Много усмивки и празничен дух

Предколедно с Детски хор „Бодра песен“

БНР Новини
Снимка: личен архив

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на чело на хора е Деница Узунова – дотогава втори диригент, ученичка и последователка на проф. Вичева. Под нейно ръководство „Бодра песен“ завоюва немалко успехи. Дори кратката равносметка за последните два творчески сезона е наистина впечатляваща:




Годината, която изпращаме, беше посветена на 55-годишнината на хора и по стечение на обстоятелствата беше изпълнена с много събития, разнообразни концертни програми и ангажименти, с които можем да се гордеем.


На практика ние нямахме ваканция. Започвам малко „отзад напред“, за да спомена най-важните ни награди. На единадесетото издание на Международния хоров фестивал в Охрид участвахме и в конкурса, и във фестивалната фолклорна програма. Сред хорове от 13 държави и 25 състава завоювахме „Гран при“, първа награда в категория „Детски хорове“, както и награди за най-добро изпълнение на духовна музика – „Отче наш“ от Стоян Бабеков и на песента „Мачки и значки“ на Запро Запров. Преди това, през сезон 2017-2018, записахме диск с много хубава коледна програма. Успешно се представихме и на Втория фестивал на коледната и новогодишната песен в Хасково.

Прекрасно преживяване беше изпълнението на „Миса бревис“ от Бенджамин Бритън. Представихме я на Великденския ни концерт със Симфониета „Шумен“. Това произведение подготвихме по специалната покана на композитора Милко Коларов, който дирижира нашето изпълнение на „Миса бревис“ в рамките на Международния фестивал „Варненско лято“. Известно е, че „Варненско лято“ е най-старият фестивал за класическа музика у нас и затова всички много се вълнувахме. Беше изключително удоволствие да работим с Милко Коларов, който съвсем скоро ни съобщи, че е написал песничка за най-малките ни хористи. Очакваме да ни я изпрати, за да я разучим. За нас, като последователи на Добри Войников (виден възрожденски учител, театрал, музикант от Шумен), изключително важни и отговорни бяха двата концерта, посветени на 90-годишнината на видния композитор Александър Танев. Дълбоко свързан с българската история, проф. Танев има произведения, посветени на нашия именит съгражданин. Изпълнихме песента „На Добри Войников“, която е по текст на шуменеца Стилиян Чилингиров и е химн на Международните детски хорови празници в Шумен. Прозвуча и една сюита, създадена от проф. Танев по песни на възрожденския просветител. Така отдадохме почит и на Добри Войников, от чието рождение се навършват 185 години. Наистина 2018-а беше изпълнена с много музикални събития за Шумен и за нас.


През лятото на 2018-а „Бодра песен“ подготви и една пъстра, емоционална и малко носталгична програма, озаглавена „Златните детски песни на България“ и посветена на „децата от всички поколения“. Проектът беше представен в ДКТ „Васил Друмев“ с участието на Симфониета „Шумен“ (диригент Левон Манукян, автор на аранжиментите), пианиста Георги Милтиядов и известния наш певец Орлин Горанов. Няма как да споменем всички значими събития от наситената програма на „Бодра песен“, но не бива да пропускаме традиционния коледен концерт.

Тази година той е на 19 декември. Децата отново ще бъдат на сцената заедно със Симфониета „Шумен“. В програмата са включени популярни коледни и новогодишни песни в нови аранжименти. А също – много усмивки и празничен дух.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00

Младите музиканти във Филхармония "Пионер" правят всичко за "абсолютната музика"

За първи път в своята 66-годишна история Филхармония „Пионер“ ще изпълни Симфония № 3 (известна под името „Ероика“) от Бетовен. Концертът е в столичната зала „България“, вход свободен за студенти и ученици. На диригентския пулт е Любомир Денев-син, който ръководи оркестъра през последните десетина години. Любомир е завършил дирижиране в НМА в..

публикувано на 29.11.18 в 09:10