Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти за безводието: Конюнктурно, неефективно, безконтролно управление на водите

| Репортаж
Снимка: БТА

Основният проблем в кризата с безводието у нас е липсата на контрол върху изпълнителната власт. Народните представители не могат да отговорят на въпроса кой контролира министерствата и общините, които управляват водите в България. Това е едно от основните заключения, до което са достигнали участниците в експертната кръгла маса "Безводие и предизвикателства пред водоснабдяването", организирана от Хидротехническия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).

Над 70 представители на различни институции са присъствали на кръглата маса, посветена на безводието. Сред тях обаче не е имало такива на изпълнителната власт, която е пряко ангажирана със изпълнението на програмите и мерките за справяне с безводието.

"Отделните министерства не можаха да изпратят свои представители на кръглата маса – това са МОСВ, МРРБ и МЗ. Има написани много нормативни документи, стратегии, програми, но отчет пред обществото, пред специалиститеда са обявени резултатите от тези програми, дали се изпълняват, до каква степен се изпълняват тези разчети и ако не се изпълняват, кой е виновен", коментира проф. Димитър Аличков от УАСГ.

Неучастието на нито един представител на министерствата в експертната конференция по проблемите, свързани с безводието и водоснабдяването е сигнал за ниската заинтересованост към мнението на експертите от страна на изпълнителната власт.

"Няма приемственост. Правителствата и министрите се сменят, всичко се започва всеки път отначало – една от големите пречки този отрасъл да се развива: ВиК и водният сектор."

Снимка: БГНЕСНеглижирането на водния сектор се забелязва и в ниското заплащане на заетите в него. От Университета за архитектура, строителство и геодезия отчитат тревожни тенденции през последните 7 години. Приемът и дипломирането на студентите от хидроинженерните специалности в УАСГ са намалели повече от 5 пъти за последните години, изтъква деканът на Хидротехническия факултет доц. Петър Филков.

"Ако преди 10-12 години на година завършваха 40-50-студенти, преди 7 години средно 30, през последните две-три години са 10-12 човека. В пъти е намалял приемът и съответно, дипломиращите се – също."

Трудът на специалистите по строителство и управление на водни съоръжения и обекти като язовири, канали, напоителни системи, водопроводи, пречиствателни станции е нископлатен, а експертното мнение в процеса по управление на водите не се цени от управляващите, подчертава заместник-деканът на Хидротехническия факултет доц. д-р инж. Венци Божков.

"Конюнктурно управление на водите, не зачитат мнението на експертите. За какво трябва да работиш в сфера, в която не си ценен? Обяснимо защо част от студентите не търсят реализация в нашата област."

Трябва да се създаде върховен орган, който да контролира, планира и разрешава различните дейности във водния сектор, смята доц. Божков. Според него се правят "неща, съмнителни по своята ефективност", а винаги при наводнение или засушаване има "недоволни хора, които страдат от недалновидното отношение на управляващите сектора".

Снимка: Здравка Маслянкова
Снимка: Здравка Маслянкова

Темата с безводието влиза в общественото пространство чак когато спре водата от кранчето и едва тогава започваме да търсим причината, изтъква проф. Димитър Аличков.

"Винаги има конкретна причина за това и тя се крие в управлението на ВиК системите, започвайки от национално и стигайки до локално ниво."

Освен неефективното управление на водите, експертите регистрират още недоверие между различните заинтересовани страни. Доц. Галина Димова от Хидротехнически факултет на УАСГ отбелязва конкретни примери:

"Потребителите винаги смятат, че цената на водата е твърде висока и че ВиК операторите не полагат достатъчно усилия за отстраняване на загубите на вода. Другата гледна точка – на операторите, е че освен реални загуби на вода, има и много кражби на вода, които се извършват от потребителите и много трудно се засичат. Освен това, инвестициите в сектора са твърде големи и неминуемо водят и до увеличаване на цената на водата."

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Основните борсови индекси поевтиняха заради митата на Тръмп

Основните борсови индекси поевтиняха, след като късно снощи Доналд Тръмп обяви реципрочните мита за "приятели и врагове" на Съединените щати. Пазарите в Азия и Европа се движат със загуби, а инвеститорите потърсиха сигурни убежища като златото.  Индексите на Токийската фондова борса отбелязаха сериозен спад, като основният Nikkei 225 за кратко..

публикувано на 03.04.25 в 11:45

Община Велико Търново отваря системата за електронен прием в детските градини

Община Велико Търново отваря системата за електронен прием на деца в първа група на детските градини. Над 620 деца или с 9 процента повече от миналата година кандидатстват за място в 14-е детски градини в общинския център.  Електронната система за прием ще бъде активирана в 10 часа. Въпреки, че децата са с 50 повече от миналата година, място ще..

публикувано на 03.04.25 в 11:12
Доналд Тръмп

Тръмп обяви извънредно положение в САЩ

След като наложи мита за внос на стоки от много страни в света, президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви извънредно положение в страната поради икономическата ситуация и търговския дефицит.  "Златната ера" на Америка: Тръмп обяви мита между 10% и 49% Остри реакции срещу митата, обявени от Доналд Тръмп Доналд Тръмп пощади..

публикувано на 03.04.25 в 11:01
Съдебна палата

В СГС тръгна делото за измама с тролеите във Враца

Софийският градски съд даде ход по същество на едно от делата, по които работи у нас Европейската прокуратура. Подсъдим е бизнесменът Юлиан Димов, обвинен за измама във връзка с обществена поръчка за придобиване на тролейбуси за Община Враца по проект на стойност 4,5 милиона евро. Те са били за закупуване на девет тролейбуса, а финансирането за..

публикувано на 03.04.25 в 10:59

Над 25 000 работни места автоиндустрията на Обединеното кралство - изложени на риск заради американските мита

Над 25 000 работни места в производството на автомобили в Обединеното кралство може да са изложени на риск в резултат на американските мита, заявиха от Института за изследване на обществената политика. Анализаторите на Острова са на мнение, че макар и Великобритания да бе пощадена с по-ниски мита в сравнение с много други държави, ударът по..

публикувано на 03.04.25 в 10:51

"Маркет Линкс": При предсрочен вот ГЕРБ е първа сила, ПП-ДБ - втора, "ДПС - Ново начало" е трета

ГЕРБ е първа политическа сила с 23.1% подкрепа, "Продължаваме промяната - Демократична България" печелят вота на 14.8% от хората. Партията на Делян Пеевски "ДПС - Ново начало" е трета политическа сила. За нея биха гласували 11.2% от решилите, че със сигурност ще отидат до урните. Това са данните от последното проучване на "Маркет Линкс", проведено сред..

публикувано на 03.04.25 в 10:45
Делян Пеевски

Пеевски призова премиера да излезе с позиция за американските мита

Председателят на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски призова премиерът Росен Желязков да излезе с позиция по наложените от САЩ мита за европейски стоки. "Премиерът трябва да обясни какво точно се случва и какво следва за България. Това е неговата роля. Той ни представлява в Европа на всички срещи. Да се информира и да излязат да кажат", коментира..

публикувано на 03.04.25 в 10:39