Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Попов: Да отпадне сертифицирането, ако има оплакване от екскурзовод - с или без значка, аз го отписвам

Асоциацията на екскурзоводите ще обжалва становище на КЗК

Момчил Дамянов: Да не отпада сертифицирането, но да се преразгледа процедурата

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Ще обжалваме становището на Комисията за защита на конкуренцията, обяви пред БНР Николай Миндов от Асоциацията на екскурзоводите относно документ на КЗК, според който нормативната уредба, регулираща дейността на екскурзоводите, съдържа ограничение на конкуренцията. В становището се казва, че всеки може да направи подробно проучване на забележителностите на даден град и да подготви екскурзоводска беседа, а от качеството на предлаганите услуги ще зависи дали ще остане на пазара. 

"Всички колеги са страшно ядосани. Не можем да проумеем защо точно в този момент, в началото на туристическия сезон, КЗК се е захванала с това нещо", посочи той в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
По думите му това е сериозна професия, която изисква много знания. Според КЗК всеки, който научи нещо за своя регион, може да води туристи, изтъкна Миндов и добави мнението си, че това е несериозно: 

"Туристите ни питат какви ли не въпроси, ние трябва да сме подготвени". 

Според него конкуренция и в момента има. Комисията иска всички да бъдем посредствени, смята Николай Миндов. 

"Ние трябва да сме подготвени във всяко едно отношение. Не мога да разбера защо изискват такива неща от нас. /.../ Не мога да разбера защо Комисията иска хората да не знаят много?", недоумява той. Според него изискванията трябва да бъдат високи, за да може тази професия да бъде упражнявана

Димитър Попов, който е управител на фирма, предлагаща специализирани форми на туризъм, подкрепя становището на КЗК. Той смята, че ограниченията са пречка за фирми, като неговата. По думите му значката има значение, но не трябва да се вменява като задължение
Димитър Попов, туроператор, работещ с клиенти от Скандинавските държави
"Екскурзоводската услуга не е животозастрашаваща или застрашаваща сигурността по някакъв начин. Говорим само за качество. Кое гарантира качеството? Кой определя качеството на една услуга?", попита той. И подчерта, че туристите имат различни потребности от екскурзоводско обслужване. А в България има страхотен недостиг на екскурзоводи. 

Нека да се сертифицират, но да не вменяваме задължение, препоръча Димитър Попов и обясни: 

"Ако групата или туроператорът реши да ползва друг човек за определен вид група - това е негово право. И няма да му скача общинска полиция и да каже, че този човек няма значка. Аз като туроператор нося отговорност за качеството на услугата. Ако има оплаквания от екскурзоводско обслужване, аз плащам обезщетението. Ако има оплакване от екскурзовод - с или без значка, аз го отписвам".

"За специализиран тур ще потърся специалист, без да гледам дали има значка. Аз ще го потърся като експерт, специалист, но за екскурзовод е важно да има сертифициране", отбеляза Момчил Дамянов, планински водач и екскурзовод, който се занимава със специализирани форми на туризъм.
Момчил Дамянов, планински водач и екскурзовод
Ако се случи нещо на някоя пътечка и стане проблем обаче, ще се пита кой ги е водил и би могло да стане проблем, каза той.

По думите му има хора с много познания и умения, които това ги ограничава. В заключение Дамянов посочи:

"Нещата, които се случват, не са измислени от нашата държава, а следваме европейски директиви. Изминали целия този път, не мога да си представя как ще се върнем назад. За екскурзоводите това ще означава една голяма вълна от недоволни клиенти на България. България няма нужда от този риск в момента".

Той е категоричен, че правилата трябва да се разглеждат и адаптират, за да отговарят най-добре на търсенето на туристите

Цялото интервю на Ирина Недева и Мила Младенова с Димитър Попов, Момчил Дамянов и Николай Миндов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55