сертифициране", отбеляза Момчил Дамянов, планински водач и екскурзовод, който се занимава със специализирани форми на туризъм.
Момчил Дамянов, планински водач и екскурзовод
Ако се случи нещо на някоя пътечка и стане проблем обаче, ще се пита кой ги е водил и би могло да стане проблем, каза той.

По думите му има хора с много познания и умения, които това ги ограничава. В заключение Дамянов посочи:

"Нещата, които се случват, не са измислени от нашата държава, а следваме европейски директиви. Изминали целия този път, не мога да си представя как ще се върнем назад. За екскурзоводите това ще означава една голяма вълна от недоволни клиенти на България. България няма нужда от този риск в момента".

Той е категоричен, че правилата трябва да се разглеждат и адаптират, за да отговарят най-добре на търсенето на туристите

Цялото интервю на Ирина Недева и Мила Младенова с Димитър Попов, Момчил Дамянов и Николай Миндов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13