Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Тихолов: Общините не разполагат с обективни бази данни за законосъобразно и справедливо изчисление на таксата

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Силвия Георгиева: Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами

| Интервю
Снимка: БТА

Общините нямат готовност да преминат към новия модел на определяне на таксата за битови отпадъци.

Това предупреждение отправя пред БНР Стефан Тихолов,  председател на Общинския съвет в Ловеч.

Общините не са готови да отговорят на изискванията. От 1 януари общините ще бъдат изправени пред най-голямото предизвикателство в този мандат. Все още никой няма яснота, готовност, финансова обезпеченост, отчита той.

Общините ще бъдат поставени в сложна ситуация. Ще има много по-ниска събираемост – между 30 и 40%, тоест ще бъдат сериозно затруднени финансовопредупреждава Тихолов. 

По думите му, местните власти ще се изправят пред хипотетичната възможност да нямат правни основания да събират такса битови отпадъци и затова настояват за едногодишна отсрочка.

Общините не разполагат с обективни бази данни за законосъобразно и справедливо изчисление на таксата битови отпадъци, подчертава Стефан Тихолов. Той уточнява, че няма припокриване и е налице разминаване в данните на отделни регистри.

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ).

"До момента общините са изцяло сами в този процес. Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика. Цялата промяна е оставена в ръцете на кметовете и общинските съвети."

Държавата няма осигурен автоматизиран обмен между държавните и общинските институции, заяви Георгиева в предаването "Преди всички".

Необходими са прецизни данни и регистри, чиито данни съвпадат, изтъкна тя.

Общините ще предложат промяна, която да осигури непрекъсваемост в събираемостта на приходите, подчерта Силвия Георгиева във връзка с евентуално обжалване на общинско законодателство, което може да лиши общините от приходи.

Снимка: БТА

Цветните контейнери са извън контрола на общините. Трябва да се направят съществени промени в Закона за управление на отпадъците, които да гарантират, че по улиците ще има достатъчно цветни контейнери, коментира Силвия Георгиева.

Тя уточни, че такса битови отпадъци за количество ще се заплаща само за отпадъците в общите контейнери.

Всеки трябва да бъде мотивиран да събира разделно, защото така допринася за намаляване на общото количество битови отпадъци, посочи председателят на НСОРБ.

"Тогава всички заедно ще плащаме по-малко. Толкова по-малко ще плащаме всички за обезвреждане на отпадъците."

Не е задължително да претегляме отпадъка на всеки гражданин, отбеляза Георгиева. Според нея "трябва да се предпазим от изкривяването да тръгнем към измерване на количеството, което генерира всеки потребител", защото този начин на изчисляване е изключително скъп.

"Мотивацията на всеки гражданин е всички заедно да намалим общото количество отпадъци, което изхвърляме на депо и все повече да рециклираме."

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15