Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Частните уроци нямат своето значимо отражение върху крайния резултат от изпитите. По-скоро са успокоение за родителите"

Диян Стаматов се надява на по-високи учителски заплати и на система за измерване на качеството

"Да има по-малко политика в нашето образование"

| Интервю
Диян Стаматов
Снимка: БТА

Силно се надявам, че следващата календарна година ще започне с едно съчетание между добро увеличение на заплатите на учителите и възможност за въвеждане на система за измерване на качеството. Това заяви пред БНР Диян Стаматов, директор на столичното 119 - то училище и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета.

"Бих си пожелал също да има по-малко политика в нашето образование и повече сериозни и отговорни управляващи".

Всичко е готово за началото на учебната година, посочи той в предаването "Неделя 150". 

"Нормално е в началото ѝ да има известен недостиг на учители. Сега е времето, когато те се назначават. Но не е нормално тази тенденция да върви с години и по ключови предмети. Образователното министерство трябва да направи необходимото, за да бъде разрешен този проблем.

В нашето общество много успешно беше наложена нагласата, че учителските заплати са много високи. Истината е обаче, че един млад учител в момента получава 1850 лева бруто, а след удръжките заплатата, която получава, е около 1500 лева". 

Той коментира промените в Закона за училищното и предучилщното образование, с които беше въведена забрана на ЛГБТИ пропагандата в учебните заведения. 

"Вкараха образованието в политическата си надпревара с тази промяна. Тя не беше първостепенна и няма да промени образователния процес. В момента създава известни притеснения и проблеми. За пореден път показват с колко маловажни неща се занимават в своето предизборно подготвяне". 

Опитът на всички управляващи образованието през последните години да се промени учебното съдържание чрез учебните планове и програми засега не се получава, отчете той.

"Само опит и дебат, без реални стъпки. Аз не виждам светлина в този тунел през следващите месеци, даже и година. Волята на управляващите в този момент е насочена в други плоскости.

Много неща би трябвало да се променят. Кризата около Covid, а след това и нашата политическа обстановка доведоха до продължаващо изоставане в сферата на образованието по отношение на европейските образователни политики". 

Много време може би трябва да мине, за да се възстанови онова уважение, отношение и респект към учителя, както и националното отношение към образованието, смята още Диян Стаматов.

За да се забранят телефоните в училище, действията на учителите и на родителите трябва да бъде насочени в една посока, вярва директорът на 119-то училище. 

"Те в момента са в различна. Целият ангажимент се прехвърля само на учителите и училището. На много места има образователни ресурси, които биха могли да се използват в рамките на часа с телефоните. За съжаление, в повечето случаи телефоните пречат на концентрацията. Ако се въведе национална забрана, тя няма да се  спазва по никакъв начин и ще имаме отново двойни стандарти". 

Стаматов смята, че биха могли да се предприемат стъпки по отношение на НВО след седми клас, "за да се преодолее ежедневната необходимост от частни уроци". 

"Едното е да се премахне тази изключителна важност на изпита в седми клас, като той бъде даден няколко пъти – така, както е във висшите учебни заведения. Втората възможност е да се премахне тази изключително голяма висота само на двата предмета – български и математика, което води до неглижиране на всички останали. Третата е да се намери по-силно доверие към учителя.

До голяма степен изпитите през последните години показват,  че частните уроци нямат своето значимо отражение върху крайния резултат от изпитите. По-скоро са известно успокоение за родителите". 

В България продължава да има няколко групи хора по отношение на възприемането на образованието като ценност, обясни Стаматов.

"Едната са тези, за които е много висока ценност. Другата обаче става все по-голяма и за нея образованието не е такава. За тази група пътят е как да се мине метър. Тя представлява сериозен проблем в перспектива". 

Призивът да не се подаряват цветя за първия учебен ден показва "едно ниско битово отношение към образованието и  към учителя", обясни още директорът на 119-то училище. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед от Широка лъка.

Паднали скали затвориха за движение пътя Смолян - Девин

Паднала скална маса върху пътното платно в началото на село Широка лъка в посока село Стойките затвори за движение републиканския път Смолян - Девин, съобщиха от Областното пътно управление - Смолян. В момента на място се изпращат дежурни екипи, които да разчистят скалната маса. Препоръчва се използването на обходни маршрути, докато пътят..

публикувано на 21.01.25 в 10:41

Статистиката: Над 800 000 пенсионери – на прага на бедността

2 065 573-ма са пенсионерите през януари, а средният размер на основната пенсия, без добавките, е 835,91 лв.  Статистическите данни сочат, че над 423 хиляди души получават до 580,57 лева, а други 390 хиляди – точно 580,57 лв., колкото е и минималния размер на пенсията за стаж и възраст.  Всички те вече попадат в категорията "бедни" с пенсия под..

публикувано на 21.01.25 в 10:30

Красимир Гаджоков: Тръмп ще сплоти канадската политическа система

"Той не спомена Канада в речта си, но по-късно уточни, че смята да въведе мита. Не виждам канадските медии да са реагирали по особен начин. Няма заглавия с удивителни ." Това каза пред БНР Красимир Гаджоков, IT специалист, който живее от 29 години в Канада. Във връзка с изявленията на американския президент спрямо Канада като "51-ви щат" той..

публикувано на 21.01.25 в 10:28
Снимката е илюстративна

Гърция подготвя забрана за използване на питейна вода в басейните на хотели

Гръцкият парламент обсъжда законопроект за пълнене на басейните в хотелите само с морска вода. Целта е да се ограничи изразходването на питейна вода. Документът ще представи правила за инсталиране на тръбопроводи за изпомпване на морска вода към и от басейните на крайбрежните хотели. Пред последните години страната страда от тежка суша, заяви..

публикувано на 21.01.25 в 10:22

Законът за приходите и разходите е обнародван в "Държавен вестник"

Законът за събиране на приходите и извършване на разходите до приемането на редовен бюджет е обнародван в "Държавен вестник", показа проверка на БНР. Текстът трябва да уреди събираемостта и плащанията от държавната хазна до изработването на фискалната рамка за годината Законът бе приет окончателно от Народното събрание точно преди избора на..

публикувано на 21.01.25 в 10:09

Благотворителни инициативи в община Горна Оряховица набират средства за лечението на онкоболна жена

С поредица от благотворителни инициативи в община Горна Оряховица се набират средства за лечението на млада онкоболна жена. 37-годишната Христина Цвяткова е майка на две малки деца и се бори с рак на лимфната система. За лечението ѝ в турска клиника са нужни 150 хиляди евро.        В Горна Оряховица танцуват благотворително за лечението на..

публикувано на 21.01.25 в 09:53
Първи учебен ден в Гърция, 11 септември 2024 г.

Гърция: Над 16 000 изключени ученици заради ползване на смартфон в клас

Над 16 000 ученици са изключени от училища в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Въпреки явната съпротива на учениците срещу наредбата, тя ще се прилага стриктно, съобщи министърът на образованието Кириакос Пиеракакис. При първо нарушение ученикът се отстранява от клас за един ден и се информират родителите му, при второ..

публикувано на 21.01.25 в 09:50