Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Преподавах под формата на презентации и мисловни формули. Не съм искала да зубрят"

Милена Минчева: Не е толкова трудно да се преподава на тийнейджъри!

"Децата са много адаптивни"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Не е чак толкова трудно да се преподава на тийнейджъри. Зависи от опита на учителя. Работата е много интересна. Поддържа те млад, дава ти различна перспектива". Това обясни пред БНР Милена Минчева,  28-годишен учител по български език и литература. Тя е работила три години като журналист, а след това решава, че трябва да стане преподавател. В момента е част от програмата "Училища за пример" на фондация "Заедно в час" и работи в Димитровград. 

"Ние, като учители се явяваме в роля, в която може да даваме пример и насоки. Оказвайки подкрепа и разбиране, си осигуряваме едни страхотни приятелства. Търсенето на златната среда за всеки учител е много важно. В часовете на класа успявах да създам по-приятелска атмосфера. Поставянето на граници е ключово". 

Мобилните телефони винаги са били забранени за използване в час, коментира Минчева в предаването "Преди всички".

"В училището, в което работех, децата си оставяха телефоните в кутии. Трябва да мине период в отстояване на правилата. Децата са много адаптивни". 

До миналата година тя е преподавала на деца със специални образователни потребност и на такива, чийто майчин език не е български. Минчева посочи трудностите при работа в мултикултурна среда.

"Трябваше да измислям нови и нови начини да ги заинтригувам. При учениците в предюношеска и юношеска възраст, когато нещата станат трудни, те просто се отказват. Литературата ни беше по-трудна. Започнахме да правим драматизации на по-голяма част от произведенията. В часовете по български преподавах правилата под формата на презентации и мисловни формули. Не съм искала да зубрят и научават наизуст". 

Класната ми стая е отворена, заяви още тя. 

"Канила съм родители, канила съм и други учители. Виждат как работя и изграждат доверие към мен. Нямам против родителите да бъдат свръх ангажирани.

Когато сме поставили ясни критерии, по които оценяваме, и сме подготвили децата за контролните, тогава няма поле за спор". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Швейцарката Миряна Сполярич Егер, председател на Международния комитет на Червения кръст (МКЧК).

Миряна Сполярич: Ивицата Газа се е превърнала в ад на Земята

Ивицата Газа се е превърнала в ад на Земята. Такава оценката направи ръководителят на Международния комитет на Червения кръст Миряна Сполярич, ден след като комисариата за човешките права на ООН публикува доклад, според който в подновените израелски удари застрашават самото оцеляване на палестинския етнос в анклава. В над 220 случая от 18..

публикувано на 12.04.25 в 07:43

САЩ и Украйна преговарят по ново проектоспоразумение за редките минерали

Американски и украински представители преговарят във Вашингтон по ново американско проектоспоразумение за достъп на Съединените щати до украинските редки метали и минерали. Украинският министър на отбраната Рустем Умеров обяви създаването на съвместна работна група Украйна-Европейски съюз за оценка отбранителни проекти. Преговорите във..

публикувано на 12.04.25 в 07:39
На кръстовището на столичните улици

"България няма деца за убиване" в цялата страна с искане за повече безопасност на пътя

Протест под наслов: "България няма деца за убиване" ще има днес пред всички съдебни палати в страната с изключение на София, където той ще се проведе пред сградата на Министерския съвет.  Демонстрациите в 10 часа са организирани от редица сдружения с искания за безопасност на пътя и строги мерки срещу нарушенията.  Повод за поредните протести..

публикувано на 12.04.25 в 07:35
Д-p Шacинe Beли

Д-p Шacинe Beли: Акарите "обожват" влажното и топлото

Дните преди Великден са дни на усилено чистене у дома. В тази традиция откриваме големи ползи за здравето, защото задържаната прах може да предизвика алергичен проблем .  Повече за т.н . алергия към домашния прах разказва д-p Шacинe Beли , aлepгoлoг и тoĸcиĸoлoг в Kлиниĸa пo cпeшнa тoĸcиĸoлoгия нa Bоенномедицинската академия в София: "..

публикувано на 12.04.25 в 07:30
Общоградско лазаруване във Враца

Общоградско лазаруване във Враца в седмицата преди Великден

Днес православният свят празнува Лазарова събота . В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни. В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали . Сред тях е..

публикувано на 12.04.25 в 06:50
Литийно шествие за Лазаровден в Ларнака

Кипърският град Ларнака почита своя светец-покровител - Свети Лазар

С тържествена църковна служба и литийно шествие крайбрежният кипърски град Ларнака почита своя светец-покровител - Свети Лазар. В честванията на църковния празник се включват стотици граждани, представители на духовенството, на общинските власти, политици.  Център на най-големите в Кипър празнични събития за Лазарова събота е църквата "Свети..

публикувано на 12.04.25 в 04:39
Кийт Келог

Келог: Украйна може да бъде разделена подобно на Берлин след Втората световна война

Украйна може да бъде разделена "почти като Берлин след Втората световна война" като част от мирно споразумение, заяви в интервю за вестник "Таймс" генерал Кийт Келог - специалният пратеник на президента Доналд Тръмп в Украйна.  Генерал Кийт Келог, водеща фигура в усилията на САЩ за прекратяване на тригодишната война, предположи, че..

публикувано на 12.04.25 в 04:33