Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Който отвори темата за либерализация на тока, ще загуби гласове"

Мартин Владимиров: Всички плащаме масрафа на едрия бизнес

"Живеем в планова енергетика, в която никой не плаща истинската цена на пазара"

| Интервю
Мартин Владимиров
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

ЕРП трябваше да покрият разходите, които са направили домакинствата, за да намерят алтернативен начин да се отопляват, докато са били без ток. Не е работа на държавата, която трябваше да накара ЕРП-тата да си свършат работата и да си изпълнят условията по договорите.

Това мнение изрази пред БНР Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията. По-важната тема обаче според него е тази за компенсациите на небитовите потребители.

"Небитовите потребители за пореден път успяха в пълен синхрон с държавата, който буди сериозни съмнения, да си издействат подкрепа за цените, които плащат на борсата, въпреки че няма в момента риск за високи цени на електроенергийната борса  - те се движат около този таван, за който те настояват."

Фондът за сигурност на енергийната система са нашите пари – той се пълни от данъците на електроенергийните производители и от въглеродните квоти, подчерта анализаторът.

Средствата от този фонд трябва да се използват за намаляване на енергийната бедност и ускоряване на декарбонизацията, а не за подкрепа на енергийно интензивни бизнеси, заяви Владимиров.

Според него, откакто съществува фондът, го използваме за косубсидиране на губещи предприятия - интензивно енергийни бизнеси, които не се модернизират и чакат държавата да покрие  рискове, свързани с пазара.

"Това напомня пореден епизод на завладяната държава и завладяната енергетика, в която частните предприятия и няколко големи олигархични кръгове се разпореждат с данъкоплатските средства."

Подобна подкрепа за бизнеса трябва да бъде предшествана от анализ на уязвимите бизнеси, застрашени от фалит и загуба на работни места. Средствата трябва да се насочат към малкия и среден бизнес, който винаги е уязвим, особено когато използва повече енергия, поясни Мартин Владимиров.

Второ, тази помощ следва да бъде одобрена от ЕС, защото сега противоречи на конкурентното право, посочи Владимиров, според когото "тези плащания са незаконни".

"Освен данъкоплатците, плаща цялата българска енергетика. Всички производители на електроенергия на практика плащат разликата, която генерират като печалба обратно във фонда за сигурност на енергийната система. При въглищните централи обаче таванът е толкова висок, че те не връщат никога средства. Вместо таванът да е еднакъв, имаме преференциално третиране на едни играчи спрямо други. Въглищните централи, както винаги, се косубсидират най-мащабно."

Пазарът на природен газ, който движи цените на електроенергията в Европа, в момента е доста уязвим, коментира Мартин Владимиров в предаването "Преди всички". По думите му може да се стигне до изпразване на газохранилищата в Европа тази зима, което ще вдигне цената на газа, а оттам и на електроенергията.

По-голямата част от помощите ще отидат в 50 предприятия, предупреди експертът.

"Когато няма риск за цената, която те плащат на борсата, те имат стимул да купуват скъп ток. Това може да доведе до повишаване на средните цени в България. Те могат да поискат каквато искат оферта от енергийните търговци. Бизнесът няма никакъв риск от такава транзакция. Бизнесът ще си получи парите обратно от държавата. Търговецът ще си получи високата цена. Всички останали ще страдаме от средно високите цени, включително държавата, която, за да натисне цената надолу при домакинствата, ще трябва да точи повече средства от бюджета или от фонда. Всички плащаме масрафа на едрия бизнес."

Ние живеем в планова енергетика, в която никой не плаща истинската цена на пазара – нито бизнесът, нито битовите потребители. Трябва да се върви към постепенна либерализация на пазара и за бита, категоричен е Владимиров, който припомни, че за първи път за тази либерализация е станало дума на 1 януари 2015 г.

Експертът изрази скептицизъм, "че това някой иска да го направи изобщо" и допълни, че винаги се чака промяна на геополитическата ситуация или смяна на конюнктурата в Брюксел, за да се издейства отлагане.

