Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Частните уроци нямат своето значимо отражение върху крайния резултат от изпитите. По-скоро са успокоение за родителите"

Диян Стаматов се надява на по-високи учителски заплати и на система за измерване на качеството

"Да има по-малко политика в нашето образование"

| Интервю
Диян Стаматов
Снимка: БТА

Силно се надявам, че следващата календарна година ще започне с едно съчетание между добро увеличение на заплатите на учителите и възможност за въвеждане на система за измерване на качеството. Това заяви пред БНР Диян Стаматов, директор на столичното 119 - то училище и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета.

"Бих си пожелал също да има по-малко политика в нашето образование и повече сериозни и отговорни управляващи".

Всичко е готово за началото на учебната година, посочи той в предаването "Неделя 150". 

"Нормално е в началото ѝ да има известен недостиг на учители. Сега е времето, когато те се назначават. Но не е нормално тази тенденция да върви с години и по ключови предмети. Образователното министерство трябва да направи необходимото, за да бъде разрешен този проблем.

В нашето общество много успешно беше наложена нагласата, че учителските заплати са много високи. Истината е обаче, че един млад учител в момента получава 1850 лева бруто, а след удръжките заплатата, която получава, е около 1500 лева". 

Той коментира промените в Закона за училищното и предучилщното образование, с които беше въведена забрана на ЛГБТИ пропагандата в учебните заведения. 

"Вкараха образованието в политическата си надпревара с тази промяна. Тя не беше първостепенна и няма да промени образователния процес. В момента създава известни притеснения и проблеми. За пореден път показват с колко маловажни неща се занимават в своето предизборно подготвяне". 

Опитът на всички управляващи образованието през последните години да се промени учебното съдържание чрез учебните планове и програми засега не се получава, отчете той.

"Само опит и дебат, без реални стъпки. Аз не виждам светлина в този тунел през следващите месеци, даже и година. Волята на управляващите в този момент е насочена в други плоскости.

Много неща би трябвало да се променят. Кризата около Covid, а след това и нашата политическа обстановка доведоха до продължаващо изоставане в сферата на образованието по отношение на европейските образователни политики". 

Много време може би трябва да мине, за да се възстанови онова уважение, отношение и респект към учителя, както и националното отношение към образованието, смята още Диян Стаматов.

За да се забранят телефоните в училище, действията на учителите и на родителите трябва да бъде насочени в една посока, вярва директорът на 119-то училище. 

"Те в момента са в различна. Целият ангажимент се прехвърля само на учителите и училището. На много места има образователни ресурси, които биха могли да се използват в рамките на часа с телефоните. За съжаление, в повечето случаи телефоните пречат на концентрацията. Ако се въведе национална забрана, тя няма да се  спазва по никакъв начин и ще имаме отново двойни стандарти". 

Стаматов смята, че биха могли да се предприемат стъпки по отношение на НВО след седми клас, "за да се преодолее ежедневната необходимост от частни уроци". 

"Едното е да се премахне тази изключителна важност на изпита в седми клас, като той бъде даден няколко пъти – така, както е във висшите учебни заведения. Втората възможност е да се премахне тази изключително голяма висота само на двата предмета – български и математика, което води до неглижиране на всички останали. Третата е да се намери по-силно доверие към учителя.

До голяма степен изпитите през последните години показват,  че частните уроци нямат своето значимо отражение върху крайния резултат от изпитите. По-скоро са известно успокоение за родителите". 

В България продължава да има няколко групи хора по отношение на възприемането на образованието като ценност, обясни Стаматов.

"Едната са тези, за които е много висока ценност. Другата обаче става все по-голяма и за нея образованието не е такава. За тази група пътят е как да се мине метър. Тя представлява сериозен проблем в перспектива". 

Призивът да не се подаряват цветя за първия учебен ден показва "едно ниско битово отношение към образованието и  към учителя", обясни още директорът на 119-то училище. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЕМ: Няма нарушения на ЗРТ при отразяването на войните в Близкия изток

Няма нарушения на Закона за радиото и телевизията, спазено е изискването за плурализъм на гледните точки - това показва изготвеният от дирекция "Мониторинг и анализи“ на Съвета за електронни медии доклад за отразяването на ескалацията на войните в Близкия изток.  Наблюдението обхваща шест радио- и телевизионни програми, сред които програма "Хоризонт" на..

публикувано на 19.12.24 в 13:10

Главчев: Въпросът с въвеждането на контрол по границата с Гърция след 1 януари не стои

Въпросът с въвеждането на контрол по границата с Гърция след 1 януари не стои, каза премиерът Димитър Главчев пред журналисти в Брюксел. От тази дата България и Румъния влизат в Шенген и по суша, но запазват граничния контрол помежду си в рамките на 6 месеца: "Аз говоря и с премиера на Гърция Кириакос Мицотакис често, вчера също се видяхме...

публикувано на 19.12.24 в 13:05

КС допусна за разглеждане по същество дела, свързани с промените в Конституцията

Конституционният съд отново ще обсъжда противоречат ли на основния закон промените в Конституцията, свързани със служебното правителство, мандата на Народното събрание и възможността за депутати да се кандидатират и хора с двойно гражданство. С 8 на 3 гласа конституционните съдии допуснаха за разглеждане по същество исканията на президента и..

публикувано на 19.12.24 в 12:55
Ангел Георгиев говори от трибуната на НС.

Ангел Георгиев и Веселин Вешев от "Възраждане" заявиха, че ще се откажат от имунитета си

Ангел Георгиев и Веселин Вешев от "Възраждане" заявиха, че ще се откажат от депутатския си имунитет. Това те обявиха в кулоарите на парламента, след като изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска още шест депутатски имунитета. Сарафов поиска депутатските имунитети на шестима. Кои са те? Исканията за двамата са във връзка с..

публикувано на 19.12.24 в 12:53
Димитър Главчев в Европейския съвет.

Премиерът е разговарял с колегата си от РСМ, позицията на България остава непроменена

Премиерът Димитър Главчев е разговарял вчера с премиера на Северна Македония Християн Мицкоски на срещата ЕС-Западни Балкани, съобщи самият той пред журналисти в Брюксел: На всеки един такъв форум обсъждаме и му казах "Нека малко да намалим остротата на изказа и то при вас…езикът на омразата не би трябвало да е приложим и първо с него трябва..

публикувано на 19.12.24 в 12:52
Владимир Путин

Путин: Има с кого да говорим в Украйна, напредваме по цялата фронтова линия

Русия има с кого да говори в Украйна, руските войски напредват с бързи темпове по цялата фронтова линия. Това заяви президентът Владимир Путин на годишната си пресконференция. Тя е комбинирана с диалог с граждани, въпросите от които са над два милиона. Пресконференцията започна с въпроси за икономиката. Всичко се измерва с икономиката, заяви..

публикувано на 19.12.24 в 12:25
Димитър Главчев в Европейския съвет, 18 декември 2024 г.

Главчев: Споразумението с Украйна може да остане за редовен кабинет

Премиерът Димитър Главчев изрази надежда споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна да влезе в парламента днес. Той говори пред журналисти преди началото на Европейския съвет в Брюксел.  Министър-председателят определи като "небивалици" думите, че със споразумението се е опитал да спре създаването на редовно..

публикувано на 19.12.24 в 12:13