Необходимо е законодателството да бъде променено, защото в момента за трафик на хора наказанието е глоба и то доста малка, каза също по "Хоризонт" Тома Биков, съветник на вътрешния министър Румяна Бъчварова.
Има ли опасност тайно с тези бежанци и икономически емигранти през границата в Бреговско и Кулско да минават и членове на Ислямска държава и каква е опасността за местното население? Това попитах кметовете на Брегово- общината, която изрично се посочва в репортажа на журналиста Стефан Ташев, и кмета на село Раковица, където също се знае, че минава емигрантски канал.
"Ние като сме такъв граничен район се появява една така бдителност, отговорност от нашите съграждани и когато имат сигнали и са видели такива хора, веднага уведомяват граничните органи и се реагира своевременно... Няколко случая има на заловени бежанци на наша територия...", каза кметът на община Брегово- Милчо Лалов.
Последната официална информация за заловени бежанци край село Раковица, община Макреш, е от 9-ти юли. Колите, с които са превозвани бежанците, са били със софийска регистрация.
"Каналджиите обикновено са от София, карат ги с коли и ги пускат преди Раковица да стигнат пеша", каза тогава кметът на селото Николай Ненчев и допълни, че обикновено бежанците преминават между селата Раковица и Подгоре, където по този маршрут границата е само на 2 км. Друг маршрут, който използват е от Раковишкия манастир през гората към границата, но сега тези пътищата там са непроходими, защото има много изпопадали от зимата дървета.
"Има, някои се притесняват, но те нищо не са правили като са минавали, никой не е засегнат от местното население", отговори Николай Ненчев на въпрос дали хората в селото се притесняват от бежанците, които минават в района.
Наскоро за катастрофирал бус със сирийски бежанци съобщи кметът на село Извор, община Димово, Митко Николов. Вечерта към 19 часа той се е ударил в електрически стълб в началото на селото откъм Мали Дреновец. Всички, включително шофьорът на буса, са избягали, с изключение на един от бежанците, който е инвалид. В селото не са учудени от присъствието на бежанци в този район и предполагат, че оттук минава канал за извеждането им от страната. Там няма постоянно полицейско присъствие, обстановката дори регулярно не се проверява от органите на реда. Полицията идва само при сигнал за произшествие.
Има ли опасност тайно с бежанците и икономически емигранти през северозападната ни граница да минават и членове на Ислямска държава попитах и известния арабист и анализатор проф. Владимир Чуков. Той е университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма, автор е на редица книги и изследвания в тази област. Живял е и е учил в Сирия и познава добре страната, в която се появи Ислямска държава и от която днес са по-голямата част на бежанците:
"... при тези стотици хиляди бежанци и кандидат емигранти за богатите държави в Европа, няма начин да няма и лица, които са прегърнали радикалните идеи", каза арабистът, според който е повишен рискът за националната сигурност на всички европейски държави, като в това число България не може да прави изключение.
Как жителите на Брегово приемат преминаването на нелегални емигранти през тяхната граница, притесняват ли се от тях и биха ли приели съжителство с тях, ако се наложи:
"Не ме интересува изобщо този въпрос. Каналджии може и да има, за което съдя по слуховете, които се носят... Аз съм на мнение, че на емигрантите трябва да се помага, защото те бягат от война- жени с малки деца, които са безпомощни, старци... Би трябвало да им се помогне- кой с каквото може- било то с храна, облекло, медикаменти. А колкото за ислямистите- те застрашават държавата ни."
"Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще". Това е изречението на 2024-та година, а негов автор е Иван Кулински от Угърчин. "Злобата вирее във всички човеци, разликата е в това как я практикуваме". Това е изречението на месец януари, а негов автор е Костадин Поповски от Кърждали. Рубриката "Законите на Мърфи" от 23..
На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.
Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..
Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..