Между 20 и 30% от домакинствата ще срещнат трудности да си плащат сметките при либерализиран пазар. Помощта от фонда трябва да се насочи именно натам - около 2 милиарда лева от продажбата на въглеродни квоти биха били достатъчни за уязвимите домакинства. Всички останали домакинства "следва постепенно да бъдат изложени на пазарните условия". Много домакинства сега не искат да правят инвестиции в енергийни спестявания, защото плащат "доста ниски сметки на фона на доходите им", изтъкна експертът от ЦИД.

МЕ и МТСП се карат кой трябва да започне програмата за уязвимите групи, попадащи под дефиницията за енергийна бедност. Няма политическа воля и причината е проста - който отвори темата за либерализация на тока, ще загуби гласове, каза в заключение Мартин Владимиров.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частната европейска ракета "Спектрум" падна при първия си изпитателен полет

Частен европейски стартъп в областта на космическите технологии съобщи, че е извършил първия изпитателен полет на своята орбитална ракета-носител, предадоха осведомителните агенции.  Компанията "Изар Аероспейс" (Isar Aerospace), която е базирана в Мюнхен, заяви, че е изстреляла "Спектрум" (Spectrum) от остров Андоя в Северна Норвегия. Полетът..

публикувано на 30.03.25 в 17:08

От 1 януари до 10 март: Над 7 хил. заявления за хора от страни извън ЕС, желаещи да работят у нас

От началото на годината до 10 март в Агенцията по заетостта са постъпили над 7 хиляди заявления за достъп на граждани от страни извън ЕС до българския трудов пазар. Данните за заявленията за достъп до трудовия ни пазар са от писмения отговор на социалния министър Борислав Гуцанов на въпрос от председателя на Социалната комисия в парламента Деница..

публикувано на 30.03.25 в 16:45

Продължават опитите за откриване на кабинет за спешна помощ в Дупница

Предстои нова среща в Министерството на здравеопазването за откриване на кабинет за неотложна помощ в Дупница, каза за БНР кметът на Общината Първан Дангов. Такъв кабинет имаше до 1 декември м.г., когато беше закрит заради несъгласието на личните лекари да сключат договор с някоя от двете болници или със здравен център поради ниската такса на..

публикувано на 30.03.25 в 16:44
Снимката е илюстративна, архив.

Ограничено движение в активната лента при 54 км на АМ "Тракия" заради горящ автомобил

Временно беше ограничено движението по активната лента при 54-ти км на автомагистрала (АМ) "Тракия" в посока София поради горящ автомобил, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Движението се осъществяваше в изпреварващата лента и се регулираше от Пътната полиция. Към 16:30 часа движението беше възстановено. В участъка се образува сериозно..

публикувано на 30.03.25 в 16:35
Ричард Чембърлейн на събитие в Берлин, 10 октомври 1995 г.

На 90 години ни напусна звездата на световното кино Ричард Чембърлейн

На 90-годишна възраст почина актьорът Ричард Чембърлейн, съобщиха сп. "Варайъти" и в. "Вашингтон поуст".  Той спечели сърцата на публиката по целия свят с главните си роли във филми и сериали като "Шогун",  "Птиците умират сами" и "Граф Монте-Кристо". Сред забележителните ленти, в които  Чембърлейн се снима, са "Петулия", "Тримата мускетари",..

публикувано на 30.03.25 в 16:22
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху ще посети Унгария през април

Израелският премиер Бенямин Нетаняху ще посети Унгария на 2 април, съобщиха от кабинета му, пренебрегвайки заповедта за арест, издадена от Международния наказателен съд заради предполагаеми военни престъпления в Ивицата Газа. По време на посещението си Нетаняху ще проведе разговори с унгарския си колега Виктор Орбан и други висши унгарски служители,..

публикувано на 30.03.25 в 16:14

Силно земетресение разтърси островите Тонга

Земетресение с магнитуд 7 разтърси островите Тонга днес, съобщи Германският изследователски център по геонауки, цитиран от "Ройтерс". Американската система за предупреждение заяви, че има заплаха от цунами след земетресението. Епицентърът на земетресението е бил на дълбочина 10 километра и на 76 километра югоизточно от град Пангай, където..

публикувано на 30.03.25 в 15:55